engelleme seçeneklerigurbetkuşi kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


gurbetkuşi kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


gurbetkuşi kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


İşin edebiyatına ya da geleneğine girmeyeceğim. O kısım beni aşar. Kahve bir içecekten ziyade bir kültür artık. 1. Dalgadan başlayıp 3. İle devam eden süreçten bahsetmek isterim biraz.

1. Dalga kahve dediğimiz suda çözünebilen, ...devamını oku
İşin edebiyatına ya da geleneğine girmeyeceğim. O kısım beni aşar. Kahve bir içecekten ziyade bir kültür artık. 1. Dalgadan başlayıp 3. İle devam eden süreçten bahsetmek isterim biraz.

1. Dalga kahve dediğimiz suda çözünebilen, granül kahve ile tanışmamızla başladı. Hani adı şu malum marka ile özdeşleşmiş olanı. Kahvenin en hızlı ve en kolay ulaşabilir olanı. Aynı zamanda da en sağlıksız olanı. Granül kahveler normal kahvenin demlenip, bazı işlemlerden geçirilerek (katkı maddeleri eklenmesi) pestil gibi kurutulup ufalanmasıyla ortaya çıkıyor. Yani aslında kahve değil. İçme annem, içme gülüm. *

2. Dalga kahveye geçişimiz çok değil bi 8-10 sene kadar evveline dayanıyor. Al-çık diye tabir edilen, her yerde zincir halinde şubeleri bulunan, kahvelerin aylık kavurulup öğütüldüğü, 1. Dalga kahveye nispeten daha “kahve” ve daha sağlıklı olan türü bu 2. Dalga. Soslu,kremalı,buzlu ve dondurmalı “kahve” çeşitleri, kapitalist düzene yenik düşmemek adına ortaya çıkmış, kahveden pek uzak şeyler olsa da tercih edeni elbette ki fazla. Bu dalga ile tanışmamızdan sonra biraz biraz kahve hakkında bilgi edinmeye başladık gibi. Arkası da hızlıca geldi.

3. Dalga kahve; son 2-3 sene içinde başladı. kahvenin en sade, en net ve sağlıklı hali. Beş altı çeşit demleme yöntemi, demleme yöntemlerine uygun alet edevat, çekirdeğin hangi ülkeden, kaç metre yüksekten, hangi çiftlikten geldiğinden tutun da nerde, nasıl, ne şekilde kavrulduğuna kadar bildiğimiz (zaten kahve haftalık olarak kavurulup öğütülüyor) aslında kahve kültürüne net giriş yaptığımız hali. 3. dönem olarak da adlandırabiliriz.

gri alçı sıvalı, ahşap, siyah Demir mobilyalı, mutlaka yeşilliklerin bulunduğu, kahve çuvallarının ortalık yerde durmasının olmazsa olmaz olduğu mekanlar salaş semtlerdeki köşe başlarında açılmaya başlandı. Çok da iyi oldu aslında. Her ne kadar “hippi işi bu yea” diye gevrek gevrek konuşanlar olsa da Nitelikli ve gerçek kahve ulaşılabilir oldu. “Aaa bu neymiş ki ya” dediğimiz aletler ilgi çekmeye ve mutfağımızın baş köşelerinde yer almaya başladı. Kahveye olan ilgi arttı ve kıyısından köşesinden biz de bu kültürü edinmeye başladık.

aeropres, shiffon, coldbrew düzeneği, filtre kahve, Türk kahvesi, çekirdekler, kavurma ve öğütme yöntemleri, tarifler... bunlar da başka bir entry konusu. *

Kahve araçları:
sifon - syphon
aeropress
Frenchpress
hario v60
Chemex
Mokapot ve espresso

Kahve çeşitleri:
Americano
Macchiato
Latte
Frappe
Mocha
Soğuk kahve tariflerim
yeni bir soğuk kahve tarifi daha
Espresso shaker

Kahve demleme yöntemleri:
pour over
Türk Kahvesi
Cold brew
Cold press

Edit: kahve ile ilgili enteyleri yazdıkça buraya ekleyeceğim.
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • blog sözlük ölüm sessizliği

  Herkes meşgul sanırım. Kimi ülke değiştirdi düzen kurmaya çalışıyor, kimi şehir değiştirdi, henüz evsiz barksız koşturuyor. Kimi bi geliyor bi gidiyor. Ne yaptıklarına anlam veremedim. Kimsenin yazmayı bırak buraya bakmaya mecali yok gibi şu ara. Bir süre böyle rolantide takılsın bakalım sözlük.
 • blog sözlük itiraf

  ömrüm boyunca Rize’de yaşamak istemiştim. Nasip olmamıştı. İki sene önce bir gün bu uğurda çok bunaldığım bir anda ettiğim o anlık dua kabul oldu. Geç de olsa istediğimi verdi allah. Sabrettirdi, gün saydırdı, emek sarfettirdi ama verdi. “Allah’ım annemi babamı kırmadan, kimseyi üzmeden burada yaşayabileceğim hayırlı bir yol aç benim önüme, nolur.” Demiştim. Döndü dolaştı. Duamın üstünden tam iki sene geçtikten sonra, Ben şimdi o duanın karşılığına bakıyorum; arkada Karadeniz önünde de sevdiğim adam. Gün batıyor. İnsanın duasının kabul olduğunu bilmesi öyle bir huzur, şükür sebebi ki.
 • blog sözlük sessizliği

  Fazlaca stresli bir dönemden geçtiğim için tüm sosyal medyayı bıraktım gibi. Ara verdim diyelim. Şu belirsizlik hali geçince kaldığım yerden devam ederim muhtemelen. Oluyor böyle arada. Ama gözüm, kulağım buralarda yazamadan da. Bugün doğanları asla kaçırmam. Sevgiler Gurbetkuşi‘Nnden.
 • oral-b şarjlı diş fırçası

  Şarjı ilk başlarda iyi gitse de sonradan çabuk bitmeye başlar. Performansı düşer. Bu yüzden pilli olanlarını alınız aldırınız. Yine de memnunum. Daha önce hiç diş fırçalamamış gibi hissediyorsunuz. Tertemiz oluyor. Diş eti konusu da nasıl fırçaladığınıza bağlı. Bastırınca uyarı veriyor zaten. Manuel fırça ile de diş etlerinizi yok edebilirsiniz.
 • iphone

  Eylül ayında lansmanı yapılacak olan 12 serisini bekliyorum. Ekim ayında satışta olacakmış. Sızan haberlere göre ikisi uygun fiyatlı ikisi normal tam dört model geliyormuş. Ve eski köşeli tasarıma geri dönülüyormuş.
 • matematiğe veda edilen an

  En son sınava girdiğim vakitti sanırım. Sene 2015. Bu sene tekrar gireceğim ve ilginçtir ki sayısal bir bölüm istiyorum. Sıfırdan matematik öğrenmem gerekiyor sanırım. * gerçekten sıfırdan. Sadece sınav için tabi. Bir de biyoloji, kimya. Bu kafa nasıl alır bilmiyorum. H e l p