espresso cezvesi


 • Yine “afiyet olsun”luK bilgilerimle geldim.

  Adı (bkz: Moka pot) tur.
  Ekserisi Alüminyumdan imal olsa da en sağlıklı olanı Çelik olanlarıdır.

  Üç hazneden Oluşur. En alt hazneye 3/2 oranında su ve varsa 3/1 oranında maden suyu, orta kısma espresso ile frenchpress kahve öğütme aralığında öğütülmüş bir kahve (her 30 ml su için 8 gr.) konulur. En üst hazne boş bırakılır. Ocağın üstüne yerleştirilir. Alttaki su kaynadıkça üstteki kahve haznesine doğru basınçla dolacak, kahvenin içinden basınçla geçip kahvenin ruhunu da alıp en üst hazneye ulaşacaktır.

  Şimdi burada birkaç püf nokta var; moka potun pişirme temelinde fizik kuralları olduğu için tadı da normal olarak buna göre değişiyor. Eğer daha yumuşak içimli bir espresso isterseniz hazneye koyacağınız su sıcak olmalı. Soğuk su koyarsanız su ısınana kadar kahve de yanacak ve daha sert içimli bir kahve olacaktır. Ya da piştikten sonra bardağınıza sıcak su ekleyebilirsiniz (bkz: Americano )

  İkinci püf nokta ise ateşin seviyesi. Kısık ateşte piştiği zaman kahveniz yanmaz. Yüksek seviye ateş birden basınç yaratacağı için haznedeki kahve yanar.

  Üçüncüsü; az kavrulmuş kahve çekirdeği tercih edin. (bkz: Blonde roast coffee) koyu kavrulmuş kahve çekirdeği de basınçla yanacak ve acı bir tat bırakacaktır.

  Son olarak da alüminyum modellerini temizlerken bulaşık makinesi, deterjan ve sabun gibi şeylerden uzak durun. Sadece su ile temizlenmesi gerekiyor.

  Bak o kadar anlatıyorum, hala! O nescafeyi yavaşça elinden bırak. *