frenchpress


 • Hali hazırda en basit ve ilkel kahve demleme yöntemidir. Adından da anlaşılacağı üzere 1800’lü yılların başında fransada üretilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda çay demlemek için de kullanılır.

  Peki frenchpress ile kahve nasıl demlenir?
  İlk evvela kahveyi içeceğimiz bardağı ve frenchpressi ısıtıyoruz. Sıcak suyla biraz çalkalamak yeterli olacaktır.
  Frenchpress içinde genelde ölçek olur, eğer yoksa da frenchpress ml sine göre 1/10 olacak şekilde kahve koyuyoruz. Misal 800 ml suya 80 gr kahve. Demleyeceğiniz kahvenin boyutu da frenchpress için çekilmiş olmalıdır. Frenchpress içim çekilmiş kahve daha büyük parçacıklıdır. Öğütme aralığı 8-9 numara olması gerekiyor. suyun sıcaklığı da kaynamış Sudan az soğuk olacak. Yani su 100 derecede kaynıyorsa 80-90 derece Aralığı iyidir. Ben derece ile ölçemem diyorsanız, Suyunuz fokurdadıktan sonra altını kapatın ve bi otuz saniye kadar bekleyin. Sonra kullanabilirsiniz. Suyunuzu frenchpresteki kahvenin üzerine dökerken yavaşça saat yönünde daireler oluşturacak şekilde kahve tanelerini ısıta ıslata gidin. Sonrasında kapağını kapatıp tam 4 dakika bekletin. Süre dolunca yavaşça filtreyi aşağıya itip kahvenizin keyfine bakabilirsiniz.

  Püf noktalarına dikkat ettikten sonra en verimli ve tadı en bozulmamış kahve demleme yöntemi bana göre frenchpress. Kağıt ya da bez filtreli aletlerde kahvenin tüm yağı filtrelerde kalıyor bu sebeple hoş olmadığını düşünüyorum. Makinalar günlük hayatta kurtarıcı olabilir evet ama lezzet için pek değil.

  “Hangi kahve?” derseniz sizin damak tadınıza kalmış. Deneye yanıla doğru lezzeti bulabilirsiniz ancak. Hazır kahve zincirlerinin kahvelerinden mümkün olduğunca uzak durmak gerek. 3. Dalga kahve dükkanlarından daha sağlıklı ve taze çekirdekler edinebilirsiniz.

  “Hangi frenchpress?”
  Dünyada en popüler marka olan Bodum u tercih edebilirsiniz. Fakat illa o olması gerekmiyor. “Yok o kadar pahalı olmasın şimdilik.” Derseniz ufak araştırmalarla orta halli bir şey alabilirsiniz. Önemli olan camın kalitesi ve filtrenin örgü şekli. Aşağıya birkaç örnek bırakıyorum, Bırak annem artık o elindeki nescafeyi bir zahmet.

  Bodum 3 cup
  İkea 3 cup
  Tchibo 8 cup