kahve


 • (bkz: Amme hizmeti) yapayım bu sıcaklarda size dedim. Kahveci geldi haaaaanım!

  Soğuk, buzlu, sağlıklı, lezzetli kahve tariflerimle geldim. Hazırsak başlıyorum *

  1- Soğuk Türk kahvesi (başlangıç seviyesi)
  Şu büyük su bardakları var ya hani İkea’nın klasik. Onlarda yapıyorum ben. Bir yemek kaşığı Türk kahvesi. Üzerini örtecek kadar sıcak su. İyice karıştırıyoruz. Tatlı seven içine şeker koyabilir, bal koyabilir, pekmez koyabilir. Canan hoca görmesin.*Sonra içine beş altı iri buz. Üzerine hafif süt. İçine bir pipet. Karıştıra karıştıra içiyoruz. Türk kahvesi parçaları da tıkır tıkır geliyor ağzımıza. Kahveye önyargılı sevdiklerimizi bir miktar kahveye yaklaştırıyoruz böylece.

  2. Bulletproof (kurşun geçirmez)
  Sıcağı daha makbul olsa da soğuğu da enfestir.
  Frenchpress ile filtre kahvemizi normal demliyoruz *
  Soğutuyoruz.
  Sonra bir karıştırma kabında (hani şu blenderların uzun cam olan) bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı, bir çay kaşığı tuzsuz tereyağ ve isteğe bağlı olarak bal, süt ekleyip Süt çırpıcı ile çırpıyoruz. Tadı hafiftir. Tok tutar, öğün yerine geçer. Spor ve diyet yapanlara tavsiye edilir. Daha çok spordan önce. Enerji veriyor.
  Buz koymayın, yağları kattıktan sonra daha soğutmayın. Rezalet bir şey olabilir. İçemezsiniz. Hatta siz iyisi mi bunu sıcak için. Klimanın altında püfür püfür.

  3.Cold press (ileri seviye)**
  Büyük boy (8 kupalık) french press için, 200 gr filtre kahve. Sevdiğiniz, zaten tükettiğiniz herhangi bir çekirdek olabilir. Meyve notalı çekirdekler daha hoş oluyor soğuk içimde.
  1000 ml soğuk, arıtılmış su. (5/1 - su/kahve)
  Ağzı sıkı kapalı 48-60 saat buzdolabında kalacak. Arada karıştırmakta fayda var. Onun dışında hava almamalı. Asidik bir kahve olsun istemeyiz. Sonrasında pressleyip buz ve isteğe göre sütle aile fertlerinin hayır dualarını alabilirsiniz.

  Sevgiler gurbetkuşi’nden.