kahve

 • Sabahları uykuyu açmanın en keyifli yolu. Kahve insanı rahatlatarak daha iyi yaptığını düşünüyorum. Yoksa eşe dosta kahve ikram etmezdik. Kısaca Bir kahvenin kırk yıl hatrı vardır.
 • İçince kendimi iyi hissettiren kafeinli içecek
 • Kafein nedeniyle insanı uyanık tutan bir çeşit sıcak içecek
 • Geceye düşkünlerin müptelası olduğu kafein içeren içecek.
 • Ağrı kesicilerin etkisini %40 arttırmaktadır.
 • Kokusu tek başına müptela etmeye yeterli iken tadı da diğer elinizden tutar ve okumaya, yazmaya, en önemlisi de muhabbete, hayal iklimine seyehatate çıkarır.
 • Nescafeyle uzaktan yakından ilgisi olmayan içecek
 • Tüm ev işleri itina ile yapıldıktan sonra, soluklanmak için bol köpüklü olanını zevkle içtiğim en has içecek.
  (bkz: yorgunluk kahvesi)
 • sade türk kahvesi yanında bir kare bitterle mükemmel olur
  közde olanı da bir başkadır.
 • Kahve ile merak ettiklerinizi Kahve dükkanları ile ilgili blog yazımdan okumanızı tavsiye ederim Kahve Dükkanları
 • Komite sınavından önce ders çalışmadım diyerek vicdan azabı çeken öğrencilerin bütün gece çılgınlar gibi içtiği içecek.
  (bkz: ben)
 • özellikle türk kahvesi olmak üzere hiç sevmediğim, sevemediğim sıcak içecek.

  su içerim ben. düz insanım.
 • muhteşem ikililerin en popüler vazgeçilmez içeçeği. kuşağa göre yanındakiler değişir.(sigara,pasta vs.)
 • Bağımlılık yapabilen güzel bir içecek. Çilekli, damlasakızlı, çikolatalı gibi çeşitleri olsa da en güzeli sade olandır.
 • 40 yıl hattı olduğu iddia edilen, soğuğu ayrı sıcağı ayrı güzel olan içecek. sevilen insanla birlikte içilince daha da güzel olduğu denenip onaylanmıştır.
 • İşin edebiyatına ya da geleneğine girmeyeceğim. O kısım beni aşar. Kahve bir içecekten ziyade bir kültür artık. 1. Dalgadan başlayıp 3. İle devam eden süreçten bahsetmek isterim biraz.

  1. Dalga kahve dediğimiz suda çözünebilen, granül kahve ile tanışmamızla başladı. Hani adı şu malum marka ile özdeşleşmiş olanı. Kahvenin en hızlı ve en kolay ulaşabilir olanı. Aynı zamanda da en sağlıksız olanı. Granül kahveler normal kahvenin demlenip, bazı işlemlerden geçirilerek (katkı maddeleri eklenmesi) pestil gibi kurutulup ufalanmasıyla ortaya çıkıyor. Yani aslında kahve değil. İçme annem, içme gülüm. *

  2. Dalga kahveye geçişimiz çok değil bi 8-10 sene kadar evveline dayanıyor. Al-çık diye tabir edilen, her yerde zincir halinde şubeleri bulunan, kahvelerin aylık kavurulup öğütüldüğü, 1. Dalga kahveye nispeten daha “kahve” ve daha sağlıklı olan türü bu 2. Dalga. Soslu,kremalı,buzlu ve dondurmalı “kahve” çeşitleri, kapitalist düzene yenik düşmemek adına ortaya çıkmış, kahveden pek uzak şeyler olsa da tercih edeni elbette ki fazla. Bu dalga ile tanışmamızdan sonra biraz biraz kahve hakkında bilgi edinmeye başladık gibi. Arkası da hızlıca geldi.

  3. Dalga kahve; son 2-3 sene içinde başladı. kahvenin en sade, en net ve sağlıklı hali. Beş altı çeşit demleme yöntemi, demleme yöntemlerine uygun alet edevat, çekirdeğin hangi ülkeden, kaç metre yüksekten, hangi çiftlikten geldiğinden tutun da nerde, nasıl, ne şekilde kavrulduğuna kadar bildiğimiz (zaten kahve haftalık olarak kavurulup öğütülüyor) aslında kahve kültürüne net giriş yaptığımız hali. 3. dönem olarak da adlandırabiliriz.

  gri alçı sıvalı, ahşap, siyah Demir mobilyalı, mutlaka yeşilliklerin bulunduğu, kahve çuvallarının ortalık yerde durmasının olmazsa olmaz olduğu mekanlar salaş semtlerdeki köşe başlarında açılmaya başlandı. Çok da iyi oldu aslında. Her ne kadar “hippi işi bu yea” diye gevrek gevrek konuşanlar olsa da Nitelikli ve gerçek kahve ulaşılabilir oldu. “Aaa bu neymiş ki ya” dediğimiz aletler ilgi çekmeye ve mutfağımızın baş köşelerinde yer almaya başladı. Kahveye olan ilgi arttı ve kıyısından köşesinden biz de bu kültürü edinmeye başladık.

  aeropres, shiffon, coldbrew düzeneği, filtre kahve, Türk kahvesi, çekirdekler, kavurma ve öğütme yöntemleri, tarifler... bunlar da başka bir entry konusu. *

  Kahve araçları:
  sifon - syphon
  aeropress
  Frenchpress
  hario v60
  Chemex
  Mokapot ve espresso

  Kahve çeşitleri:
  Americano
  Macchiato
  Latte
  Frappe
  Mocha
  Soğuk kahve tariflerim
  yeni bir soğuk kahve tarifi daha
  Espresso shaker

  Kahve demleme yöntemleri:
  pour over
  Türk Kahvesi
  Cold brew
  Cold press

  Edit: kahve ile ilgili enteyleri yazdıkça buraya ekleyeceğim.
 • (bkz: Amme hizmeti) yapayım bu sıcaklarda size dedim. Kahveci geldi haaaaanım!

  Soğuk, buzlu, sağlıklı, lezzetli kahve tariflerimle geldim. Hazırsak başlıyorum *

  1- Soğuk Türk kahvesi (başlangıç seviyesi)
  Şu büyük su bardakları var ya hani İkea’nın klasik. Onlarda yapıyorum ben. Bir yemek kaşığı Türk kahvesi. Üzerini örtecek kadar sıcak su. İyice karıştırıyoruz. Tatlı seven içine şeker koyabilir, bal koyabilir, pekmez koyabilir. Canan hoca görmesin.*Sonra içine beş altı iri buz. Üzerine hafif süt. İçine bir pipet. Karıştıra karıştıra içiyoruz. Türk kahvesi parçaları da tıkır tıkır geliyor ağzımıza. Kahveye önyargılı sevdiklerimizi bir miktar kahveye yaklaştırıyoruz böylece.

  2. Bulletproof (kurşun geçirmez)
  Sıcağı daha makbul olsa da soğuğu da enfestir.
  Frenchpress ile filtre kahvemizi normal demliyoruz *
  Soğutuyoruz.
  Sonra bir karıştırma kabında (hani şu blenderların uzun cam olan) bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı, bir çay kaşığı tuzsuz tereyağ ve isteğe bağlı olarak bal, süt ekleyip Süt çırpıcı ile çırpıyoruz. Tadı hafiftir. Tok tutar, öğün yerine geçer. Spor ve diyet yapanlara tavsiye edilir. Daha çok spordan önce. Enerji veriyor.
  Buz koymayın, yağları kattıktan sonra daha soğutmayın. Rezalet bir şey olabilir. İçemezsiniz. Hatta siz iyisi mi bunu sıcak için. Klimanın altında püfür püfür.

  3.Cold press (ileri seviye)**
  Büyük boy (8 kupalık) french press için, 200 gr filtre kahve. Sevdiğiniz, zaten tükettiğiniz herhangi bir çekirdek olabilir. Meyve notalı çekirdekler daha hoş oluyor soğuk içimde.
  1000 ml soğuk, arıtılmış su. (5/1 - su/kahve)
  Ağzı sıkı kapalı 48-60 saat buzdolabında kalacak. Arada karıştırmakta fayda var. Onun dışında hava almamalı. Asidik bir kahve olsun istemeyiz. Sonrasında pressleyip buz ve isteğe göre sütle aile fertlerinin hayır dualarını alabilirsiniz.

  Sevgiler gurbetkuşi’nden.
 • Yine bir soğuk kahve tarifi ile geldim. Bu seferki bu yazın içeceği olur benden söylemesi. Şu dalgona zımbırtısını farklı yollardan denerken buldum. (bkz: dalgona kahve)
  Malzemeler:
  Süt
  Türk kahvesi
  Az miktarda şeker
  Süt çırpıcı

  Yapılışı:
  Büyük bir bardağa sütü bardaktan üç parmak az olacak şekilde dolduruyoruz. Süt çırpıcı ile uzunca çırpıp altı krema, üstü köpük kıvamında bir süt elde ediyoruz. Ayrı bir kapta ya da bardakta bir yemek kaşığı türk kahvesini, isteğe göre şekeri ve üç dört kaşık sütü çırpıcı ile çırpıyoruz. İyice karıştıktan sonra köpürttüğümüz sütün üzerine sos kıvamında döküyoruz köpüğü söndürmeden.

  Bunu havalar iyice ısındığında nardağın dibine bir top (bkz: vanilyalı dondurma) koyarak ve süte bir şekilde (bkz: hindistan cevizi) aroması katarak da deneyeceğim. Hindistan cevizi aromasını toz baharatla veremem. şurup kullanacaksak şeker yerine onu koymamız gerekir. hindistan cevizi sütü ya da hindistan cevizi meyvesinin içerisindeki suyu da kullanabiliriz belki. Deneyen varsa turuncuyu yaksın. Sevgiler gurbetkuşi'nden.
 • Çok güzel kahve demlediğim söylenir. Her şeyin yanına iyi gidiyor.
 • sütlü türk kahvesine aşığım, ama laktoz alerjimden dolayı hep tüketemiyorum o ayrı hüzün :(
  buzlu latte çok güzel oluyor ayrıca tavsiye ederim.
/ 2