chemex

 • Bir çeşit kahve demleme yöntemi. Kahve kültürü dedikleri şeyden yoksun olan biri olarak sadece güzel kahve içmeyi seviyorum. Hazırlanışı hakkında pek bir bilgi sahibi değilimdir. Evde bir french press var. Kendi kahvemi onunla hazırlıyorum.
  yakın geçmişte yolum, tek işi dünyanın her yerinden getirdiği kahveleri farklı demleme yöntemleri kullanarak müşterisine sunan minik bir mekandan geçti. Menüde envai çeşit demleme yöntemleri yer alıyordu. Gözüme chemex kestirdim. Kenya kahvesini bu demleme çeşidi ile hazırlamasını rica ettim. Garson kız çok doğru bir seçim dedi. Seçtiğim kahve en güzel bu yöntemle hazırlanıyormuş.
  Chemex yöntemiyle hazırlanan kahveler biraz daha ılık oluyor. Kahvenin aroması daha yoğun hissediliyor. Ayrıca hazırlanışını izlemek de keyifliydi. Kum saatine benzeyen bir cam sürahi de demleniyor. Kendine özel bir filitresi var. İnternetten görsellere bakınca ne demek istediğimi anlarsınız.
  Sonuçta içtiğim kahveyi beğendim.
 • Bir kahve demleme Aletidir.
  Bu alet ile demleme yönteminin adı ise Pour over ’dır. Bu demleme yöntemini chemexle yapabildiğiniz gibi hario v60 ya da herhangi bir dripper ile de yapabilirsiniz. Birbirinden bir farkı olmadığı gibi içerisine konan kağıt filtre ile kahvenin tüm yağını alır ve geriye pek lezzetli bir kahve kalmaz.
  Peki burada amaç ne? Pahalı Filtre kahve makinası almak istemiyor olabilirsiniz, yağsız, aromasız kahve içmeyi istiyor olabilirsiniz, french pressten sıkılmışsınızdır, ya tamamen görsellik arıyorsunuzdur. Sonuçta havalı bi adı ve cismi var bu meretin.

  Doğru düzgün kahve içmeyi amaçlıyorsanız Frenchpress ve Moka pot tan şaşmayın derim.

  #120268
  #112974
  #121207