blog sözlük'e ne gerek vardı

 • bu aralar kulağıma gelen bir eleştiri cümlesi.
  eleştiriye her zaman açığız tabii. Hemen izah edelim.

  eleştiriler genellikle blogların zaten blog yazarlarının kendilerini ifade etme alanı olduğu, ikinci bir mecraya gerek olmadığı üzerine. sanıyorum blog sözlük, blog yazarlarını bir araya toplamayı amaçlayan ilk proje. burada kimse blog yazısı yazmıyor, zaten sözlüğün amacı da bu değil.

  Blog sözlük'ün ortaya çıkış hikayesi sözlüğün amacının anlaşılması için yeterli olacaktır. Ben 8 yıldır blog yazıyorum ve aynı zamanda başka sözlüklerde de birçok farklı hesapla yazdım. yakın zamanda, bloga yazılmayacak kadar kısa fakat ifade etmek istediğimden emin olacak kadar değerli bulduğum fikirlerimi paylaşmak için kelimelerbenim.com alan adım üzerinde sozluk subdomaini ile kişisel bir sözlük açmaya karar vermiştim. bu sözlüğün benden başka bir üyesi olmayacak ve sözlüğü bir mikroblog olarak kullanacaktım. Sözlük yönetimindeki diğer arkadaşlarımın fikirlerini mantıklı bularak bu projeden vazgeçtim ve ayrı bir domainde, tüm blog yazarlarının, benim yapmak istediğim şeyi yapabilecekleri bu proje ortaya çıktı.

  Yani blog sözlük, "hadi bir sözlük kuralım herkesi toplayalım" mantığıyla ortaya çıkmış bir proje değil. tıpkı zamanında kişisel blogumu "blog kurayım da tanıtım yazısı satıp para kazanayım" mantığıyla kurmadığım gibi. Bu kafayla iş yapanlar her zaman kaybetmeye mahkumdur. Doğal yollardan ortaya çıkmış ve bir ihtiyacı karşılayan projeler ise öyle ya da böyle takdir edilir, değer görür.

  Sozlükte aktif olarak yazan arkadaşlar beni ve diğer moderatör arkadaşlarımı az çok tanımıştır. Bizim nihai amacımız "sözlükte admin olmak" değil, böyle güzel bir ortamın oluşmasına öncülük etmek. Bugüne kadar Sözlükle ilgili hemen bütün istekleri yerine getirdik. Tüm mesajlara içeriği fark etmeksizin cevap verdik. Gerçekten göze batmayan herkesi üye olarak kabul ettik. Nick değiştirmek isteyen herkesin nicki bir defaya mahsus değiştirildi. Diyeceğim o ki yazarların bu siteyi kendi siteleri gibi görmesi için elimizden ne gelirse yapıyoruz.

  Sözlük fikrini saçma bulup ayıp olmasın diye üye olan blog yazarı arkadaşlarıma fikirlerinden dolayı saygı duyuyorum fakat üye olup sözlüğe hiç giriş yapmamış olmakla hiç üye olmamak arasında bir fark göremiyorum. Bu sebeple 90 gün boyunca pasif kalan hesapları kalıcı olarak sileceğimizi de buradan belirmiş olayım.

  Sözlükle ilgili görüş ve önerilerinizi olumlu ya da olumsuz bekliyoruz.
 • blog sözlük oluşumu gerekliydi. blog yazmaya başlayan acemiler olsun, blog yazarı olup çevresini genişletmek isteyip güzel bir platformda blog yazarlarıyla takılmak isteyenler olsun, herkese yararlı olabileceğini düşündüğüm bir yer burası.

  ben açıkçası girer girmez ısındım.

  belki bi' gün toplanırız, keyifli sohbetler ederiz. neden olmasın?
 • Huzur verdiği için: muhabbet için
 • ben buraya daha fazla blog yazarı bulurum umuduyla üye oldum. okuyacak blog sayısı çok az. bir umutla üye oldum. Bir kaç tane blogu gözüme kestirdim. Ben bu amaçla üye oldum.
 • açıldığını gördüğümde şaşırdığım, üzüldüğüm hede.
  gerçekten böyle düşünen insanların varlığı üzüntü veriyor. tamam, olmazsa olmaz bir proje olmayabilir fakat gereksiz görmek hoş bişey değil. sözlüğümüze blogunda yer veren arkadaşların birinin yazısında okuduğum yorum da bu başlıkla aynıydı.
  sözlüğün şuanki hale gelebilmesi ve hatta daha ileri gidilebilmesi için birçoğumuz işinden, ailesine ayırması gereken zamandan feragat edip (özellikle sezer reis), sitede herhangi reklama yer vermeyip üstüne cebimizden fazlasıyla para koyarak sözlük üyelerine daha iyi imkanlar vermeye çalıştık. görsel olarak desteklemeye, yeni fikirler üretip başkalaştırmaya çalıştık ki hala çalışıyoruz. üye olan blog yazarı arkadaşlarımız, takip eden arkadaşlarımız başlıklar açarak, yanıtlar bırakarak sözlüğü süslerken böyle bir duyum almak gerçekten üzücü.
  eleştirilere tabiki açığız, eyvallah ama böylesi bir kelam..
 • Meyve veren ağaç taşlanır. Neden hep eleştiriye, beğenmemeye odaklıyız bilemiyorum ki. zaman bulup tüm içeriği okudum şimdi. Yazıların içeriği beni gerçekten üzdü.
  Dİyeceğim o ki, üzmeyin bu güzel insanları. Emeğe saygı gösterin. eğer göstermeyecekseniz, uğramayın buraya. Biz mutluyuz. İşte tam da bu yüzden " blog sözlüğe" gerek var.
 • Tüm olumlu yanlarını yukarıdaki arkadaşlar sıralamış.Benim açımdan bakacak olursak.MAlum diğer sözlükte hala çaylağım.hemde 26bin bilmem ne sırada.Yazdığım o engin bilgilerle dolu entryleri kimse görmüyor. Blog sözlük çok iyi oldu yani.Bence eleştirilerin asıl sebebi bu fikirin daha önce kendilerinin aklına nasıl gelmediği düşüncesinin oluşturduğu asabiyet.
 • (bkz: iyi de oldu çok da güzel oldu taam mı)
 • Blog sözlüğe yalnız 1 gündür üyeyim. Beni başlıkları ile şimdiden bir çok konu da düşündürdü, araştırma yapmaya yöneltti ve en önemlisi geliştirdi. Blog Sözlük sayesinde bir çok blogdan haberdar oldum ve yeni bir blog yazarı olarak ÇOK memnunum.
  Teşekkürler Blog Sözlük Emekçileri. :)
 • bunu bir blog sahibinin söylemiş olması gerçekten üzüntü verici. sözlük sayesinde hem yeni bilgiler ediniyoruz hemde yeni bloglar keşfediyoruz. böyle güzel bir ortama ne gerek vardı demek tuhaf bir durum.
 • çünki böyle kaliteli bir platforma ihtiyaç vardı. iyi ki var ve umarım niteliğinden ödün vermeksizin büyüyerek var olmaya devam eder. düşünenlerin ve hayata geçirenlerin, katkı verenlerin fikrine, emeğine sağlık...
 • Geç bile kalındı!
 • Bu sözü bir blog yazarının söylemiş olduğunu duymak beni rahatsız etti ve muhtemelen bu kişi (bkz: blog yazarlarının genelde asosyal tipler olması) lafını tabu haline getirmiş, sadece kendi bloğuyla ilgilenen ve blog okuma huyu eksik olan bir blog yazarıdır.
 • Bence yanlış anlaşılmış ve yanlış yazılmış bir başlık. Ne'yi şaşırma ünlemi olarak başa alıp öyle okumak ve anlamak gerekli. ☺
  Neee! Blog sözlük'e gerek vardı.
 • yahu her şeyin sözlüğünü açıyorlar ama ortada blog sözlük yoktu. kim diyor kardeşim ne gerek vardı diye ?
 • Beğenmeyene bye çokta güzel olmuş hasetlik yapmıştır o düşünüp yapamadığı için .
  düşünenlerin ,uygulayıp hayata geçirenlerin ve emek verip konu açanların ,konulara düşüncelerini yazanların yüreğine sağlık.
 • Sözlük ile ilgili olumsuz düşünce paylaşmak gereksiz ve yersiz diye düşünüyorum. Her zaman meyve veren ağaç taşlanmıştır. Sözlük için ne gerek var diyen kardeş kim bilmiyorum henüz denk gelmedim fakat nacizane benim de ufak bir düşüncem var.

  Yeni blog yazmaya arkadaşların ( buna bende dahil ) konu ayırt etmeksizin her türlü destek alabileceği , yazacakları makale için konu dahi bulabileceği , blog yazarı ve takipçilerinin bir arada olduğu bir platformun gereksizliğini düşünmek , ayrıca sözlük kuruluşunda emeği geçen mod'ların verdiği emeği hiçe saymak hem gülünç hem ayıptır.

  Blog sözlükte yazarlar ve takipçiler mutlu. Şayet değilsen sekmeyi kapatman en mantıklı seçim. Saygılar.
 • Ne gerek olduğunu düşünüp, bir de burada böyle bir başlık açan bir yazarımız var anladığım kadarıyla. İlginç. Herkesin dediği gibi "ben bunu nasıl düşünemedim yaa" stresinden de yazmış olabilir dikkat çekmek amacıyla da. Hiç kimse buraya zorla sokulmadığına göre sevmeyen, istemeyen de gitmekte sonuna kadar özgürdür.
  Gelenlere hoş geldiniz, gidenlere de güle güle demeyi elbette ki biliriz.
 • Böyle bir şeyi söyleyene söylemek gerek: "senin bunu söylemene ne gerek vardı!"
  Yeni nesil yayıncılık sisteminde etkileşim alanları çok önemli bir durum arz ediyor. Sosyal ağların insanları konumlandırdığı yapıda "ortam" çok önemli bir unsur. Blog açma platformları insanları belli açıda bütünleştirdi, tabi belirli konseptlerde. Sözlükte bu anlamda bir birleştirme yapabiliyor ki, bu yapının konsepti de farklı. Sözlük bloggerlarca oluşturulduğunda bu soruyu sormak saçma olur. Ancak ileri zamanlarda blogger dışı kişiler girerse sözlük yazarı olarak bu söz/başlık tescil olur. (Tabi bu sözlüğün fikir sahiplerinin gelecek planlarıyla ilgilidir.) Ancak şu aşamada "ne gerek vardı" yerine "çok gerek vardı" demek daha mantıklı olabilir.
 • Hiç bozuntuya vermeyin 'Evet ne gerek vardıyaa.' diyin geçin. Biz burada hiç eğlenmiyoruz. Kimse gelmesin.

  Daha sözlüğe 1 gündür üyeyim bende. Şu ortam, girilen entryler çoğu sözlükte ve sosyal mecrada yok arkadaşlar. Bunda hemfikiriz. İşte zaten bu yüzden yeni bir ortam oluşturulması gerekliydi. Yaptınız, çokta iyi yaptınız. Mesela terörle ilgili başlıkları ele alırsak böyle bir lanet oluşumu öven bir kişi bile yok. En azından aramızdaysa bile sesi çıkmıyor. Şu an bu sözlük saçma sapan insanlarla, medeni olmayan düşüncelerle dolmamış halde. Temiz,saf ve yeni. Kim ne derse desin bence bu mecrayı korumalı ve diğerleri gibi kirlenmesine izin vermemeliyiz.

  Son olarak emeği geçen herkesin eline sağlık.
  Takmayın onları biz sizi seviyoz. :D

  (Biraz saçma mı oldu ne)
/ 2