sözlük yazarlarının insan ilişkilerinde izlediği yol


 • tanım: blog sözlük yazarlarının aile, arkadaş ilişkilerinde herhangi bir problem çıkması durumunda uyguladıkları aşamalar.
  aşırı agresif bir insan olsam da çevremdeki kişileri kırmamak, bozmamak adına sürekli alttan alıyorum.
  zaten o kişi çevremdeyse seviyorumdur, seviyorsam değer veriyorumdur.
  bu kişileri özenle seçemem. ya ailemdir ki bunun kararı bize ait değil, ya da arkadaşımdır. her ne kadar arkadaş seçilebilir bir kategori olsa da hiç öyle bir sınava tabi tutmam gerekmedi. beni seven ve sayan, benim sevdiğim ve saydığım herkesle arkadaş olurum.
  yakın arkadaşlık, dostluk mertebesi ise özeldir. oraya sadece bana çok değer verdiğine inandığım kişileri çıkartırım.
  hayatın olağan akışında bazı problemler olabilir, müsamaha gösteririm. bazı tartışmalar yaşanır, alttan alabilir özür dileyebilirim. zaten dosta ego işlemez. ama beni sürekli üzen, zarar görmeme sebep olan, büyük saygısızlıklar yapan kişiden ilgimi çekerim. bilir misiniz insanlar alıştıkları ilginin eksikliğini çok çabuk fark ederler ve o noktada ya kendilerine çeki düzen verirler ya da arkalarını döner giderler. ilk kategoriye tekrar ilgi gösteririm artık ilişki kurtulmaya yönelir. ikinci kategori ise beni paramparça eder. üzülürüm, özlerim ama üstünden belirli bir süre geçtikten ve tüm duygularımı tükettikten sonra o kişiye karşı hissizleşirim. artık onun ismi geçtiğinde eskisi gibi ne heyecanlanırım ne de kahrolurum. çünkü artık o ilişki bitmiştir ve belki de hiç doğmamıştır. muhakkak kazandırdığı çok güzel anlar, tecrübeler vardır lâkin iş işten geçmiş, yorgan gitmiş kavga bitmiştir.