iç ses


 • Allah belasını versindir, durduramıyorumdur. Adam fawer'ın kitabındaki karakter gibi şizozfren olduğunuzu düşünmeye başlarsınız fakat tam tersine. Eğer şizofren olsaydınız anlamazdınız.
  Ayrıca şizofren olduğunuz beyin mr'ı çekilerek de nörologlar ve alanında uzman kişiler tarafından da tespit edilebilir. Bir de kendinizi gıdıklayın. Eğer gerçek manada gıdıklanıyorsanız 112'yi arayın ve azılı bir hapishane kaçkını olduğunuzu söyleyin.

  Buradaki kendini gıdıklama olayı, şizofren kimselerin aslında zihinsel olarak tamamen farklı bir dünyada yaşamalarından yola çıkılarak ortaya atılmış bir iddiadır. Ne kadar gerçek olduğu bilinmez.

  İç sesi susturmanın bir yolu vardır. Onu fark etmek. Fakat unutmayın ki konuşan bir iç ses, susan bir iç sesten daha sağlıklıdır. Sağlıklı bireyler düşünme yetisini kullanır, olaylar üzerine tahmin yürütür ve hipotez kurar.
  İç ses'ten kurtulduğunuz an carpe diem'i gerçekleştirdiğiniz andır.

  Öncelikle bir üst limit belirleyin. Yani düşünceler arasında dolaşırken sizi durduracak ve size iç sesinizi konuşturduğunuzı hatırlatacak bir üst sınır. Bir alarm gibi. Kırmızı çizgi gibi.

  Bunu belirledikten sonra, iç sesinizi kendi hayal dünyasından çekip kurtarmak kolay. Ona 'seni duyuyorum' demelisiniz. Yani iç sesinizin farkına varın ve onu susturun.

  Ya da ona, onu sevdiğinizi söyleyin. Gidecektir.