evrim


 • Türkçe Gelişim veya Gelişme olarak bilinen kavramdır. Evrim düşüncesini ortaya ilk atan isim Miladlı Ankasimandros ’tur. M.Ö 600’lü yıllarda yaşamıştır. Canlıların şekil değiştirildiği fikri yıllarca savunulmuş ancak kimse geçerli bir sebep sunamamıştır. Günümüzde ise evrimin bir çok mekanizması bilinmektedir.

  - doğal seçme
  - yapay seçme
  - mutasyon
  - izolasyon
  - genetik sürüklenme
  - polliploidi vb.

  Darwin evrimin mimari değil, doğal seçmenin mimarıdır. Darwin’e bu kadar karşı çıkılmasının sebebi, doğal Seçmenin kutsal kitaplara ters düşmesidir. Yapay seçmede ters düşer ancak insanlar yapay seçme olmadan para kazanamayacakları için buna karşı çıkmamaktadırlar. Şu an tükettiğimiz her ama her ürün yapay seçmenin bir sonucudur.

  Ama evrim bir teori diyenlere sesleniyorum. Sayın Romalılar; Evrim bir teori evet. Ancak teori nedir ? Teori öngörülemez anlamındadır. Kanun ise öngörür. Havaya attığınız her taş yerçekimi etkisine maruz kalır ve yere düşer. Yere düşeceğini hepimiz biliriz. Ama kimyasal bir etki ile DNA’da oluşacak mutasyonu ve bu mutasyonun etkilerini önceden saptamak, öngörmek imkansızdır. Bu tabiki şu değildir. Radyasyonun etkileri önceden saptanamaz. Yanlış. Burda bahsettiğimiz ön görme, daha uyumlu yaşamamız icin neye ihtiyacımız olduğudur ve bu ihtiyaç için ne olması gerektiğidir. Mesela havalar iyice ısındı diyelim, güneşin etkisine daha çok maruz kalıyoruz. Doğal olarak ten rengimizin kararmasını bekleriz, ancak kararmayabilirde kararması için bir zorunluluk yok. Uyum sağlayamaz ve hayatını kaybeder. Belki de bu durum bizim rengimizi karartmakya değilde, geceleri yaşamaya iter. Veya bugün doğa şartlarına en iyi uyun sağlamış bir hayvan, yarın dünya’ya bir Göktaş’ı çarptığında bir anda en güçsüz hayvan olur ve hayatını kaybeder. (bkz: Dinazorlar ). Teori başlıbaşına hiçbirşeydir. Yanı sizde su an bir teori yazabilirsiniz. Mesela (bkz: Kapı kolları canlıdır ) teorisi. Bu teorinizi, millete gülünç duruma düşmemek icin, hipotezlerle desteklemeniz gerekir. Buna artı olarak kapi kollarının canlı olduğunu matematiksel olarak kanıtlarsanız bu bir kanun olur. Evrim su an bilindiği kadarıyla bir kanun olamaz, söyle bir formül düşünün 2 + 2 = Evrim. Size mantılı geliyor mu. Veya a+b= maymun ise a^2+b^2=insan.