siddhartha


 • Siddhartha, (bkz: hermann hesse)'nin, Siddhartha Gautama'nı hayatını konu aldığı, Budizm felsefesinin içrek yönlerini işleyen, yazarın en ünlü eserleridir. Berlin’deki S. Fischer Verlag isimli yayınevi tarafından 1922 yılında ilk defa yayımlanmıştır.
  --- spoiler ---

  siddhartha kendini anlamak için bir yolculuğa çıkıyor ancak kendisine öğretmenlik yapan ermişler ,fikirler,düşünce sistemleri onun hakikat açlığını dindiremiyor.
  siddhartha anlıyor ki hayatı dışarıdan izlemek ve kendini sınırlamakla ''ben''e ulaşamıyor.hayatın her türlü yanını görüyor pahalı kıyafetler giyip ,lezzetli yiyecekler yiyiyor ,cinsel zevke ulaşıyor, sevme sanatını öğreniyor,kumar masasında para kaybediyor. bütün bunlar kendini ,dünyayı keşfedebilmek için.
  en sonunda ırmağın sesine kulak veriyor. siddhartha yaşlanıyor hayatın mutlak doğrusu ve yanlışının olmadığını,bilgeliğin anlatılamayan bir şey olduğunu ,dünyayı acı çekilen kendine ket vurulan yer olarak görmeyip dünyayı nesneleri sevmenin güzelliğini görüyor.
  içinde evladına duyduğu buruk özlemle kürek çekmeye devam ediyor.

  --- spoiler ---

  '' şaka etmiyorum .keşfettiğim bir şeyi söylüyorum sana .bilgi bir başkasına aktarılabilir ,bilgelikse hayır. bilgileik keşfedilebilir ,bilgelik yaşanabilir,bilgelik el üstünde taşıyabilir insanı ,bilgelikle mucizeler yaratılabilir, ama bilgelik anlatılamaz ve öğretilemez''
  '' bir annenin çocuğuna karşı duyduğu kör sevgiyi,kendini beğenmiş bir babanın biricik oğluyla körü körüne ve aptalca gururlanışı, burnu havada genç bir kadının ziynet eşyalarına tutkunluğu ve kendisine hayranlıkla bakacak erkek gözlerine körü körüne ,çılgınca düşkünlüğü,bütün bu duygular,bütün bu çocuklar,bütün bu basit,aptalca ,ama alabildiğine zorlu,güçlü bir dirimsellik içeren,kolay kolay pes etmeyen duygular ve açgözlü istekler siddhartha için çocukluk olmaktan çıkmıştı artık ;insanların bu duygular ve istekler için yaşadığını,onların uğrunda sonsuz işler başardığını,gezilere çıktığını,savaşlar yaptığını,sonsuz acılar çektiğini,sonsuz çilelere katlandığını görüyordu ,dirimselliği,yok edilmezliği,brahma'yı görüyordu.''

  --- spoiler ---