odaya neden girdiğini unutmak


  • bir amaçla bir odaya girdikten sonra ne yapacağını o anda unutma halidir.
    bunu yaşıyorsanız baştan söyleyeyim hayır aptal değilsiniz, bunun bilim dünyasında adı "doorway effect" yani dilimize çevirirsek "kapı etkisi". kısaca izah etmem gerekirse, yeni bir ortama girdiğimizde yani herhangi bir kapıdan geçtiğimiz zaman beynimiz yeni mekana odaklanıyor ve beynimizde o mekanla ilgili şeyler canlanıyor, beyin her ne kadar mükemmel bir yapı da olsa bu mekana odaklanma sırasında kendisini anlık resetlemiş oluyor, işte bu durum da neden o odaya geldiğimizi unutmamıza sebebiyet veriyor.
    peki buna kapı mı sebep oluyor, işte sırf bunun için Gabriel Radvansky, Sabine Krawietz ve Andrea Tamplin bir araya gelip bir araştırma yapıyorlar. deneklere sanal bir oda gösterilip, odada değişiklik yapmaları isteniyor. tek odada denekler istenileni yapmakta zorlanmazken, başka odaya geçerek yaptıklarında farklılıklar olduğunu gözlüyorlar ve buna kapıdan geçmenin sebep olduğunu kanıtlıyorlar.
    nörologlar ve beyin uzmanları durumu "location-updating effect" (konum güncelleme etkisi) olarak açıklarken araştırmacıları ismini "doorway effect" olarak koymuştur.
    bu durum için endişelecek bir şey olmasa da beyni geliştirecek şeyleri yapmanın ve düzenli olmanın bu durumu azaltacağını da önermişler, ben de iletmiş olayım.