blog sözlük'ün onedio tarzı botçuluk yapması


 • bir bakıma haklı bir tespit fakat söyleyeceklerim var.

  malzeme özelliğinin ana işlevi, blog sözlük yazarlarının, "biri bu başlığı doldursun" şeklinde içerik oluşturmasıdır ve şartlar olgunlaştığı andan itibaren tek işlevi de bu olacaktır.

  standart akış içerisinde, zaman zaman gündemi olağan üstü meşgul eden konular dahi sözlükte işlenmemekte, gözden kaçmaktadır. ayrıca sözlükte aktif olup sürekli başlıkları yenileyen, içerik arayışında olan, görmezden gelemeyeceğimiz bir kitle mevcuttur.

  malzeme özelliğinin tüm bu sorunlara çözüm olmak yerine sözlüğün seviyesini düşürdüğünün iddia edilmesini görmek elbette üzücü fakat böyle olmaması adına atılan bazı adımların görmezden gelinip konunun dürüme bağlanması daha da üzücü. o adımlar şunlar:

  + her bir malzemeye ait sayfaya, sadece 3 üyenin onayı ile o malzemenin silinmesini sağlayan buton eklendi. üzerine de bu başlığın sakıncalı olduğunu düşünüyorsanız silme talebi gönderin diye not edildi. böylece troll, cinsiyetçi ya da ayrıştırıcı başlıkların kolayca liste dışı bırakılmasının önü açıldı.

  + her bir malzemeye ait sayfaya (arama sayfası), düzelt butonu eklendi. böylece, gelen malzemeyi direkt olarak, bire bir başlığa çevirmek yerine, fikri, haberi ya da bilgiyi kullanıp farklı bir başlık altında işleyebilirsiniz.

  + moderasyon olarak istediğimiz malzemeyi o anda listeden çıkartabiliyoruz. şu ana kadar sadece ben, en az 50 malzeme sildim listeden.

  + an itibariyle malzeme listesinde 1427 adet içerik bulunuyor. bunların 1400 tanesinin gereksiz/sakıncalı/troll/formatdışı olduğunu varsaysak bile, kalan 27 gerekli/bilgilendirici/gündeme ait olan başlığı sözlüğe katkı sağlamak için kullanamaz mıyız?

  kalkıp da 1.55 boya sahip kızlardaki özgüven kaynağı malzemesini kullanıp boş konuşmak yerine;
  ösym'nin müfredatta olmayan konudan soru sorması gibi önemli bir konuyu tartışsak ya sözlük yazarları olarak?

  + son olarak, üstteki yazarın nickinin düşündürdüğü başlığı, malzeme listesinde olmasa açılmayacak mıydı sizce?
  (bkz: blog sözlük itiraf)

  ben yapıcı eleştiriyi seven bir insanım ve yapılan yeniliklere sessiz kalınması yerine itiraz edilmesi, eleştirilmesi, geliştirilmeye çalışılması beni daha çok mutlu ediyor çünkü bunlar için günlerce kafa patlatıyorum ve birilerinin mikro seviyede bile olsa bu kafa patlatmaya ortak olması güzel bir şey fakat biraz daha yapıcı olunmasını, şunu yaptın kötü oldu demek yerine, yeniliklerin, şunu şöyle yapsak daha iyi olur şeklinde karşılanmasını rica ediyorum.