how i met your mother


 • tam dokuz yıllık eğlenceli bir serüven olan How i Met Your Mother arkadaşlığın ve dostluğun önemini, nelere kadir olabileceğini ve nasıl şekillenebileceğini gösteren bir dizi. Dizi beş tane birbirine çok yakın olan arkadaşların etrafında seyrediyor. Dizinin konusu ise adından da anlaşılabileceği üzerine baş kahramanımız olan Ted Mosby’nin üzerine geçiyor. 2030 yılında iki çocuğunu karşısına oturtan ve annenizle nasıl tanıştım sorusuyla başlayıp bizi Ted’in gençliği, hayatı ve tüm yaşadıklarını sırasıyla bize izletiyor. Bir anneyi bulmak bu kadar zor olmayabilir ama anlattıkça bitmeyen ve yeni ve farklı şeylerin ortaya çıktığı bir hikayeye sahip. Özellikle birkaç defa tam ‘evet annemizi bulduk’ dediğimizde bizi şaşırtan ve ters köşeye yatıran bir dizi.

  Gelelim dizimizin karakterlerine:
  Ted Mosby: Diziminiz başkahramanı olan Ted Mosby çok farklı bir kişiliğe sahip. Bir mimar olan ve üniversitede dersler veren birisi olan Ted, inişli çıkışlı hayatında daha önce bulamadığı aşkını arama yoluna koyulur. Bu süreçte Robin ile de ilişki yaşayan ancak yürümeyen ilişki üzerine ayrılık ile sonuçlanan ilişkinin ardından birçok ilişkiler yaşadığını ve bir çok kez dizinin hikayesini oluşturacak yapıya yaklaştığımızı hissediyoruz. Bununla birlikte üniversitede oda arkadaşı olan çok yakın arkadaşı Marshall ile sonradan tanıdığı yine yakın arkadaşı olan Barney’nin kankalar savaşının ortasında kalıyor. Yine de Marshall’ın bir süre sonra üniversitede tanıdığı Lilly Aldrin ile evlenmesi nedeniyle Ted ile Barney’nin daha yakın bir ilişkiye sahip olduklarını söylemek mümkün.

  Marshall Eriksen: Tartışmasız dizinin en renkli ve en farklı karakteri olan Marshall, uzun boyu ve büyük gövdesine rağmen çok büyük bir kalbe sahip. Bir ofiste çalışan avukat olan Marshall malesef aklını kullanmak zorunda yaşıyor. Bunun nedeni ise kalbinin her zaman daha ağır basması. Bu durum bazen öyle durumlara geliyor ki sadece duygu ve kalbinden dolayı büyük davaları kaybediyor. Bu sayede iş hayatında çöküşe geçse de kendisinin zıt karakteri olan eşi Lily’nin desteği sayesinde herşeyi atlatıyor. Birbirini tamamlayan bir elmanın iki yarısı gibi gözüken Marshall diziye renk katan ve diziyi sevmemizi sağlayan başrollerden birisi. Ayrıca yaptıkları aptallıklar, farklı ve bazen garip boyutlara ulaşan düşünceleri, başlatmış olduğu müdahale toplantıları gibi birçok renkli içeriğinde sahibi gibi gözüküyor.

  Robin Scherbatsky: Robin iyi bir gazateci olmak isteyen ama malesef bu konuda hiç başarılı olamayan birisi. Ted ile ilişkisinden sonra yalpalayan ve ilginç bir aileye sahip olan Robin diğerlerinden farklı olarak istediği şeye ulaşmak için acımasız olabiliyor. Kanadalı bir avcı aileden gelen ve hırçın bir yapıya sahip olan Robin daha sonra kankalar birliğinin bir üyesi oluyor. Ted sayesinde Marshall, Barney ve Lily üçlüsüyle tanışıp kankalar arasında sağlam bir koltuk kapmayı başarıyor.

  Barney Stinson :Ne kadar dizimizin baş kahramanı olmasa da tartışmasız dizinin en sevilen kişilerinden birisi. Barney önemli bir şirkette yöneticilik yapan başarılı biridir. Ayrıca tam bir playboy olan Barney, diziyi izledikçe ne kadar çapkın biri olduğunu görüyoruz. Özellikle dizinin her bölümünde mutlaka birileriyle iş pişirmesi, kendine has cazibesi ve söylemleriyle kendini bize sevdiriyor. Barney Stinson ayrıca kankalığın kitabını gerçek anlamda yazmış, kanka kuralları koymuş ve buna göre Ted ve Marshall ikilisini öğreterek bu kitabın bir parçası yapmış biri. Takım elbiselerinden hiçbir zaman vazgeçmeyen ve zamanında bu takım elbiselerle ilgili çok farklı şeyler yapan hatta şarkı söyleyen Barney dizinin en gülünesi ve en tatlı kişisi diyebiliriz.

  lily Aldrin: Üniversitede asi bir kimliğe sahip olan Lily, bir olay sonucu Marshall Eriksen ile tanışarak diziye dahil oluyor. Hatta dahil olmakla kalmıyor Marshall ile evleniyor ve bir elmanın iki yarısı oluyorlar. Marshall’ın yumuşak kendisinin asi ve güçlü bir insan olması nedeniyle birbirini tamamlayan ikili oluyorlar. Bunun dışında Ted’in en yakın 4 arkadaşından biri olan Lily de hikayenin tamamında bu beşlinin biri oluyor.

  imdb