kürt olmak


 • ben olmaktır. türkünden, arabından, ingilizinden, fransızından, amerikalısından ya da suriyelisinden farksız olmaktır. ama pek çok seferinde bunu belirtirken ayrımcı, bölücü gibi görülür olmaktır. pek çok insanın gözünde terorist konumunda olmaktır. geçmişinde çok ezilmiş, hala kimi ırkçı kimselerce ezilmeye çalışılmakta olmaktır. suçlu gibi görülür olmaktır. kürdüm denildiğinde kimi zaman karşıdaki kimsenin yüzünde şimşek çaktırıyor olmaktır çünkü karşidaki yüzünde şimşek çaktırılan kimse ırkçı bir kimsedir ve kürtlerle arkadaşlık etmek gelmez içinden, zaten tarafımca bir dahada yüzüne bakılmaz bu kimsenin.

  kürt olmak ne olmaktır biliyormusunuz? en güzel şekilde açıklayayım size. pek çoğunun kendini tanımlarken, ırkını söylerken sonrasında bir açıklama getirme ihtiyacına kapılacak kadar suçlu gözle bakılır olmaktır.

  - türkmüsün?
  + kürdüm ama blabla.

  ne aması ya? ne aması? lan niye ama diyorsun sanki kötü bir şeymiş gibi? niye lan? kürdüm lan işte aması falanı yok. kürdüm. kürdüm ve gurur duyuyorum bununla. ha kürt olmayıp türk olsaydım yine gurur duyardım ırkımla.

  kürt olmak pek çok kez dışlanmış ve dışlanır olmaktır. kürt olmak pek çok kez taşlanmış olmaktır. kürt olmak geçmişte yasak olmuş olmaktır. kürt olmak geçmişte dili, şarkısı, kitabı, tarihi, müziği hatta ıslığı bile yasaklanmış olmaktır.

  kürt olmak zaten yasalarda olmuyor olmaktır. yasalarda bile yasak olmak, adı geçmiyor ve varlığı yoksayılıyor olmaktır. ancak türk olmakla mutlu olacağı söyleniyor olmaktır ama kürt olarakta mutlu olunur. kürt olmak kürdüm diyebilmeklede mutlu olabilmek, olmaktır. mutlu olmak için türk olmaya ihtiyaç duymamaktır.

  kürt olmak ben olmaktır. benim kürt olmamla mutlu olmam, gurur duyuyor olmamdır. sağolun.