gerçek


 • Tüm insanlık olarak Emin olamayacağımız, hiçbir zaman hakkında ortak bir kanıya varamayacağımız; yaşamsal süreç içerisinde kişinin edindiği zihniyet, düşünce, bilgi birikimi ve en önemlisi bakış açısına göre değişicek birşeydir gerçek.
  Bu bağlamda az önce gerçek hakkında girdiğim tanımda, bir başka bakış açısı için bir hiç sayılabilir.
  Bir nesneyi ele alalım, dünya üzerinde her kültürde var olan ve her kültürün kendine ait dilinde başka bir isim verdiği bir nesne olsun.(bu neredeyse bütün nesneler için geçerlidir.) şu an aklıma gelen en uygun nesne karşımda, masada duran bardak. Bardağı ele alırsak eğer; her kültüre ait dillerde bardak için farklı bir isim vardır. (örn: türkçe bardak, ingilizce glass gibi) peki tüm bunları düşündüğümüzde gerçek olan isim hangisi? Bence gerçek olan yok. her insanın, biraz daha genellersek her halkın ve kültürün yaşantı ve toplumsal değerlerine göre bakış açısı var ve nesnelere verilen isimler, onlara yüklenen duygusal yada kutsal anlamlar o kültürün toplumsal değerlerine ve yaşantısına dayalı bakış açısına göre şekillenir.
  Buradan toplumsal bir sonuca varacak olursak eğer. Toplumların yada kişilerin birbirleri üzerinde uyguladıkları; dinsel, zihniyetsel, kültürel ve ideolojik açıdan kendi gerçeklerini bir başkasına dayatma baskısı saçmadır.
  bir insanın başka bir insana kafasında kabul gördüğü gerçeği kabul ettimeye çalışması, İngiliz halkının kendi dillerinde glass dedikleri nesneye, tüm dünyanın da glass demesi için savaş açması gibi birşeydir. (saçmalığı siz düşünün artık)
  Benim şuan gerçek hakkında söylediğim düşüncelerim dahil, bir varlık hakkında bütün düşünceler subjektiftir ve kişiden kişiye değişir. Bir insanın kendi kafasındaki gerçeği, bir başkasına dayatması pekte akıl kârı bir olay değildir.
  Sözlük için bir sonuca varacak olursak ise;
  Her hangi bir konuda (din, siyaset, felsefe, ideolojik, tinsel vb.)açılmış bir başlığın altına girilmiş bir entry, sırf sizin o konu hakkında hakkında gerçek kabul ettiğiniz düşünceye uymuyor diye o entrydeki düşünce ve o düşüncenin sahibi yazar üstüne, kendinize ait gerçeğinizi dayatan ve fütursuzca saldırı içeren bir entry girmek saçmadır.
  Çözüm olaraksa hoşgörü der çekilirim.