vpn servislerinin kapatılması


 • Bu akşam Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından operatörlere gönderilen bir talimat ile 5651 sayılı kanunun 6cı maddesinin 1 fıkrasının ç bendi çerçesinde VPN servislerinin kapatılması istendi.

  Haberlere göre kapatılmak istenen servisler arasında; Tor Project, VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, Zenmate VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN, IPVanish VPN var.

  VPN servislerinin kapatılmasının en önemli nedeni, Twitter, Facebook gibi sosyal medya kanallarına dün itibariyle uygulanan erişim daraltmanın VPN ile bypass edilmesini engellemek olarak açıklandı.

  Bu durumda internet kullanıcıları için iki seçenek olacak. Ya internet kullanıcıları daha marjinal Vpn seçeneklerini değerlendirecekler, ya da İran'dakiler gibi yabancı uydu internet servis sağlayıcılarından internet almaya başlayacaklar. Ki umarım durum bu noktalara gelmez...
  Blog sözlük yazarlarını da yakından ilgilendiren bu güncel sorunla ilgili teknik bilgisi olan arkadaşların çözüm önerilerini paylaşmaları çok makbule geçer.

  Ata sözü not: kara gün kararıp kalmaz...