toyota corolla


 • 2021 Eylül'ünde satın aldığım araçtır. 1999 model olan aracımız 1.3 benzinli motoruyla ihtiyaçlarımızı fazlasıyla karşılıyor. aracı satın aldığımız zaman 163.000 km'de idi. Satın aldığımızdan beri bir ay geçti ve yaklaşık 1000 km yol yaptık. Bu 1000 km'lik tecrübelerimize dayanarak şunları söyleyebilirim.

  * aracımızın karterinde yağ kaçakları vardı. İlk önce aracımızın karter contasını yeniledim ve böylece bu sorunu çözdüm.
  * kışlık bakım olarak motor yağı ve filtre değişimi yaptırdım.
  * motor soğutma suyunun antifiriz derecesi iyiydi. Müdahele etmedim.
  * dört adet yerli üretim 185/65/14 ölçü kışlık lastik aldım.
  * kayseri ile Sivas arasındaki yolculuğumda 100 km'ye ortalama 5.8 litre benzin sarfiyatı yaptım. Bu yolculuk sırasında arabada beş yetişkin vardı, bagaj ise tamamen doluydu. Ortalama 90-110 km süratle hareket halindeydim.
  * şehir içinde ise 100 km'ye ortalama 8 litre benzin sarfiyatım oldu.
  * bu modelin klima performansını bilmiyorum. Bizim aracımızın paketinde klima yok.
  * hidrolik direksiyonu olmamasına rağmen direksiyon şehir içinde yormuyor.

  Allah'ın izniyle uzun yıllar kullanabileceğimiz bir araç oldu bize. Sağlamlığı ve malzeme kalitesi, ayrıca fiyatının çok uygun olması bizi bu araca yöneltti. Corolla, bu modelinde farlarının yuvarlak olması sebebiyle hiç sevilmedi, tutulmadı. Bu yüzdende bu araba piyasada çok uygun fiyatlara satılıyor. Ben görüntüsünü seviyorum.

  Adına Terra dedik. Terramız orijinal ve hatasız olduğu için kasko da yaptıralım dedik ama eski modellerin dezavantajı şuymuş. Eski model arabalarda kasko fiyatları pahalı oluyormuş. Biz de Terra'ya kasko yaptırmadık. Araba arayanlara, alacaklara tavsiye ederiz.