yiyip yiyip kilo almamak


 • Eğer hipertiroidi, şekersiz diyabet gibi bir hastalığınız yoksa ya da iç organlarınızda iki metrelik dev tenyalarla beraber hayatınızı sürdürmüyorsanız imkansız olan şey.

  Ben de dahil bunu söyleyen hiç kimse aslında yemek yemiyor, sadece yediğini sanıyor. Nedenine gelince de metabolizma ne kadar hızlı olursa olsun sabit bir kinetiği vardır. Günlük harcadığımız belli bir enerji miktarına sahip oluruz ve istersek ışık hızına meydan okuyan bünyemiz olsun, bu harcadığımız enerji miktarına denk gelenden daha fazla gıda tüketirsek istemesek de kilo alırız.

  Lisedeyken sınıfımda bir çocuk vardı ve onu görene kadar kendimi zayıf sanardım hep. Dünyayı yediğini, sırf iki gram yağı olsun diye makarnayı gecenin üçünde ekmeğin arasına koyup gömdüğünü söylerdi ama hayır; yemiyordu, yediğini sanıyordu sadece. Gözlemlediğim kadarıyla sabahları bumbo denen portakal aromalı kakaolu bir bisküvi alıyordu ve okul bitene kadar da onla idare ediyordu. Çok nadiren öğlenleri bir poğaça ya da bir adet çikolata yerdi. Onun haricinde elinde bir kere bile tost, sandviç, kumru minvalinde bir şey görmedim. Sınıfça yerli malı yaptığımızda ya da yemek günü ilan ettiğimizde de tabağını hiç bitiremezdi zaten. Ya çöpe dökerdi ya da başkalarına verirdi.

  Sözün özü; yemiyorsunuz arkadaşlar. Yediğinizi sanıyorsunuz sadece. Bu aynı “Of su içsem yarıyor abe yeğaa.” diyen insanların dediğine benziyor. sözde aç geziyorum diyorlar ama akşam acısını çıkarmak için pilavı bir bütün ekmekle yiyip, bir de yatana kadar şerbetli tatlılarla çay eşliğinde bir paket çekirdeği bitiriyorlar.

  Size tavsiyem bir kalori takip uygulaması indirmeniz ya da yanınızda küçük bir defter taşıyıp bizzat yediklerinizin porsiyonu porsiyonuna, gramı gramına not almanız. Kendimden biliyorum; aslında of çok yedim, şiştim derken hesaplamalarıma bir bakmıştım sadece 1500 kalori gösteriyordu. Bu enerji miktarı diyetisyenlerin müşterilerine yazdığı ve diyet yapan insanların alacağı değer. Sağlıklı bir erkeğin alması gereken günlük kalori miktarı ise en az 2000- 2100 kaloriye tekabül ediyor. Kadınlarda ise bu değer ağırlığa bağlı ve günlük aktivitenin yoğunluğuna bağlı olarak 1600 ila 1900 değerleri arasında oluyor genelde.

  Bu dediklerimi yaparsanız kilo almamanız mümkün değil zaten. %100 garantisini veriyorum bunun.

  Deneyip faydasını görenler beğenip beni de haberdar ederse çok sevinirim.