yasakların bitmesiyle ne kadar normale döndük sorunsalı


  • Normale falan dönmüyoruz, bu gidişle de hiçbir zaman dönemeyeceğiz zaten. Çoktan yasaktan çıktı bu iş artık. İnsanların temiz hava alma haklarını bile ellerinden alıyorlar. Özgürlüğü bile çok görüyorlar.

    Yine hafta sonu yasakları gelmiş. Hiçbir ülkede bizde olduğu kadar katı bir kısıtlama yok. Hatta hatırlamıyorum ama haberde görmüştüm; İngiltere ya da Amerika sanırsam, bir doz aşı vurulan insanların vücutlarının hastalığa nasıl bir tepki vereceğini test etmek için devlet yönetiminde maskesiz ve mesafesiz bir konser eylemi vermişler. İnsanlar bunun onlara ne kadar iyi geldiklerini, normal hayatı ne kadar özlediklerinden söz ediyorlardı.

    Bizde ise durum tam tersi. İşi artık resmen bir ticaret politikasına döndürdüler. Sindirmeye çalışıyorlar bizi iyice. Artık o kadar sıkıldım ki elimde olsa ülkeden kaçacağım. Sanırım coğrafya gerçekten de kader. Bu gidişle sonumuz Kuzey Kore’ye dönecek belli ki.

    En çok üzüldüğüm şeylerden birisi de bir daha geri gelmeyecek olan ve hakkıyla yaşamam gereken bu gençlik yılllarımın evde kapanmayla tükeniyor olması. Ülkenin o kadar kötü bir yönetimi var ki ekonomiyi mahvetmeleri yetmiyormuş gibi benim yaşıtlarımdaki tüm gençlerin hayatlarını da çalıyorlar.