ötanazi treni


 • ötanazi treni yaşama veda etmek isteyenler için özel olarak tasarlanan bir hız trenidir.(roller coaster)

  trenin yaratıcısı Royal College of Art doktora adayı Litvanya'lı mühendis Julijonas Urbonas’tır.

  Julijonas Urbonas, ötanazi trenini 2010 yılında tasarlamıştır.

  7.5 km uzunluğunda tren hattına sahiptir ve 500 metre yüksekliğe çıkabilmektedir.

  tren saatte 360 km hıza çıkabilmektedir.

  Ötanazi Trenine Euthanasia Coaster, ölüm Treni veya ölüm ilacı da denmektedir.

  Urbonas, bu tasarım için Dünyanın en eski lunapark hız treni üreticilerinden olan Philadelphia Toboggan Şirketinin eski başkanı John Allen’in “En muhteşem hız treni, 24 kişiyi içine bindirip gönderdikten sonra, hepsinin ölü olarak geri dönmesiyle inşa edilmiş olacaktır. Bu yapılabilir.” sözlerinden ilham aldığını belirtmiştir.

  tren başlangıç noktasından 2 dakika içinde zirve noktasına ulaşır ve orada kısa bir süre durur. birazdan aşağıya inecek olan trenin kendilerini kaçınılmaz sona yani ölüme götüreceğini bilmek yolcularda istemese de büyük bir korkuya neden olur. o esnada trendeki yolculara kararından vazgeçen var mı diye son defa sorulur. eğer vazgeçen olursa güvenli bir şekilde aşağıya indirilir. kalan yolcular ise son yolculuğuna uğurlanır.

  Tren saatte 360km/h ile aşağı indiği için neredeyse hiçbir insan vücudu buna dayanamaz. bu yükseklikten bırakıldığında yolcular, insan bedeninin kaldırabileceği G kuvvetinden çok daha fazlasıyla karşılaşır. ilk hızlı inişten çok düşük bir ihtimal kurtulsanız bile ardından toplamda üst üste 7 kere daire içinde ters döngü aşaması gelmektedir. dairelerin çapı her turda küçülmektedir. çaplarının küçülmesi, tren hız kaybederken ölümcül 10 g kuvvete maruz kalınmasına devam etmek içindir. bu 7 dönüş işlemi 60 saniye sürmektedir. zirveden aşağıya iniş 10 saniye içinde 360 km/h olarak tamamlanır. bu esnada rüzgâr darbeleri, yer çekimi, nefesin kesilmesi ve vertigo gibi etkiler başlar. Bu sizi ölüme hazırlama evresidir. Yer çekimi sizi döngülerin orta kısmına doğru çekerken merkezkaç kuvveti adı verilen bir kuvvet sizi yer çekiminin ters yönüne doğru iterek koltuğa bastıracak ve tamamen hareketsiz kalmanızı sağlayacaktır. Göğüs kafesiniz ve iç organlarınız aşağıya çekilir, akciğerlerinizdeki oksijen boşalır. Nefes almak size artık daha güç gelecek, yüzünüzdeki etlerin sallandığını hissedeceksiniz. Yer çekimi kuvveti, vücuttaki kanı da aşağıya doğru çekmeye başladığı için beyninizde yeterli oksijen kalmamaya başlar ve bilincinizi kaybetmeye başlarsınız. İkinci döngüye geldiğinizde hâlen yaşıyorsanız diğer insanlardan daha fazla yer çekimi kuvvetine dayanma gücünüz var demektir. Ancak ikinci döngüde görme yeteneğiniz kaybolacak, kulaklarınız duymayacaktır. Çoğunluğun ilk 2 döngüyü tamamladıktan sonra ölmesi beklenirken, son 5 döngü ise ölümü kesinleştirmek içindir.

  ötanazi treninde 60 saniye boyunca tüm yolcular 10 G kuvveti hissetmektedir.10 G kuvvetinin ne kadar büyük olduğunu idrak etmemiz için aşağıdaki örneklere bakalım.
  ayakta durduğunuz zaman 1 g kuvvete, bir bugatti otomobille 2,4 saniye içinde saatte 100 km hıza ulaşırsanız 1,55 g kuvvete, bir uzay mekiği uzaya fırlatıldığı esnada içinde bulunursanız ise 3 g kuvvete maruz kaldığınızı düşünebilirsiniz. ötanazi treninde ters dönmeler sırasında 10 G kuvveti yaşandığı için ilk 20 saniyede serebral hipoksi yaşanır. Yani beyin hayatta kalmak için yeterli miktarda oksijen alamaz. Bu esnada görüşünüz grileşir, gözünüz kararır ve kaçınılmaz son gerçekleşir.

  Julijonas Urbonas, bir söyleşisinde bu treni tedavi edilemez hastaların, Hayatın çok uzun olmasından sıkılanlarım, insan nüfusundaki artıştan rahatsız olanların, büyük ağrılı hastaların ve ölüm cezasına çarptırılmış mahkûmların acısız ve eğlenceli bir deneyimle hayatlarını sonlandırması için tasarladığını söylemiştir.

  ötanazi treniyle diğer roller coaster trenlerinin arasındaki farka bakalım.

  *ötanazi treni, 127 Metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek roller coaster treni Kingda Ka'dan 3.9 kat daha yüksektir.

  *ötanazi treni, saatte 240 km hızı ile dünyanın en yüksek hıza ulaşabilen roller coaster treni olan Formula Rossa'dan 1.5 kat daha hızlıdır.

  *ötanazi treni, 2.479 metre Hat uzunluğu ile dünyanın en uzun hattına sahip roller coaster treni olan Steel Dragon'dan 3.02 kat daha fazla hat uzunluğuna sahiptir.

  Urbonas’ın bu maketi uluslararası sergilerde sergilenmiştir ve birçok alanda ödül almıştır. Bu ödüller arasında 2010 yılındaki Prix Ars Electronica "Award of Distinction in interactive Art"(İnteraktif Sanatta Üstünlük Ödülü) ve sosyal medya sanatındaki diğer prestijli ödüller bulunuyor. Ayrıca maket hakkında bir film senaryosu da yazılmıştır. bunların dışında özel televizyon programları, özel şarkılar, sanal kopyaları yapılmıştır. ayrıca bu maket bir okulun bilim fuarında proje olarak sergilenmiştir.

  Julijonas Urbonas, Bu çalışmasını zarafet ve zindelik hissi(euphoria) ile ölümü sağlayan bir ötanazi makinesi olarak tanıtmıştır.

  Urbonas'a göre ötanazi treni güzel bir amaca hizmet etmektedir. bu tren sayesinde kişi son bir heyecan ile yaşamına son verebilecektir. ona göre bu en güzel ölüm yöntemidir. öyle ki tasarladığı tren için zarif ve coşkulu ölüm ifadesini kullanmıştır.

  ötanazi treni dünyada pek çok tartışmaya neden olmuştur. bir kesim bu trene destek verirken diğer bir kesim ise bunun insancıl olmadığı yönünde görüşlerini bildirmişlerdir.

  Julijonas Urbonas, yolcuların trenin raylarında ilerledikçe coşkudan gerilime, tünel görüşünden bilinç kaybına kadar birçok farklı duyguyu yaşadığını ve sonunda da yaşama veda ettiklerini belirtiyor.

  ötanazi treni hakkında litvanya'lı bir mühendis şöyle söylemektedir: ”Diğer ölüm yöntemlerine bakılırsa bu daha acısız gerçekleşiyor.”

  Julijonas Urbonas'a ölümden korktuğunuz için mi bu tasarımı yaptınız diye sorulmuş. Urbonas, ölümden korkmadığını, sadece ölümcül bir hastalıktan dolayı yavaş yavaş ölmekten korktuğunu söylemiştir.

  Urbanos tasarımını sunarken ''Pilotlar genellikle bu tür aşırı güçleri sadece birkaç saniye yaşarlar, ancak bu roller coaster'daki sürücüler bunu bir dakika boyunca tecrübe eder ve kimse bunu bu kadar uzun süre deneyimlememiştir.'' açıklamasını yapmıştır.

  Tasarım alanında bir doktora adayı olan Litvanyalı mühendis Julijonas Urbonas, ölüm konusunda çok benzersiz bir bakış açısına sahiptir. ölümün yalnızca bir kader veya seçim olması gerektiğine inanmıyor, aynı zamanda ölüme giden sürecin keyifli olması gerektiğini düşünüyor. Urbonas’a göre; "herkes bir noktada ölmek zorunda, öyleyse neden tadını çıkarmayasınız?"

  kaynaklar:

  kaynak:1, kaynak:2, kaynak:3, kaynak:4, kaynak:5, kaynak:6, kaynak:7