filler ve çimen


 • dram/suç/gerilim türünde yerli sinema filmidir..

  yazan ve yöneten derviş zaim'dir..

  başrollerde ali sürmeli, bülent kayabaş ve sanem çelik oynamıştır..

  filmde, maraton koşucusu olan havva adem'in hayatı üzerinden derin devlet hesaplaşmaları anlatılmaktadır..

  müzikleri iyiydi ve filmle gayet uyumluydu..

  filmde oyunculuklar oldukça başarılıdır. türkiye'nin en iyi oyuncularından bazılarını bu filmde göreceksiniz. başrol oyuncularının dışında haluk bilginer, taner barlas, uğur polat, taner birsel, mehtap bayri gibi çok değerli oyuncular rol almıştır..

  filler ve çimen, türk sinemasında pek rastlanmayan son derece ciddi konusu itibarıyla takdiri hak ediyor..

  filmin değindiği konular, derin devlet, politika, mafya, pkk terörü, uyuşturucu ticareti, eşcinsellik, yasa dışı örgütler. ayrıca filmde çok sayıda gönderme vardır..

  filler ve çimen, antalya film şenliği başta olmak üzere pek çok film şenliğinden ödülle dönmüştür. aldığı ödüllerden sanem çelik'e verilen en iyi kadın oyuncu ödüllerin kesinlikle hak edilmediğini düşünüyorum. sıradan bir oyunculukla nasıl bu kadar ödül alabiliyor sanem çelik akıl alır gibi değil. oyuncunun bu ödülleri almasını aynı yıl ülkemizde film sayısının az olmasına bağlamak istiyorum, buna rağmen oyuncunun hak etmediğini düşünüyorum bu ödülleri. aynı yıl antalya film şenliği'ne dahi alınmayan dar alanda kısa paslaşmalar filmindeki oyunculuğuyla müjde ar'ın o yılki en iyi kadın oyuncu ödülünü alması gerektiğini düşünüyorum. filmin aldığı ödüllerin bazılarını hak etmediğini düşünüyorum. bu ödüller: antalya film şenliği En İyi Kadın Oyuncu ödülü, antalya film şenliği En İyi Kurgu ödülü, Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği En İyi Kadın Oyuncu ödülü, İstanbul Film şenliği En İyi Kadın Oyuncu ödülü, Sinema Yazarları Derneği Cahide Sonku En İyi Kadın Oyuncu ödülü, Sinema Yazarları Derneği En İyi Senaryo ödülü, Orhon Murat Arıburnu Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu ödülü'dür..

  filmde teoman'ı görünce şaşırmadım değil..

  filler ve çimen, derviş zaim'in ikinci filmidir. Tabutta Rövaşata gibi harikulâde filmden sonra konu ve işleyiş itibarıyla bambaşka bir film çekerek pek çok izleyiciyi şaşırtmayı başarmıştır..

  aşağıya filmden bir replik bırakacağım..

  --- spoiler ---

  paraya yakın olan mezara uzak olur.

  --- spoiler ---