how i met your mother


 • sadece senaryosu, espirileri, oyuncuları, her bölümde işlenen konularla değil harika müzikleri ile de on numero beş yıldız dizidir. pek çok güzel grup, şarkı keşfettim bu diziden. kısaca bi' bakalım.

  --- spoiler ---
  George Harrison - Ballad Of Sir Frankie Crisp
  harrison'u biliyordum elbet ama solo albümlerini dinlememiştim hiç. büyük düğüne giden en önemli kırılma anlarında bu şarkı var idi. insanı hem umutlandıran hem düşündüren; bana geçmişi de düşündüren garip bir şarkı. şarkıdaki piyanoya hastayım.

  Heaven (The Walkmen): diziyi izleyenler, bilenler linkteki videoyu izlesin. epey güzel bir hayran yapımı video. dizinin finalinden bir şarkı. remember, remember all we fight for. diziyi izleyenler için, zaman makinesi gibi şarkı. şarkının sözlerine ve gitar riffine hastayım. ve evet the walkmen'i bu şarkı ile keşfettim, diğer şarkılarını pek sevemedim.

  Jaymay - Sea Green, See Blue
  2. sezon finalinde çalan şarkı. marshall&lily'nin evlendiği, ted&robin'in ayrıldığı bölüm. şarkı; şarkıyı duyduğumuz tüm sekanslara o kadar uyumlu ki. marshall'ın kusan lily'e bakıp "yeah, she is my wife" diyişine de, ayrılık anına da. jaymay hafiniyi baya bi dinledim dizide duyduktan sonra, bu aralar pek dinlemiyorum ama diziyi izlediğim dönemdeki hayatıma da çok uyum sağlayan şarkılar yapan bir kadın. ayrıca; şarkıdaki çelloya hastayım. özellikle son kısımda gittikçe yükselen partisyona bayılmaktayım. kızımızın sesi de epey dinlendirici, tatlı.

  Bloc Party - This Modern Love
  birinci sezon finalinde çalan şarkı. ted'in robin için yağmur yağdırdığı, robin'in kapısına dayanıp sevgili oldukları bölüm. ben hangi arkadaşıma bu şarkıyı atsam bana dediler ki; ne biçim şarkı bu be, sanki bir yere koşuyomuşsun gibi. sanırım baştaki gitardan dolayı, bilemiyorum tam. ama şarkıyı dizide ilk duyduğumuzda ted robin için koşuyodur. sonra şarkının "this modern love, waste me!" kısmı gelir ve lily kaşarının marshall'ı terkettiğini öğreniriz. az önceki mutlu hissettiren şarkı; şimdi bizi mahvetmektedir. bu modern zaman aşkları hangimizi mahvetmedi ki zaten? bloc party'i de bu dizi sayesinde keşfettim, diğer şarkılarını da sevdim. ama en özeli hep bu şarkı oldu. şarkının davullarına, özellikle de zillerine hastayım. başta bu kadar güzel, umutlu başlayan şarkıyı en sonunda, "Do you want to come over and kill some time? Throw your arms around me" şeklinde bitirmeleri tam sezon finalindeki anlara uygundu, o zamanki yaşamıma uyduğu gibi.

  Band of Horses - The Funeral: sanırım 8. sezon finalinde çalmıştı bu şarkı. bir kaç bölümde daha çalmış olabilir, tam bilemicem şimdi. victoria'yı düğünde terk etmek isteyen nişanlısı klaus'un; farhampton tren istasyonunda anlattığı şeyler sırasında çalmıştı.

  radiohead-nice dream: ted'in kaza yaptığı bölümde çalan şarkı. kaza öncesi, kaza sırası ve kaza sonrası ekibin hastaneye koşuşnda duymuştuk bu şarkıyı. çogzel lan.

  The Decemberists - Here I Dreamt I Was An Architect : hangi bölüm hatırlamıyorum ama bu şarkının çaldığı bölümde; ben de aynı ted gibi meslek hayatımda çeşitli umutsuzluklar, kötü gidişler yaşıyordum. şu cümlesi ile beni fena vurmuştu.
  "And I am nothing of a builder
  But here I dream I was an architect"
  ameleden başka bişi değildim fakat mimar olduğumu hayal ediyordum. zor zamanlardı hehe (:
  ayrıca karabük cevizkent'te sincap kovalarken dinlenecek başka şarkı bilmiyorum hehehe, kıps? (:

  Fountains Of Wayne - Sink to the Bottom: lily&marshall çiftinin gemide evlenme çabasında çalan şarkı.

  Voices-Cheap Trick: we love drunk ted. hey, it's me again! ilk sezondaki ananaslı bölümden. hey robin, it's ted. i love everyone on this bar.(:

  Wilco - How To Fight Loneliness: s8e23. robin-ted central parkta konuşurlar, barney onları izler. bu şarkıyı daha önceden biliyordum da; dizide başka bi vurdu. robin sen de az kaşar değilsin ya neyse.

  The Proclaimers - I'm Gonna Be (500 Miles): i would walk five hundred miles (: marshall'ın fierosunda takılan kasette çalan şarkı. marshall'ın deyimiyle best song ever (:
  şu güzelliği de bırakayım. dizide rol almış en güzel, en doğru, en kral kadın cristin milioti ile ted mosby aka josh radnor'un düeti.
  Josh Radnor and Cristin Milioti singing 500 miles cristin bebeğimdeki şu tatlılığa bakar mısınız ya. bu videoda gözlerimi alamıyorum cristin hafiniden.
  --- spoiler ---

  daha ekleyeceğim çok şarkı-grup vs var da mecalim kalmadı. oyuncularıyla, senaryosuyla, müzikleriyle kısacası her şeyiyle çok sevdiğim dizidir.

  p.s: friends çakması diyolar. izlemedim friends'i, böyle dedikleri için de izlemeyeceğim heheheh. benim çok karmaşık bir dönemime her şeyiyle damga vurmuş, çok güzel bir dizidir. bozmayacağım bunun büyüsünü.