bugünkü blog yazım


  • Bu sefer konumuz Dijitalleşme ve Eğitim. Her konuda olduğu gibi hızla gelişen teknoloji ile eğitim de anlam ve şekil değiştiriyor.

    Önümüzdeki 10-15 yıl içinde mesleklerin yaklaşık yüzde 12’sinin, yerini otomasyona bırakacağı, 2020’de insan beynine nanobot yerleştirmenin yasal hale gelerek tüm internet bilgisinin artık insan beynine otomatik indirilebileceği, yani humanoid’lerin ortalıkta dolaşacağı, uzaya seyahatlerin yapıldığı bir geleceğe doğru gidiyoruz.

    Dünya bu geleceğe doğru giderken, biz gençlerimizi, insan kaynağımızı nasıl hazırlamalıyız ki tüm bu değişimleri yönetebilecek bilgi, yetkinlik ve uzmanlıkları olsun? Aksi takdirde değişimlere ayak uyduramaz ve teknolojiyi doğru yönetemezsek yönetiliriz. Teknolojiyi üretmeyi bırakın, üretilen teknolojiyi kullanamayacağımız bir yere doğru gideriz. Ve bu değişimlerin gerisinde kalırsak da, gelişmiş ülkeler ile aramızdaki uçurum da giderek artar ve bunlar akabinde de daha birçok işlerin, şirketlerin batışlarına ve kayboluşlarına şahit oluruz. Kelebek etkisi gibi, hayatta her şey domino taşı gibi birbirini tetikleyerek hareket eder.

    https://mehmetortac.com/dijitallesme-caginda-egitim-nereye-gidiyor/