üniversite yılları


  • üniversitede yaşanan 2 veya 4, bazen 5 yıl, bazen daha fazla süren ve çoğu insan için büyük getirileri ve götürüleri olup, değeri az bilinen zaman dilimidir.

    mezun olalı 2,5 yıl olan biri olarak söylemeliyim ki hayatta en sorumsuz olabileceğiniz yıllar. yani sorumluluğu, stresi kısa dönemler yoğun olarak hissedip geri kalanında özgürce (ekmek elden su gölden) yaşadığınız değerli bir dönem. bu bir genelleme pek tabi. bazıları için çok ağır bazıları içinse tamamen sorumsuzca geçip gitmiş de olabiliyor.

    asıl ağırlık o dönemden sonra başlıyor. iş arama dönemi, işsizlik psikolojisi, ayakları üzerinde durabilme çabası ve daha bir sürü stres. ama konumuz bu değil. kendi adıma yapmadığıma yandığım şeyleri söylemem gerekirse; bir sürü öğrenciye ücretsiz aktivite, etkinlik, kurs oluyor. bunlardan ilginizi çeken hepsine katılın. kendinizi geliştirmeyi her sene ertelemeyin. erasmus çoğu zaman hayatınıza başka bir kapı ve bakış açısı katar. tüm fırsatları değerlendirin.

    sevmediğim bir bölüm okumama rağmen hiç pişman değilim. bir alanda bana uzmanlık kazandırdı. çok güzel 1-2 dost edindim ve çokça arkadaş. insan ilişkilerini sorguladım ve sağlam prensiplerim oldu. unutulmaz, çılgın, değerli anılar biriktirdim. kendimi bir part daha tamamladım. tarzımı, sevdiğim sevmediğim şeyleri keşfettim. bu bahsettiklerim sadece bu yıllarla kısıtlı değil elbet ama bu dönemde çokça etkili olan şeyler. değerini bilmeniz dileğiyle.