idam gelmeli mi sorunsalı


 • gelmemeli diye cevaplayacağım soru.

  idam hiçbir sorunu çözecek bir ceza değil. caydırıcı değil. allah'ı kitabı olmayan biri (teröristler, tecavüzcüler, insan katilleri vb.) sizce idamdan korkup geri adım atar mı? hiç sanmıyorum. allah kitap korkusu olsa zaten bu yola sapmaz.

  çocuğunu kaybeden aileler her gün ölecek diye de idam getiremezsin. çünkü dediğim gibi. bir defa çare değil. ikincisi bu intikam ve hırs duygusudur ki adalete ve devlet yönetimine bunu karıştırırsan zaten bitersin.

  meselenin bir başka boyutu var. bu ülkede özellikle son birkaç yıldır kadına uygulanan şiddet ve tecavüz-taciz olayları cezasız kalmadı mı? 24 haziran'da gidip oy verdiğiniz iktidar partisi, 1 kereden bir şey olmaz diye tecavüzcüleri aklayan yasa çıkarmaya kalkmadı mı? çocuklara tecavüz bütün bu süreçlerin bir sonucu. burada katledilen çocuğun ailesi üzerinden edebiyat yapana kadar, iktidar partisini sandıkta cezalandırsaydınız. ona oy vererek o sapık zihniyete taraf olmadınız mı? şimdi şikayet etmenin ve idam gelsin demenin ne anlamı var? 16 senede yargı çöktü bu ülkede. devlet çöktü. ülkenin rejimi değişti. her geçen gün, her şey daha kötüye gidecek. sebebi de yargının siyasilerin, yani iktidar mensuplarının elinde silaha dönüşmüş olması. bakın bugün, berna laçin hakkında bir tweeti yüzünden soruşturma açıldı. neymiş halkın dini değerlerini aşağılıyormuş. halbuki yazdığı şey şu:

  --- spoiler ---
  #idam çözüm olsaydı Medine toprakları tecavüzde rekor kırmazdı! Konuşturmayın şimdi beni! Bırakın artık bilim insanları, nörologlar,psikiyatrlar, psikologlar,toplum bilimciler ,hukukçular el birliği verip çare üretsin. Devlet, tribün sesleriyle toplum inşaa etmez! (kaynak)
  --- spoiler ---

  burada sırf medine lafı geçti diye, islam'a hakaret edildi deyip soruşturma açan kafa, yarın idam geldiğinde adil karar verebilecek mi? o yargı yanlış bir karar verip bir masumun canını aldığında idam yoluyla, idam isteyenler de bu günaha ortak olmayacak mı?

  son olarak akademisyen prof. selçuk r. şirin'in konuyla ilgili çarpıcı tweetlerini okumanızı öneririm. özellikle attığı bir tweeti aynen buraya alıyorum:

  --- spoiler ---
  VERİLER: -İdam olan yerlerde daha fazla suç işleniyor! -İdam edilenlerin çoğu ezilen azınlık ve iyi avukat tutamayan fakir insanlar. -İdam sehpasından suçsuz olduğu ıspatlanarak kurtarılan kişi:186. -İdamın caydırıcılığını gösteren çalışma yok! https://deathpenaltyinfo.org/files/pdf/FactSheet.pdf (kaynak)
  --- spoiler ---

  https://twitter.com/SelcukRSirin/status/1014263317848821764

  https://twitter.com/SelcukRSirin/status/1014093802477408256

  peki çare ne? çare eğitim. başka yolu yok. çare insanların hayat standardını yükseltmek. bölüşmek. birlik ve beraberliği sağlamak. insan olmak. insan yetiştirmek. bunların hepsi eğitimle ve bağımsız yargıyla olacak şeyler. doğru ve düzgün bir devlet yönetim anlayışıyla olacak olan şeyler. elin hollanda'sı hapishane kapatıp okul açıyor. sizce neden?