blog sözlük itiraf


  • uçarı cümleler kuralım hadi. boyumuzu aşan cümleler olsun. bulutların ötesinde seyahat eden cümleler hatta. kuşlar eşlik etsin mümkünse. değilse de. sessizlik çöllerindeki sahralar olsun. varsın. gidebildiği yere kadar gitsin cümleler artık. tutmayalım elinden. bakıcılık yapmaya kalkışmayalım. haddimiz olmadan hem de. sabah çok erken kalkabilsin bir cümle. isterse hatta. iki üç gün uyumasın. bize ne. soğuk sular içsin kışın ortasında. aşırı şekerli yiyebilsin mesela. üzeri açık uyusun. serbest bırakalım. bakalım uzaktan. kontrolsüzlüğün tadına baksın. o da. bize yardımcı olabilir belki. böylece. zihni filtre olmaktan çıkaralım. bir şekilde. basitçe.

    yüksek ve uzun cümleler kuralım. bütün insanlığa tepeden bakan cümleler. şaşırsın hatta kurduğumuz cümleler. bu canlılığın o kadar aşağıda ne işi var diye. karanlıkların kalabalığında yalnız kalsın. sonsuzluğun dehlizinde basamak olsun. kendinden başka her şeyi yok sayacak derecede. kör olsun gözleri. parmakları tutulsun cümlelerin. sekiz duyu organı olsun. yedisini hiç kullanamasın mesela. yüksek ve uzun cümleler. sahibinden utansın. aidiyet duygusunu yağmur ormanlarında arasın.

    yukarılara çıkabilecek cümleler geçsin içimizden. en azından. cümleler yani. çıkabilsin yukarılara. düşük basıncın tadına baksın orada. ciğerleri patlasın. orada ne işi olduğunu bir miktar da olsa sorgulasın. mevsimleri özlesin. baharın mezar olduğu ne kadar şey varsa. gözden kaçan. bütün o yeniden doğma arasında. yasını tutsun. sonra. yağmur diyelim. ne kadar da çok yağıyor. cümleler hüzünlü olmalı. şu sıralar.

    aniden bir karakter belirsin sokakta. tam da gün batımına denk gelen. soluk yeşile bulanmış bir montla. bir tekerin dönüşünü seyre dalsın. aslında. hiç ilerlemeyen şeyler içerisinde yalnız olmadığını fark etmenin huzuru dolsun içerisine. bir taşın gölgesine takılan gözlerine hayret etsin. daha ehemmiyetli şeylerin varlığına duyulan kuşku. artmaya başlasın. yatışması mümkün olmayan bir telaşla. önemli bir şeylerin hasreti. rüzgarla taşınsın. yüksek. uzun ve uzak cümlelerden.

    gözlerini yumduğunda şehir. merak edilen şeyin aslında olmamasından kaynakla ortaya çıkan zamanda. daha faydalı işler yapmaya meyletsin. üzerine iki damla süt dökülmüş ayakkabısıyla adımlamaya devam eden. kendini. kendi içerisine hapsetmekten vazgeçemeyen. karakter. herhangi şeyin yokluğuna ikna olmak. varlığına ulaşmaktan hem daha kolay. hem daha az ömür hırsızı. öte yandan. yokluğuna ikna olunan şeye dair duyulan. ya varsa tereddüdü ile yaşamayı göze almak. daha az zahmetli. zahmetsiz yaşama hevesinin getirdiği tereddüt katlanılabilir düzeyde tutulabilirse. böyle bir saçmalığa zaman bulunabiliyor. hayatıma katılan dokuz dakikanın pek de bir numarası olmadığı gerçeği ile yüzleşirken. yazmaktansa. okumayı tercih etmeye başlıyorum. yaşam. ruhun içerisinde rahatça kaybolabileceği kadar telaş içerisinde. biraz daha sakin bir tane rica ediyorum.