evlenelim ama düğün yapmayalım


  • En yakın arkadaşım evlenecek yakın bir zamanda. Biz bunu damat beyin ailesine kabul ettiremedik ya. Gelin düğün istemiyor. Sade bir insan kendisi. Öyle tercih etti. Karşı taraf illa tutturdu düğün de düğün. Tam tersi olması gerekmiyor muydu?! *
    Düğün nedir ya :s o parayla neler yapılır neler! Gidin uzun bir balayı yapın. Dünyayı gezin. Ev araba isteğiniz varsa ona kullanın. Ne bileyim en olmadı çocuklarınıza birikim falan yapın. Hiç mi hayaliniz yok sizin? Bir gece için o hayallerinizin sermayesini heba etmeyin. Neymiş millet eğlenecek, yiyecek içecek. Çok saçma.

    En kötü yerde en kötü düğün bile 8-10 bin liradan başlıyor. “Omo bor koro ovlonoyorom.” Tribine hiç girmeyin, ağır konuşurum. Nikah dairelerinde kurbanlık koyun gibi on dakikada bir kıyılan nikahlar da içinize sinmiyor olabilir tamam. Ama çok seçenek var. Düğüne takılı kalmayın. Belediye ile görüşüyorsun; o gün herhangi bir etkinlik olmayan kültür merkezlerinden birini ayarlıyorlar. O gün sadece sizin nikahınız kıyılıyor orda. Resepsiyon usulü gibi düşünün. Kargaşa da olmuyor böylelikle. Tabi ben İstanbul için konuşuyorum.
    Köyde falan yaşıyor olsam zaten herşey daha kolay da. Yapıverirsin bir köy meydanı düğünü. Kazanlar kaynasın. Yemekler pişsin. Düğün salonu gibi masraflı olmaz da.
    O değil de Karadeniz’de köy meydanı yok. * malum dağlık yerleşme.