sözlüğün giderek kız whatsapp grubuna dönüşmesi


 • Belli açılardan kesinlikle kulak verilmesi gereken durumdur.

  blogsozluk ismiyle oluşturulmuş platformda belli kaideleri gözeterek hareket etmekte fayda görüyorum. Birincisi sözlüğün en önemli yönünün "tanım" odaklı olması gerekliliği. Elbette kitabi tanımlar olmak zorunda değil dile getirilenler. Örneğin "(bkz: sonbahar), kimin için ne ifade ediyor?" sorusuna cevap bulabilir, daha önce hiç yaklaşmadığınız bir açıdan olaylara, nesnelere, durumlara yaklaşma zenginliğini yakalayabilirsiniz sözlük formatı sayesinde.

  İkincisi, çağımızın en büyük problemi çok konuşan ama iletişim kuramayan bireylerin sayısının artması. Birbirimizi anlamada insanların olayları nasıl yorumladığının onlarla empati kurma açısından da yardımcı olacağını düşünüyorum.

  Üçüncü olarak, yine sözlük ismi düşünüldüğünde yazım kurallarına daha dikkat edilmesi gereken bir ortam karşımıza çıkıyor. Bu konuda biraz eleştirim var gerçi. Bir forum sitesinden ya da facebook paylaşımından daha ötede bir hassasiyetle yazım kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor. Blogsozlukteki en büyük eksikliği burada görüyorum.

  Bazı başlıkları "tanım" formatının dışında tutmak gerekiyor tabii. Örneğin dinlediğimiz şarkıları ifade ederken ya da geceye bir söz bırakırken tanım çok da gereklilik arz etmiyor. İnsanların kendilerini rahat bir şekilde ifade edebilmesinin önünü açmakla sözlük formatına olan bağlılığın orta yerinde konumlanmayı gerektiren durumlar da oluyor sanırım.

  İnsanların birbirlerini motive ettiği ama sözlük başlığının da göz önünde bulundurulduğu bir platform oldukça, blogsozluk her zaman değer görecek ve bu duruma katkı sağlayan üyelere değer verecektir diye düşünüyorum.

  (bkz: Kişinin kendini mutlu hissettiği yerler)