hayatınızın en güzel zamanı


  • herkesin hayatında bir dönem harika geçmiştir. mesela benim en güzel yıllarım lise zamanlarında geçti. ekmek elden, su gölden, hiç bir derdin tasanın olmadığı yıllardı. özellikle hazırlık, 1 ve 2. sınıflar. resmen dalga geçmek için okula gidiyor, bir sürü şaka yapıyorduk. öyle aşk meşk mevzuları da yoktu bizim okulda. ha bu arada bahsettiğim yıllar 2003-2005 yılları falan. o zamanlar öyle aşk mevzuları gençlere çokça sırayet etmemiş, cep telefonları vga fotoğraflar çekiyordu. ben o kameralarla film çekip sağa sola gösteriyordum. o zamanlar sosyal medya da yok ki koyup paylaşayım. zaten herkesin evinde de internet yok.

    üniversite koşuşturmaca derken, çıkarcı insanlarla ilişkiler kurdukça; iş hayatlarında yaşananları gördükçe gerçek dünya ile tanıştım. gerçek dünya çok daha karanlık ve kötüydü. bir daha asla öyle güzel zamanlar geçiremeyeceğim sanıyordum ki; babamın da etkisiyle bir sivil toplum kuruluşuna üye oldum.

    hayatımın en güzel zamanlarını bir kez de orada yaşadım. uluslar arası bir çok insanla tanıştım, bırakın dilini; ülkesinin ismini bile bilmediğim insanlar gördüm. el hareketleriyle, bazen gözlerle anlaştım. mülteci kamplarına, yetim merkezlerine, yoksullara yolculuk yaptım. fotoğrafçı olarak yer aldığım kurumda, o kadar çok insan tanıyıp, o kadar çok iyiliğe maruz kaldım ki; işte dünya o kadar da kötü bir yer değilmiş dedim.

    artık markalı bir şey alamıyorum. çok pahalı mekanlara gidemiyorum. çok para harcayamıyorum. o insanlar aklıma geliyor. o insanların tek odada üç aile yaşantılarını anımsıyorum. bazen çok güldüğümde de aklıma geliyorlar. ve sonra diyorum ki; işte hayatımın en güzel zamanları o zamanlardı..

    şimdilerde o günleri özlüyorum , o insanları da öyle. hayatın en güzel zamanı, size gerçekten değerler katabilecek zamanlardır diyorum. artık bana göre en çok güldüğünüz, en çok sevdiğiniz veya en çok eğlendiğiniz zamanlar değil hayatın en güzel zamanı. tadları ayrı fakat değil.