sözlükçülerin yılbaşı planları


 • tesadüf ki başlığı görmeden bu akşam beni de sarmıştı bu telaş. ulan oğlum yılbaşı yaklaşıyor hiçbir planın da yok malak gibi kalacaksın bu gidişle" mealinde konuştum kendimle. sahiden "yılbaşı gecesi naptın?" sorusuna ne cevap vereceğim ben?

  geçen sene askerdeydim. yılbaşı gecesi. telefonla o dönemki sevgiliyle konuşmuştuk. sevgilisi olan olmayan çoğu o gece uyanıktı. birkaç gün öncesinde de doğum günüm vardı ve onda da yalnızdım. yılbaşında da. arkadaşlarla güldük eğlendik o gece ama yalnızlığımıza. sabahın aynı olacağına. günlerin bitmek bilmeyişine. bir de hasan çarşıda dandik nokia telefonuna yüklediği sezen aksu'dan "seni kimler aldı kimler öpüyor seni, dudağında dilinde ellerin izi var" yankılata yankılata dolaşmasın mı. kötü de kayıt. zaten iyice bataklığındayız ilişkinin sevgiliyle. çok geçmeden, ertesi ay ayrıldık. o gecelerden kabullenişimizde o şarkıların da etkisi var.

  sonra neydi. bir avuç şeffaf naylon paket içinde kuruyemiş dağıttı alay komutanı. ama nasıl sevinçliyiz. bitirenler ötekilerin kuru üzümüne fıstığına dadanmış.

  sonra gene neydi. uykumuz gelip de uyumuştuk. sabah gene aynı saatte kalkış. o soğukta kıçımız dona dona gittik gideceğimiz yerlere.

  e şimdi gene uzaklardasın. neye olduğu bilinemeyen uzaklara. gene doğum günün geliyor gene yılbaşı. gene içinden neyi nasıl geçirmen gerektiğini bilemiyorsun.

  acaba sezai gibi yılbaşı gecesi, inci dakikalarında, şiir mi yazsam?