mum ışığında kek yapmak


 • Gerekenler listesi:
  Klasik kek malzemeleri
  Bir tane mum
  Sessiz ve karanlık bir mutfak

  Yemek yapmak insanı ne kadar rahatlatır bunu herkes bilir en azından bir yerlerden kulağına çalınmıştır, bu işi severek yapanlar ise rahatlamanın tanımını yaparken bir nebze de olsa bize yemek nasıl yapılırın tarifini verir .
  Mum ışığı, rahatlatıcı etkisi yanında mum alevlerine bakarken benliğine bakma hissini sunar insana. İşte bu iki güzel olayı birleştirince ortaya tarif edilemez bir duygu çıkar.
  Mum ışığı sırtına vurur, gölgen kek yaptığın kaba düşer bütün hareketlerin önündedir, ahenkle ve dinginlikle hareket ettiğini görürsün. Malzemeler ile birlikte benliğinde katılır kekin içine; sevgin de girer hüznün de. En son herşey katılınca kabın içine hiçbir şey kalmaz elinde, benliğinde kalmamıştır hepsi o kapta durur ve sen onu yavaşça karıştırıp yoğurursun. Kendini sorgulamaya başlarsın ben kimim, ne yapıyorum; vücudum kek yapıyor ama ben şuan neredeyim. Evet, aslında bu anda ruhunuz bedeninizden ayrılmıştır kendinizi odanın tavanından ensenizin hizasından bakarken bulursunuz. Şu anı ve geçmişi aynı anda görür ve hissedersiniz. Hissettikleriniz hayatınızın gerçekleridir; ne bir yerde yazılmış cümleler ne de bir başkasından duyduğunuz kelimelerdir. Zaman genişler ve hisleriniz içinden çıkılmaz bir hal alır bedeniniz terler ve ruhunuzu geri çağırır. Karıştırarak yoğurdunuz kek artık hazırdır ruhunuzunda hazır olduğu gibi.