engelleme seçeneklerizenco kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


zenco kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


zenco kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


başlık geliştirici 1kohannesburg! (4706)
1580· 9· 2· 0· 3 gün önce
bir şişe süt iki muzlu 9 kat.
bir şişe süt iki muzlu 9 kat.
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • gereksizistatistiklersilsilesi

  yorumları okuyunca ilk yazısına göz atma isteğimi uyandıran blog.
  "şuan" söz öbeğini okuyana kadar vaktimi harcadım dolayısıyla bu kısma kadar yorumumu bırakacağım; güzel yorumların aksine eğlenceli veya faydalı bulmadığım bir çalışma olmuş. farkında olan insanlar için yararsızdır belki sadece, o pencereden bakınca da bir kişiye bile dokunsa kârdır diyerek macerasında başarılar dilerim arkadaşa.
  sıradaki yazısından önce gramer çalışsın yine de, ne olur ne olmaz.
  ***
  bu yazıda "86" defa olumlu eleştiri
  "2" defa olumsuz eleştiri yaptım.
  ancak sen*;
  sadece "2" tanesini yakaladın.
 • dile kolay

  zor durumları aktarırken "konuşuyoruz ama bunları söylemesi kolay, yaşaması zor" anlamında kullanılan bir türkçe söz öbeği.
  ***
  fun fact: ben küçükken bu öbeği dilek olay sanıyordum, hani "acayip bir olay" der gibi gibi. 6 yaşıma gelince dedim ki "bu acaba dile kolay olabilir mi zenco?".
 • şavşat

  artvin ilimizin 9 ilçesinden birisidir.
  ***
  8 yıldan biraz fazla oldu sanırım şavşat'a gideli, o kadar güzel yerler ki hâlâ bazı görüntüler hafızamda duruyor. umarım tekrar gitmek nasip olur.
  çok tatlı ismi olan b1r köyü de var ama buraya yazmak istemiyorum. zaten o ismini de uzun zaman önce değiştirmişler ama benim için bâki.*
 • sliver

  1993 amerikan yapımı bir erotik gerilim filmi.

  eleştirilerin çoğunluğu olumsuz, izleyince de sebebi anlaşılabiliyor ancak düşüncem; kitabını okumak farklı bir heyecan yaratabilir. zira kitap ile filmin bitişi tamamen farklı, kitap tüm kurguya uygun ve heyecanlı biterken film çok büyük bir amatörlükle bitiyor. beyaz perde aktarımı o kitap finalindeki etkiyi boşluğa sürüklemiş gibi, bu yüzden de değerlendirme puanlarının düşük olması doğal, yine de 5/10 kadar da berbat bir film olmadığını belirteyim.
  filmi bir miktar daha yorumlamadan önce içeriğine geçeyim; esas kadın new york'ta bir apartmana taşınır ve buradaki sırların varlığını keşfedince de bir anda kendini olayların içinde bulur. olay dediysem aksiyondan uzak durum anlatısına yakın bu olaylar. esas kadın da sharon stone, o sene film sonrası mtv tarafından "en çok arzulanan kadın ödülü"nü de almıştır. böyle bir ödül neden var inanın ben de bilmiyorum.
  çekimleri 1993 yılına göre fena değil ama iyi de değil. gerilim filmi olmasına rağmen yüksek bir telden gerilim hissettirmiyor, kafa karıştırma kısmı daha yoğun işlenmiş gibi, buna rağmen çok da karmaşık bir senaryosu yok. muhtemelen de bu yüzden bu kadar olumsuz eleştiri aldı, ortalama zeka ve altında olanlar bile "bu mudur yani" yorumunu kolayca yapabilir film hakkında.
  ***
  aslında şu film için bu kadar uzun yazmak lüzumsuz geliyor ama işin gerilim ya da erotizm kısmını kenara bırakırsak bence kitap yazarı bu kurguda daha çok: insanların hayatının filmden farksız olması, birisini -izni dışında- takip etmenin/izlemenin etik boyutu, kimse fark etmeden ne kadar çok kötülük gerçekleştiği gibi soruları sunmayı arzulamış. en mühim noktası ise "insan tanrı rolüne soyunursa kötülüğe meyleder" önermesinin doğruluğunu sorgulatmasıydı, film de kitap da buna net cevap vermese de bence psikolojik/sosyolojik yönü daha önemliydi bu yapımın. ama bu yönleri biraz daha derinde kaldığı için eleştirilerden sıyrılamamış.
  ***
  öneri kısmına gelirsek; film 1 saat 46 dakikaydı sanırım, uzun sayılmaz ama bence vakit kaybı.
  yukarıda bir kısmını yazdığım soruları düşündürmesi yönüyle izlediğime pişman olmadım ama açayım da izleyeyim derseniz benim önerimle izlemiş olmayın diye önermiyorum.

  imdb: 5/10
  zenco: 6/10*
 • perfect strangers

  perfetti sconosciuti orijinal isimli, 2016 - italya yapımı b1r film. (2018'de cebimdeki yabancı adıyla türk uyarlaması çekilmiştir. bu uyarlama yapımı izlemedim, onun hakkında fikrim yok şimdilik.)
  ***
  izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.
  bu harika giriş cümlesi ardından filme gelirsek; 7 arkadaş akşam yemeği için bir araya geliyorlar ve telefonlarını masaya koyup gelen her şeyi açıkça okumaya karar veriyorlar. evet kulağa ne kadar basit geliyorsa o kadar basit bir olay aslına bakarsanız. bütün film bu karar ardından eve gitmelerine kadar yaşananları anlatıyor.
  tahmin edilemez şeyler olmamasına rağmen filmin etkileyici olduğunu söylemek isterim, her şey bir yana tahmin etmediğim bir şey de oldu filmde onu da itiraf edeyim. içerikle ilgili tabii ki ayrıntı vermiyorum ki seyir zevkiniz yüksek olsun, sadece filmin sonunun bağlanışı hoşuma gitti onu ekleyeyim. yani aksiyon-gerilim-dram ve çoğu film türünde nasıl bağlanacağı üç aşağı beş yukarı bellidir, bu senaryoda ne yapacaklarını merak etmiştim bence yerinde olmuş.

  imdb: 7.8
 • oldboy

  2003 - güney kore yapımı gerilim ve neo-noir filmidir, türkiye'de de ihtiyar delikanlı adıyla 2004'te gösterime girmiştir. aynı isimli bir japon manga'sından esinlenerek çekilmiş, bunu filmi izledikten sonra öğrenmiştim.
  2004 yılında cannes'ta grand prix ödülünü almıştır.*
  ***
  "bir canavardan farksız olmama rağmen benim de yaşamaya hakkım yok mu?"

  senaryo ile başlama gereği hissediyorum; çok iyi bir kurgu olduğu aşikâr, yine de filmin bir noktasında "bu kadar basit değildir her şey" noktasına geliyorsunuz, ki film de o noktadan sizi alıp başka yere taşıyor. oyunculuklar da gayet iyi, biraz güney kore oyunculuğu tadı da var tabii, dil ve kültürlerinden kaynaklı olduğu için bu kadarı normal.
  film tema olarak b1r intikam filmi, intikam olayının çok iyi işlendiği yapımlardan olmuş. eleştiri kapsamında ise filmin amacına ulaştığını ve kayda değer bir olumsuzluğu olmadığını kendi açımdan söyleyebilirim, ancak evrensel ve yerel ahlak kurallarına taban tabana zıt bir hikayesi mevcut. başından sonuna bu nokta rahatsız edici olabilir, spoiler olmaması adına ayrıntılı yazmıyorum ancak bu yönünü söylemiş olayım. ahlak sınırını bu denli geçilmesini ister miydim: nyeeh, elbette istemezdim lâkin nihayetinde bu bir film, yayınlandığı zaman güney kore, amerika ve birleşik krallık'ta da geniş yankı uyandırmış bu yönüyle. doğal olarak bugün bile bu açıdan tartışılması da normal.
  öneri olarak; bence listeye alınmalı, lâkin ahlaki olarak kaldıramayacağınızı düşünüyorsanız direkt izlememenizi de öneririm.

  imdb: 8.4
 • bayılıyorum

  2020 çıkışlı b1r aspova parçasıdır.
  size ba yı lı yo rum

  ***

  Ba-ba-ba-bayılıyorum!
  Size bayılıyorum, size bayılıyorum
  Size bayılıyorum
  Size bayılıyorum, size bayılıyorum

  Gereksiz kaprislere bayılıyorum
  Yalan dolan ilişkiler bayılıyorum
  Arkamdan konuşana bayılıyorum
  Yüz yüze gelinceki suratlara bayılıyorum
  Gereksiz kaprislere bayılıyorum
  Yalan dolan ilişkiler bayılıyorum
  Arkamdan konuşana bayılıyorum
  Yüz yüze gelinceki suratlara bayılıyorum

  Yatak döşek fark etmiyor bayılıyorum
  Yazmıyo'm diye trip atanlara bayılıyorum
  Düet tekliflerinize bayılıyorum
  Eskiden selam bile vermezdiniz bayılıyorum
  Sana diyo'm sana kanka bayılıyorum
  Kapıya gelen eski sevgiliye bayılıyorum
  Fake hesaptan stalklara bayılıyorum
  Yaşlı teyzeler de nude atınca bayılıyorum

  Gereksiz kaprislere bayılıyorum
  Yalan dolan ilişkiler bayılıyorum
  Arkamdan konuşana bayılıyorum
  Yüz yüze gelinceki suratlara bayılıyorum
  Gereksiz kaprislere bayılıyorum
  Yalan dolan ilişkiler bayılıyorum
  Arkamdan konuşana bayılıyorum
  Yüz yüze gelinceki suratlara bayılıyorum

  On bin takipçili fenomene bayılıyorum
  Hatta tik tok çekerse dans edip bayılıyorum
  Danla Biliç ve Duygu'ya bayılıyorum
  En çok da filli boya makyajına bayılıyorum
  Ekşi sözlük'teki sosyaliste bayılıyorum
  Uçan tekme atan siyasetçiye bayılıyorum
  Fakirlik alt metinli şakalara bayılıyorum
  Şu zengin mahallelere bayılıyorum
  Auto-tunela bile detoneye bayılıyorum
  Hatta rap piyasasının kendine bayılıyorum
  Rap hariç her şeye pop diyenlere bayılıyorum
  Size bayılıyorum

  Gereksiz kaprislere bayılıyorum
  Yalan dolan ilişkiler bayılıyorum
  Arkamdan konuşana bayılıyorum
  Yüz yüze gelince ki suratlara bayılıyorum
  Gereksiz kaprislere bayılıyorum
  Yalan dolan ilişkiler bayılıyorum
  Arkamdan konuşana bayılıyorum
  Yüz yüze gelince ki suratlara bayılıyorum
  (Bayılıyorum, size bayılıyorum)