engelleme seçeneklerivox populi vox dei kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


vox populi vox dei kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


vox populi vox dei kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


Bana emek emek atkı ören güzel kadın. Hakkini nasıl ödeyeceğimi bilemiyorum. İyi ki varsın.
Bana emek emek atkı ören güzel kadın. Hakkini nasıl ödeyeceğimi bilemiyorum. İyi ki varsın.
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • puslu kıtalar atlası

  descartes'ın "düşünüyorum o halde varım" şeklindeki düşünce ve şüpheden yola çıkarak "ben"in varlığını açıklayan düşüncesini temele alan eserdir.

  Ana karakter Bunu biraz daha ileriye götürüp, "düşündüğüm için sadece ben var değilim, benim dışımdaki her şey de ben düşündüğüm için var" şekline dönüştürerek solipsizme yol almıştır.

  Tarafımdan geç fark edilmiş bir eserdir. Ayrıca rendekâr ismiyle telaffuz edilen kişi rene descartes'ın(rönedekart) ta kendisidir.
 • kız meselesi

  Az önce bir haber okurken farkına vardığım ve çok da bilincinde olmadığımız genel kabul görmüş bir kavramdır.

  Genellikle kavga, yaralama ya da öldürme gibi bir olayin arkasinda yatan sebep olarak sunuluyor "kız meselesi"

  Çok aşırı normallestirilmis olduğu aşikar. Erkek meselesi gibi bir kavramsallaştırma ise yok.

  "Kavga neden çıktı? Ya abi kız meselesi."
  Ne demek bu kız meselesi? Bu aslında kadını meta olarak gören bir düşüncenin dile yansımasıdır. Olayın derinine inildiğinde şöyle şeyler söyleniyor; Kızı paylaşamadılar, kız birine yuz vermedi, diğeri kızı korumaya çalıştı. Kavgaya herhangi bir kızin fiziki müdahalesi olmuyor. Ancak erkekler kavganın adını kız meselesi olarak koyup (sanki bir meta üzerinde anlaşmazlık çıkmış gibi) kavgaya tutuşuyor, birbirlerini öldüresiye dövebiliyor dahası öldürebiliyorlar.

  Sonuç olarak toplum da konunun kız meselesi olduğunu duyunca siz ne yapıyorsunuz demek yerine hakli ve haksiz taraf ayirdimina varmaya çalışıyor.

  Kavramlar üzerinde anlaşmalıyız önce. Dili halledersek, davranışlarımız da anlamlı hale gelir.
 • mühendislik okuyacaklara tavsiyeler

  Muhendis adaylarını bilinçlendirmeye yönelik önerilerdir.

  Benim ilk ve tek önerim, instagramdaki mühendislik sayfalarının tamamını takip etmenizdir. Bunu yaptığınızda üniversiteye 1-0 önde başlarsınız. Orada herkes her şeyi biliyor, herkes birbirini eleştirecek kadar eğitimli ve saha deneyimine sahip. Görmeniz lazim olm. Ayrıca kadın muhendis falan da görürsünüz.

  Mesela ben o sayfalar aracılığıyla, şantiyede bulunan bir kadın muhendis sayesinde bütün inşaatçı kardeşlerimizin kibarlasabildigini öğrendim. Bu sosyal bilgiyi başka nerede edinebilirdim ki? Teşekkürler mühendislik sayfaları.
 • nutuk

  okumak için bir iç dürtü oluşmasını beklemeniz gereken eserdir.

  sadece "okudum" demek için okursanız, bu sizin için sadece vakit kaybı olacaktır.

  eğer güncel siyaseti takip ediyor, yakın tarih okumaları yapıyor ve cumhuriyet dönemi ile inkilaplara ilgi duyuyorsanız bir süre sonra dönemi kaçınılmaz olarak Atatürk'ten dinleme ihtiyacı hissediyorsunuz. Size bir tavsiye vermek istiyorum. Eğer verimli bir okuma yapmak istiyorsanız bu ihtiyacı hissedene kadar o kitabı elinize almayın.

  Ve emin olun, Erzurum ile Sivas kongrelerinin bile mantığını hiç anlayamadığınızı fark edeceksiniz. Bu sadece çok küçük bir kısmı. Kitap tamamen devasa bir farkındalık kitabı diyebilirim. Eğer kongre deyince aklınıza; "toplanış bakımından yerel, aldığı kararlar bakımından ulusal, hebele hübele" gibi şeyler geliyorsa, kitabı okuduğunuz zaman okulda tekrar ettirilen, konunun özünden sapmış gereksiz sonuçların hiçbir anlamı ve faydası olmadığını fark edeceksiniz.
 • pek bir şey yok