engelleme seçenekleri



tolstoyun kayıp çırağı kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


tolstoyun kayıp çırağı kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


tolstoyun kayıp çırağı kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


70· 0· 0· 0· 214 gün önce
Yoldaş güzel, yol değil
Yoldaş güzel, yol değil
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • naci en palestina

  Bitmesini istemediğim, dinlemelere doyamadığım, acının dilinin olmadığını gösteren şarkıdır
  T : tunus asıllı sanatçı amel mathlouthi tarafından naci en alamo parçasında geçen "alamo" sözcüğünün "palestina" (filistin) olarak değiştirilmiş ve anlattığı konu sebebiyle ritmi biraz daha yavaşlatılmış Hali imiş.

 • perdenin ardındakiler

  kendilerini kötü sonlu hikaye anlatan grup diye tanımlamışlar.
  bir süredir tanımaya ve anlamaya çalışıyorum. bunlar nasıl şarkılar. bilemiyorum.. gerçekten baya güzeller. Son olarak mark eliyahu ile birlikte çıkardıkları şarkıyı sizlerle paylaşayım. Bu şarkı gerçekten çok farklı.
  *
  Müzikle kalın...
 • güne bir tavsiye bırak

  Alıntıdır. Sizinle paylaşmak istedim.
  --- spoiler ---



  Bir şarkın olsun. Senin olsun. Hayatına her giren insana “bu benim şarkım bak” diye dinlet. Bir gün o kişinin hayatından çıktığında bir radyoda denk gelirse, seni hatırlasın. Tek bir parfümün olsun. Özdeşleşmek iyidir. Dünya bu illa ki bir tek sen kullanmayacaksın. Öyle bir sana ait olsun ki, bir yabancıda bile duysa “acaba burda mi” diye kokuyu duyanın gözü seni arasın. Bir tane en yakın arkadaşın olsun. Sadece kötü günde değil, iyi günde de aradığın ilk kişi olsun. Birlikte düşün, birlikte kalkın. Birbirinizi toparlayın. Yaralarınızı sarın. Herkes gittiğinde “şanssızlığınıza” biraz gülün, biraz ağlayın. Bir tane çok büyük aşkın olsun. Bir dönem çok sevmiş ol, bi dönem nefret etmiş. Her şey küllendikten sonra tebessümle hatırla. Biraz da bi yanin acıyarak. “O olsaydı nasıl olurdu acaba hayatım?” diye sorgulayarak. Artık bir şey hissetmesen de “başına bir şey gelse yine de ilk ben koşarım” diyecek kadar. Unutma, masallar mutlu sonla, efsaneler kavuşamamakla biter. Bir evlat edin. Bir kedi olur, bir köpek de. Ama olsun. Kapılarını aç. Senden olmayan ama senin ilgine bakımına muhtaç bir kalbin atışlarını ellerinde hisset. Bir canlının hayatını değiştirmek acayip bir şey. Birinin kahramanı olmak istersen bundan büyük fırsat olamaz. Sevmek çok güzel. Hele bir de her koşulda sevilmek. Bol bol kitap oku biri seni derinden etkileyene kadar oku. Onu bulduğunda kimseyle paylaşma. O hikaye senin. Beğenmediğin sayfayı yırt sevdiğin yerleri yıldızlarla donat. Başucunda dursun. Belki bir gün biri gizlice o sayfaları keşfeder. Seni daha iyi tanıma imkanı olur. Salaş bir restaurant edin. Patronundan garsonuna kadar tanı. Kafan mı bozuk, mekan dolu mu, sana yer açacakları kadar müdavimi ol. Bir masan olsun hep oturduğun. Bir başına gitsen bile başına bir şey gelmeyeceğini bil. Bir gün belki kapanır ya da yıkılır. Ama sen önünden her geçtiğinde “burda eskiden hep bi yerim vardı” dersin. Bir hobin olsun. Kaçmak için. Hiçbir şey düşünmediğin. Dünyadan uzaklaşabildiğin. Onunla övün. En iyi yaptığın şey olsun. Insanlar şaşırsın. Senin icin çocuk oyuncağı olsun. Bir şey iste. İmkansız olsun. Peşinden koş. Yorul. Defalarca vazgeç. Defalarca dene. Susmanın çaresizliğini de yaşa bağırmanın da. Uykuların kaçsın. Düşündükçe saç diplerin bile uyuşsun. Her ne ise bu istediğin, aşk da olur iş de. Bağrına taş bas gerekirse. Yeter ki gece yatağına yattığında “ben elimden geleni yaptım” de. Bazen kazanamamış olsan da, yapabileceklerinin ya da bir şeyi delice istemenin limitini görmek de zaferdir. Vakit ayırdığın bir ailen olsun. Yarın kaybettiğinde keşke daha çok zaman ayırsaydım demeyeceğin. Pişmanlık kötüdür. Bir daha geri getirmeye gücünün yetmedikleri içinse, iskence. Kıymetini bil. Yarin ne olacağı belli degil. Kalp krizi dediğin bir kaç saniye. Kalp kırma. Sınırların olsun aşılamayacak. Duvarların olsun yıkılamayacak. Herkes bilsin. Ona göre davransın Ve Kalbini temiz tut. Çevreni de. Unutma yaptığın her iyilik bir gün sana geri döner.

  --- spoiler ---
  Ama bütün bunların farkında olarak yaşamanın hayattaki en acı şey olduğunu unutma. Çünkü bunları yapabilenler hayatın işkencelerinden zar zor da olsa çıkabilmiş olanlardır. Acıyla kıvranarak gülmek gibi düşün sen bunu.
 • entry sayısı çok olsun diye ota boka entry giren kişi

  Bu kişi ben değilim ama bu durumdan rahatsız da değilim . Hatta işsiz gibi okuyorum bu enrtyleri. Sonuç olarak kimsenin işine herkes karışamaz. Okumamakta özgürsün ayrıca. Zorla okutan yok. Beğenmiyorsan(ki beğenmemek şikayet sebebi değil maksat senin gönlün hoş olsun) veyahut formata aykırı buluyorsan şikayet felan et ya da sözlüğü hemen terk et. Kimse kimseye beğendirmek için entry girmiyor. Bu başlığıda dikkat çekmek için açtığını biliyor(uz)m.
 • blog sözlük itiraf

  'keşke' ile 'pişmanım' arasında çok fark var sözlük. 'Keşke'yi elimizde olmayan şeyler için söyleriz. Ama'pişmanım' kelimesini kendi yaptığımız hatalar için kullanırız. İşte ben pişmanım sözlük. Keşke ile karışık bir pişmanlık ama benimkisi. O an duygularımla değil de aklımla hareket ettim. duygularını katmadan verilen kararlar ilerde duvar gibi karşına çıkıyor ve tüm hızınla o duvara tosluyorsun. Ben çarptım o duvara sözlük. Kalbimde, beynimde paramparça. Şu an dünyaya bakışım değişti. Eşyaları görüşüm, insanları anlayışım değişti. Fakat dediğim gibi bunlar bir günde olmadı. Hatta çok güçlükle ve adım adım oldu. Çok defa bana rağmen oldu. Fakat oldu.
  *
 • pek bir şey yok