engelleme seçenekleritoksik kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


toksik kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


toksik kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


11· 1· 0· 0· 22 gün önce
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • lokalde fizik yasalarının tutarlılığı hakkında

  herhangi bir makineyi ele alalım eğer makine hakkında yeterince bilgiye sahipsek makinenin yapabileceği şeyler belirli bir aralıkta çıkar ve elde olan bilginin ne kadarının kulanıldığına göre yani makinenin ne kadar idealize edildiğine göre bu belirli aralık daralır, aralık ne kadar darsa makine o kadar kesin hareket eder... en azından klasik fiziğe göre. yani bulunduğumuz (mühendislik yaptığımız, binalar inşaa ettiğimiz, cisimlerin-hareketlerin-olayların karakterini belirlemeye çalıştığımız) bölgedeki fizik yasaları temelde yatan "gerçeklik" denilenin tek noktada lineerizasyonu gibidir. bu noktanın epsilon kadar sağında muazzam bir komplekste varken bilhassa epsilon kadar solunda da muazzam bir komplekste vardır. yani bizden küçük şeylerin ve bizden büyük şeylerin fiziği hem kendi aralarında hem de günlük hayatta kullanılan pratik fizikle uyumsuzdur. bu şu şekilde de düşünülebilir: şu ana kadar olan doğa yasaları bilgimizi, gerçekliğin "doğru" bir parçası ( ancak bahsedilen parça düşsel bir parça değil, soyut olan bir doğru parçası veya bir nokta kişiye ne ifade ediyorsa o cinsten bir parçadır) gibi düşünürsek tüm gerçekliğin oluşturduğu şekil self affine bir fraktala bezer. tabii ki self affine bir fraktal tümel olarak tutarlıdır ve kuralları vardır ancak bulunduğumuz bölgenin dışını lokal olarak incelemeye çalışırsak bulunulan bölgeye göre tutarsızdır. belki de bu yüzden her şeyin teorisi tek bir anlamlı denklemle açıklanamıyordur yani kompleks bir sistem incelendikçe sistemin komplekstesi geometrik olarak artıyorsa fizik yasaları "istenilenin" aksine farklı büyüklük düzeylerinde aynı kurallara göre işlememelidir. farklı büyüklüklerdeki fizik yasaları arasındaki ilişkiyi tabii ki göz ardı etmemeliyiz ancak korelasyon nedenselliğe işaret etmez.
 • yarasa yiyen o çinliye söylemek istenenler

  genel olarak hayvansal gıda tüketenlere söylenebilecek şeylerden farksızdır çünkü corona virüsü hayvanlardan insanlara geçebilecek olası virüslerden sadece bir tanesidir ve aynı zamanda dünyada üretilen antibiyotik, antiviral ilaçların %80'ini besi hayvanlarının tükettiği düşünülürse şu anki halimize şükretmek daha yerinde bir tepki olacaktır. kamu spotu yapılabilecek kadar büyük bir problem olan antibiyotikler, bu ilaçların sağlıksız olması ile alakalı değil ilaçlar kullanıldıkça patojenlerin daha güçlü silahlar geliştirmesiyle alakalıdır yani patojenlere "sen git şu köşede oyuncaklarınla oyna." dediğimizde o köşede nükleer bomba yapılıyor haberimiz yok. tamam eyvallah kendine bulaşanları silahlandırmamak için antibiyotik kullanma da hayvanlara bulaşanlar gümbür gümbür geliyor. şimdiki halimiz bunun en didaktik örneği. bu arada bunun veganlıkla alakası yok. et tüketimini en aza indirmek hem sağlık hem ekonomik açıdan daha mantıklı (aynı masrafla üretilen tarım ürünü ve hayvansal gıdanın doyurabildiği insan oranı 1'e 1000... 1'e 1000) hem de bunun gibi süreçlerin önüne geçebilmek için yerinde bir eylem olacaktır. (vegan değilim üstüme gelmeyin)
 • erken kurulan samimiyet

  NE OLACAK SANKİ YAV. BAKTIN TANIMADAN SAMİMİ OLMUŞSUN VE BAKINCA ÇOK DA ŞEY DEĞİLSE, KONUŞMAZSIN BU KADAR BASİT. ERKEN KURULANI DĞİL GEÇ KURULANI CAN SIKICIDIR BENCE-şunun şurasında kaç sene yaşıyoruz sanki-.
  (BU ENTRYNİN ALT BAŞILĞI "ŞEY DEĞİLSE ŞEY ETMEYELİM" DİR)
 • ölürken söylemek istediğim şey

  blök.. blök.. blök. çok kumar borcum var büyük ihtimalle denize atılarak öldürülürüm. blök demezsen akciğere su kaçmaz daha zor ölürsün (muhtemelen).
  evet dalga geçiyorum ... büyük ihtimalle topuğuma sıkarlar.
  ince bi espiri olacağını düşünerek yazmıştım ama yazınca acayip tiksinç durdu lakin inat değil mi silmeyeceğim işte.
 • tahammül edilemeyen 3 insan tipi

  1)sayı saymayı bilenler
  2)sayı saymayı bilmeyenler

  bayağı bir espiri olsun diye yazdım ama asıl istencim bunu "hani ben iki tane yazdım ya"
  diyerek değil mantıkla açıklamak.

  p saymayı bilenler, p' sayı saymayı bilmeyenler

  p^p' önermesinin doğruluk değeri 0 olur ( bunu iki tane seri bağlı tesisat boru vanası gibi düşünebilirsiniz vanalardan biri açıksa diğeri kapalı sonuç olarak biri her zaman kapalı olacağı için su tesisat borusunda ilerleyemez -benzetme: suyun tesisat borusunda ilerleyememesi-> önermenin 0 olması-)

  tahammül edilemeyen 3 kişi sorusuna verilen madde sayısına bağlı bir önerme dersek mesela r

  r nin türkçe eş değeri maddeleri yazan kişinin sayı saymayı bilip bilmediğidir.( r nin doğru olması için maddeleri yazanın üç tane madde yazmış olması gerekir.)

  p^p'= =r denkliğini sağlayıp sağlamamasına göre maddeleri yazan kişinin sayı saymayı bilip bilmediğini anlayabiliriz. sağlıyorsa denkliğin sol tarafı 0 olduğu için r=0 yani yazan kişi sayı saymayı bilmiyordur ve bu onu yazdığı önermede tahammül edilemeyen kişi kümesine atar. eğer denklik sağlanmıyorsa (yani p , p' dışında bir tane daha madde yazılmışsa) r=1 olur yani kişi saymayı biliyordur ama kişi tahammül edilememeden kurtulur mu?.. büyük harflerle "hayır" çünkü o da tahammül edilemeyenler kümesindedir. hahahahahahah ne kadar komik değil mi?.. nefret dolu basit bir mantık oyunu ehe(hiç iyi değilim)ehehe.

  buradan çıkartılacak sonuç bayağı espiriler(i,e) yapan, gülen kişiler hakkında yersiz ithamlarda bulunmayalım.
 • ideal benlik

  ideal benliğin ideal benliğini akla getirendir. daha sonra bu oyunu devam ettirip ideal benliğin ideal benliğinin, ideal benliğinin . . . ideal benliğini akla getirip acayip ezik hissettirendir ama sonra düşününce kendinin de bir başka senin ideal benliği olduğunu fark ettirip ortalarda bir yerlerde ezik hissettirendir. anlayacağınız ne oldum da dememeli ne olacağım da, "olmak" zaten yeterince yorucu.
 • whatsapp'ı siliyoruz kampanyası

  bu telaş ne anlayamadım, diğer sosyal mecralarda kullanıcı hakkında veriler alınıyor mu? alınıyor, bu uygulamaları kullanıyor musun? kullanıyorsun (kullanmıyorsan da iki cümle sonra), verilerin alınmasının sebebi kullanıcının özel hayatını paylaşmak mı? hayır. bu verilerin alınmasının nedeni yapacakları reklamı doğru kanala yönlendirmek. ha bi de sosyal medya kullanmamalarıyla övünenler var sanki internet kullanmıyorlarmış gibi (büyük harflerle) çözdüğünüz her captcha testinden, kabul ettiğiniz her çerez politikasına kadar hepsi yapay zekalarla işleniyor yani google verilerinizi alıyor. mesela google'a görece ünlü birinin ismini yazdın nereden kaynak verdi? ilk başta vikipedi'den kaynak verir daha sonra sözlük kullanıcısı olduğunuz için büyük ihtimalle ekişden kaynak verir. bu ne demek? google senin sözlük kullanıcısı olduğunu biliyor. başka bir örnek ise sadece büyük sitelerin, uygulamaların verdiği reklamlara bir göz gezdirin. bir de şimdi telegram mevzubahis oldu, kodları open source imiş yani hile hurda varsa bakın diyorlar, ben şahsen bakmadım (ömür yetmez çünkü) yani diyorsan whatsapp eksik kalsın o zaman telegrama geç ne diyim ama ne olur verilerinizin alınmasını komplo teorilerine bağlamayın. önemli değilsiniz, hiç olmadınız ve büyük ihtimalle olamayacaksınız da yani kimse sizin özel hayatınızı merak etmiyor, adamlar sadece parasına bakıyor.
 • kapatmamak

  araba anahtarı üzerinde yazan ve beni hayretlere düşüren kelime parçasıdır. kapatmamak nedir ki arkadaşım bi' mantık yürütelim açık ve kapalı olması üzerinden tanımlanan şey ya açıktır ya da kapalı o şeye "kapatmama" uygulanırsa o şey açıksa açık kalır bunda sıkntı yok ama kapalıysa da kapalı kalır, çünkü "kapatmama"nın değili açık değildir ki, yani bir şeye kapatmama uygulanırsa sadece kapatmama uygulanmış olur açılama uygulanmış olmaz. bu "sağ değil" demeye benziyor sağ değil, sol demek değildir ki.
  (evet günlerim böyle geçiyor.)