engelleme seçenekleritemettüzade kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


temettüzade kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


temettüzade kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


10· 0· 0· 0· 46 gün önce
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • meçhul asker

  çanakkale şehitleri abidesi alanında yer alan meçhul asker mezarı üzücü bir hikayeye sahip. avustralya'nın kuzey victoria eyaletinde eski bir anzac askeri vefat etmeden önce torunlarına bir türk askerine ait kafatasını mumyalayarak yanında getirdiğini, kendisinin vefatından sonra gerekenin yapılmasını vasiyet etmiş. anzac askerinin ölümünden sonra derin üzüntü duyan torunları melbourne türk toplumu üyeleri ile iletişime geçerek kafatasını türk hükümetine teslim etmişler ve şehidimiz de yıllar sonra vatanına geri dönerek silah arkadaşlarının yattığı topraklara defnedilmiş. olayın ortaya çıkması ile avustralya federal gazi işleri bakanı danna vale, türk milletinden özür diledi. Kaynak
 • isaac newton

  Güney Denizi isimli şirket hisse senetlerini alışından sonraki üç hafta içinde trendin dönerek 1721 Noel'ine kadar tamamen çökmesi ile günümüz parası ile yaklaşık 4 milyon dolar civarı para kaybı yaşayan bilim insanıdır. kaynak

  Her yatırımcı hata yapabilir. Ama Newton sizin - benim gibi sıradan bir kaybeden değildi. Yaşayan en büyük matematikçiydi, zamanla değişim, risk ve tecrübeyi sayılara dönüştüren hesaplamalar hakkında derinden düşünen birisiydi.
 • bugünkü blog yazım

  Maduro Diyeti: Venezuela Nasıl Bu Hale Geldi?

  --- spoiler ---
  Chavez'in uygulamalarını takip eden Maduro rejimi, tarımsal üretimi baltalayan son derece ideolojik politikaları uygulamaya devam etti ve Hollanda Hastalığı olarak bilinen bir sonuca boyun eğdi. Petrol üretimi, çeşitlendirilmemiş bir ekonomide yerli ürünler yerine daha ucuz ithalata aşırı bağımlılıkla sonuçlanarak diğer sektörleri çökertti. Buna ek olarak, hükümet katı fiyat kontrolleri uygulayarak üreticilere daha fazla zarar verdi ve temel ihtiyaç malzemelerinin temininde zorluklara yol açtı. Rejim, Venezüela ekonomisini bitiren enflasyonu kontrol edemedi. Sonuç olarak, birçok yoksul Venezuelalı artık masaya yemek koymak için CLAP adındaki hükümet yardımlarına bağımlı olarak hayatlarını sürdürüyor.
  --- spoiler ---

  Okumak isteyenler için link

 • bugünkü blog yazım

  Bir yabancı para birimine yatırım yapmayı seçerken, dikkate alınması gereken birçok faktör bulunur. Norveç kronunu, ülkenin petrol rezervleri ve güçlü ekonomik görünümü nedeniyle güçlü bir para birimi olarak görüyorum. Norveç'in petrol ve doğal gaz gelirleriyle beslenen devlet varlık fonunun değerinin ülkenin GSYİH'sinden çok daha hızlı büyümesi Norveç kronunu gelecekte dünyanın en kuvvetli küresel para birimlerinden birisi haline getirebilir.

  Neden Norveç Kronu Yatırımı Yapıyorum