engelleme seçeneklerisosyaliize kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


sosyaliize kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


sosyaliize kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


blog yazarı 2kohannesburg! (3063)
3295· 103· 2· 1· dün
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • şu anda çalan şarkı

  insh.. |am not afraid, black day never stay black, we can find a lovely way.what did we see favor from your light?don't shadow on me..It was a fairtale, someone had told, Once a upon time, it doesn't matter,it leave undone i tasted its even pain. i am not afraid, black day never stay black, we can find a lovely way. what did we see favor from your light?
  don't shadow on me.
 • whatsapp'ı siliyoruz kampanyası

  Baştan söylüyorum, ben silmeyeceğim.

  Bunun whatsapp'ı bir çeşit karalama kampanyası olduğunu düşünüyorum. Bütün sosyal medya ağları bütün mahremimizi biliyorken neden whatsapp?..

  Bu spekülasyonlar "acaba pentagon ne istedi de vermedi whatsapp?" diye düşündürtüyor bizi.

  Bir de bir bilişimci olarak söylüyorum, şirket tabanlı(sıklıkla lisanslı) uygulamalar tarihin her karesinde açık kaynak kodlulardan daha başarılı olmuştur. Daha az baş ağrıtıyorlar.

  Firefox açık kaynak kodlu (bkz: warez kaynıyor)...Ama dünyanın yarıdan fazlası google şirketinin geliştirdiği chrome'u kullanıyor.

  Wordpress açık kaynak kodlu. Ama ya büyük kuruluşlar belirli bir meblağ karşılığı anlaştıkları yazılım şirketlerine yaptırıyor kullanacakları cms'i ya da themeforest'dan yine bir dünya para verip uygun bir tema satın alıyorlar.

  Telegram açık kaynak kodlu. Ama 8 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen piyasaya tutunamadı. Tutmadı sizin anlayacağınız.

  Linux işletim sistemleri yerine aynı dili kullanan apple şirketi yazılımları rağbet görüyor.

  Yani uzatmadan söyleyeyim. Bence whatsapp aleyhinde (ki çok haklı serzeniştir) yayılan bu söylemler kesinlikle gözdağı-tehdit kifayeti taşıyor. Bir şekilde whatsapp'ın gelişimine engel olunmak isteniyor bence.

  ↑↑↑ bir de bu açıdan düşünün..
 • sovyetler birliği denince akla gelenler

  Bu adamlar bizim (bkz: kırım)'ımızı aldılar ya.

  18. Yüzyılda yapılan (bkz: küçük kaynarca antlaşması) ile Rusya kırım'ı Osmanlı'dan aldı. o zaman sovyet rusyası yoktu ama bugün milli emellerini koruyup kırım'ı ilhak etmeye devam ediyorlar. (Gerçi bugün de sovyetler yok. Çünkü federasyon oldular). Yani Çarlıktan sosyalist rejime geçen rusya hükümetlerinin milli ülkülerinden biri olduğu söylenebilir kırım'ın..

  Şu an ukrayna-rusya arasında bölge hakimiyeti anlamında çekişmeler devam ediyor. Ama vikipedia, 2014'te rusya'nın kırım'ı resmen ilhak ettiğini yazıyor.

  Gerek jeostratejik önemi gerek maden zenginliği gerekse demografik yapısı bakımından ayrı önem taşıyan kırım hakkında çok şey yazılıp söylenebilir. müthiş bir makale konusu ayrıca. Ama burada keseyim.

  Araştırın arkadaşlar, kırım'da kıpçak türkleri ve tatarlar yaşıyor ve bizim için en az türkmen/özbek toplulukları kadar özdeşler.