engelleme seçeneklerisiryuzbilek kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


siryuzbilek kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


siryuzbilek kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


blog yazarı 100sözlük şövalyesi (334)
158· 29· 2· 2· bugün
-ıeıe naber cınım
-ıeıe naber cınım
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • karakteri etkileyen şeyler

  gerek bilimsel gerek inanış şeklinde insanın karakter oluşumunu tamamlamasına yardımcı ya da engel olan şeylerdir;
  1. isim -> hani internette isim analizi yapan siteler var ya tam olarak öyle değil ama kişinin isminin karaktere bazı özellikler verdiğine inanılır. Kısmen de olsa kabul ettiğim bir durumdur. Çünkü adaş olduğum insanlar ile benzeştiğim noktalar hep aynı özellikler. Çevremde aynı isme sahip kişilerde de gözlemlediğim bir durumdur bu. Halk arasında bunun bir de batıl olduğunu düşündüğüm devamı var. ismi verirken kimin ismi diye düşünürseniz ona benzer. Mesele dede-nine adını verdiyseniz ona benzer, peygamber adı diye verdiyseniz ona benzer.
  2. Burç -> burçlara göre karakter analizi yaptığınızda birçok kişiye uyduğunu görebilirsiniz. doğum anıyla belirlenen burçların etkilediği bu yüzden aşikardır. Eski çağlardan beri Dini inanışlarda da burçların varlığı üzerine bir sürü şey yazıp çizilmiştir. İnsan hayatını etkileyen bir faktör olduğu söylenmiştir. burçbaşlığında da yazdığım gibi benim açımdan dönüm noktası aynı gün doğduğum (yıl olarak da aynı) biri ile tanışmamdır. Hayata bakış açımız, olaylara yaklaşımımız büyük oranda aynı olunca kabul ettiğim bir olaydır. günlük yorumları ise inanılacak gibi değildir. Hemen her hafta parayı bulma, zengin olma vaadi sunuyorlar bana ama hala göremedik o günleri.
  3. Gen -> anasına bak kızını al ya da babasının oğlu-kızı gibi cümleler çok fazla karşımıza çıkar. bunun sebebi de genetik veya ırsi denilen aktarım olduğu düşünülür. gen diziliminin karaktere etkisi üzerine çalışmalar yapılıyor. bu çalışmalar ağırlıklı olarak Kişilerin gen dizilimine bakılarak suç işlemesinin önüne geçebilmek adına soy ıslahı diye bir şey yapma amacı güdüyor. Kısaca karakteri etkileyen bir gen dizilimi olduğunu düşünen bir kısım bilim insanı var. Yine isim konusunda verdiğim dede-nine ismi ile torun arasındaki karakter benzerliğinin aslında isme değil aynı genlere sahip olmakla açıklayan kişiler de mevcut.
  4. Aile ve Sosyal Çevre -> Kişi ailesinden veya çevresinden neler görür ve öğrenirse karakteri ona göre şekillenir ve en önemli etkenin bu olduğu halk arasında en fazla kabul gören durumdur. Yıllarca yakın arkadaşları tarafından ihanete uğrayan birisi artık başkasına güvenir mi? Ebeveynleri tarafından yıllarca dayak atılan bir çocuğun şiddete meyli büyüklerinden görmesi mi yoksa genetik mi? Bu örneği ailesinden değil de arkadaş çevresinde sürekli hor görülüp dışlanan ve şiddete maruz kalan çocuğun büyüyünce şiddete meyilli olma ihtimali üzerinden düşünelim. Kısaca ağaç yaş iken eğilir veya bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim atasözlerinin bize anlatmaya çalıştığı üzere aile ve sosyal çevre kesinlikle etkilidir.
  5. Eğitim -> atasözlerini yukarıda örnek verdim ama aynı atasözleri eğitim konusunda da iyi birer örnek olur. Bence karakteri en çok etkileyen de eğitimdir. Aslında eğitim ile aile ve sosyal çevre maddesinde yazdıklarım bayağı iç içe geçen şeylerdir. Çünkü eğitim illa okulda olması gereken bir şey değil. Benim ikiye ayırıp yazma sebebim de birinin doğaçlama diğerinin bilinçli bir yönlendirme olmasından kaynaklı. Eğitim bilinçli olarak yapılandır. Dolayısıyla en önemli faktördür.
 • burç

  Aynı gün doğduğumuz bir kişi ile büyük çoğunlukta olaylara yaklaşımımızın aynı olmasına sebep olan etkendir. Normalde varlığını kabul ettiğim ama etkisinin bu denli olmadığını düşündüğüm bir şeydi burç mevzusu. Ama aynı yıl aynı gün doğduğumuz bir kişi ile tanıştıktan sonra karaktere etkisinin gerçekten fazlaca olduğunu düşündüm. Tabi ki günlük Burç Yorumları saçmalık geliyor hala. Çünkü tutarlı değiller. Zaten doğru olsalardı şu an hepimiz milyarder olmuştuk. Ne zaman okusam para gelecek diyor hala gelemedi o para.