engelleme seçeneklerisiryuzbilek kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


siryuzbilek kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


siryuzbilek kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


blog yazarı 100sözlük şövalyesi (355)
185· 13· 0· 0· 9 gün önce
-ıeıe naber cınım
-ıeıe naber cınım
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • halil sezai'nin 67 yaşındaki adamı dövmesi

  yanlış olan bir davranıştır. Evet kavga olayının öncesinde bir husumet olmuş olabilir. evet tahrik söz konusu olabilir. ama bu açıklamalar hiçbir zaman kendi kusurunu, hatalarını örtmez. bir olayda bir taraf tamamen haksız ya da haklı olmayabilir. önemli olan kendi hatalarını kabul etmek, yaptığının yanlış olduğunu kabullenip özür dilemek gerekli. özrü de başta kusurun doğrudan mağduru olana karşı, sonra dolaylı yoldan mağdur olanlara karşı yapılması gerektiği kanaatindeyim. bu olayda önce amcadan sonra toplumdan özür dilemesi gerekirken, attığı tweet ile önce kendi haklılığını ön plana çıkarmaya çalışıp, sonra da içten olmayan ve yine haklı çıkmak için dilenen bir özür var ortada. dediğim gibi evet amcanın da kusurları olabilir, tahrikleri söz konusu olabilir. Ama bu halil sezai'nin yaptıklarını haklı kılmaz. "beni tahrik etti, ben de tecavüz ettim" diyen bir şahıs ile "tahrik etti evini odunla bastım, yetmedi tekme tokat dövdüm" diyen kişi arasında aslında hiçbir fark yok düşünce olarak. Sadece işlenen suçun kanundaki karşılığı farklıdır.
 • 11 eylül 2001

  Hakkında çok fazla söylentinin olduğu, kimin yaptığı ya da yaptırdığı konusunda hala net bir bilgi olmayan, sonucunda ise masum insanların canını kaybettiği bir olaydır. üzerinden yıllar geçse de hiç kimse tam olarak net bir açıklama yapamıyor. Hepsinde karanlık noktalar var. Bana göre ise danışıklı dövüş var. Sadece uçak çarpması ile koskoca binalar zemine yakın yerden çökmeye başlamaz. Aynı zamanda olay günü kulelerde çalışanların anlatımlarında binanın etrafında normalde olan güvenlik önlemlerinin o gün daha gevşek olduğu ve fark edilen bir gariplik olduğunu ifade ediyorlar. kısaca neresinden tutarsanız tutun elinizde kalan ve hikayeye uymayan bir parça çıkıyor bu olayda. sonucunda da danışıklı dövüş olduğuna kanaat getirdiğim, amerika'nın olaya göz yumduğu ve sonrasında kendi operasyonlarına ve politikalarına bir meşruiyet alanı sağladıklarını görüyoruz. El-kaide'nin güç gösterisi ve ardından amerika'ya meşruiyet alanı... o gün için ikisinin de istediğini aldığını görüyoruz.
 • çağımızın hastalığı

  Her şeyi bildiğini sanmak,
  Teknolojiden ayrı yaşamayı hayal edip asla ayrı yaşayamamak,
  Çok okuyormuş gibi yapıp aslında neredeyse hiç okumamak,
  Mükemmeli hayal edip hiçbir çaba harcamamak,

  gibi gibi liste uzar gider. hastalıklarla dolu bir çağdayız. Ha bir de son entryden bu yana ortaya çıkan bir covid-19 hastalığı var. Onu da bildiğimiz anlamda hastalık olarak listeye dahil edebiliriz.
 • blogger yardım

  (bkz: bir başlık nasıl hortlatılır?)

  blogumda tema değişikliğine gittim. Önceki temada yaptığım ayarlar gitmiş oldu. şimdi sorunum şu; daha önce blog yazılarımı twitter, facebook gibi ortamlarda paylaşırken önizleme şeklinde paylaşabiliyordum. Yeni tema ile birlikte fotoğraf önizlemeli paylaşım yapamaz oldum. Ayarları nasıl yaptığımı da unuttum. Yol gösterilmesine ihtiyacım var.
 • blog sözlük'ün canlanması için gereken şey

  gündem başlıkları zaten başkaca sözlük ya da farklı mecralarda takip edilebilir. Ama bu sözlükte benim beklentim başlık içeriklerini doyurucu olması gerekiyor. O zaman sırf yeni bir şeyler öğrenme uğruna her gün merakla buralara uğrayabilirim. Şimdi ise zaten çok az girdi olduğundan dolayı 3 gün aralıkla uğradığımda çok kaybımın olmadığını gördüm. Doyurucu başlıktan kastım şöyle başlıklar;

  (bkz: gelmiş geçmiş en iyi komutan) -> bu başlıkta o kadar güzel şeyler var ki, ismini bildiğiniz ya da bilmediğiniz liderlerin kıyaslanması ile tarih konusunda bir bakış açısı kazanabiliyorsunuz. Bununla birlikte kıyaslamalar içerisinden tarihsel bir şeyler araştırmak istediğinizde dönemlere ayırabilme konusunda size rehber olabilecek sınıflandırmalar var.

  (bkz: evrim teorisi) -> başlık içerisinde ciddi ve güzel bir tartışma var. başlığı okuduktan sonra içerisine girdiğinizde sizi bilgi anlamında doyurucu olacak çok güzel bilgiler var.

  (bkz: blogspot vs wordpress) -> bu başlık bir kıyaslama başlığı olup içerikleri okudukça kafanızda seçenekleriniz hakkında ciddi düşünceler oluşuyor. En azından ne istediğinizi ve nasıl yapabileceğinizi öğrenebiliyorsunuz.

  Bunlar örnek verdiğim başlıklar. Bu tarz başlık ve içerikleri arttıkça her gün yeni bilgiler öğrenmek amacıyla gün içerisinde bile birden fazla kez buralarda bulunabiliriz.
 • cuma namazı kılanların kaldırımları işgal etmesi

  İşgal kelimesinin doğru olduğunu düşünmüyorum. Kaldırıma arabaların park edildiği, esnafın kaldırıma masa, sandalye, tezgah koyduğu düşünülürse altı üstü yarım saat sürmeyen bir ibadet için işgal kelimesi doğru olmaz. Keşke herkes caminin içinde halı üstünde rahatlıkla kılabilse, keşke camiler bulunduğu mevkiye ve muhtemel cemaate göre yeterli büyüklükte olsa da kaldırıma kimse kalmasa. Kaldırım taşının üstünde ince seccade ile güneşin ya da yağmurun altında kalmadan veya soğuk havada rüzgarı göğüslemeden herkes ibadetini rahatlıkla yapabilse. İbadet gönül ve inanç meselesidir. Her türlü zorluğa rağmen yapmaya çalışılıyorsa altı üstü yarım saat olan bir namaz için saygı duyulması gerekmektedir. Hele ki bir alt sokaktan da yolunuza devam edebiliyorsanız rahatsızlık duymamanız herkesi kendi inanç değerleri ile baş başa bırakmanız daha şık olacaktır. Saygı göster ki saygı göresin, karşılıklı saygı ise toplumu ayakta tutan temel değerlerdendir.
 • haldun boysan

  Şahsen tanımadığınız ama kendisine karşı bir sıcaklık hissettiğiniz, yanına gitseniz derdinize derman olacak öneriyi sunacakmış gibi bir babacanlık içinde olan bir sanatçıydı. Allah rahmet eylesin.
 • sözlüğe veda

  Git diyemem ama kal demek de gelmiyor içimden şarkı sözü ile katıldığım başlıktır. Vedalar özel olmalı. Her gidişin ardından senden de bir parça götürebilmelidir. Eğer o parça gitmiyorsa vedalık bir durum yoktur. Yolda yanından gelip geçen herkese veda mı ediyoruz sanki? Eğer veda etmenin gerçek bir sebebi yoksa neden veda eder ki bir insan? Eğer veda edecek kadar değerli ise neden veda etmek zorundasın ki? Sözlüğe veda edilmez, olsa olsa biraz ara verirsin, aynı sevdiklerin gibi. Ara verirsin ki yokluğunu hissettiğinde geri dönmeye açık kapı bırakabilesin. Veda edersen nasıl döneceksin ki? Veda etmeyin geri dönüş tarihi atın bundan sonra