engelleme seçeneklerisiryuzbilek kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


siryuzbilek kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


siryuzbilek kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


blog yazarı 100sözlük şövalyesi (355)
210· 8· 4· 0· 6 gün önce
-ıeıe naber cınım
-ıeıe naber cınım
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • küba'nın tecavüzcülere yaptığı

  Küba'da tecavüz vakalarının olmadığı mı yoksa tecavüzcülerin kobay olarak kullanıldığı mı doğru diye tartışılması gerekiyor. Küba güzellemesi yapmak için türlü türlü bilgilerin arkası araştırılmadan yayılmasının, Osmanlı'nın her şart altında güzellenmesinden pek bir farkı yoktur. Desteklenen siyasi görüşler farklı olabilir, siyasi görüşünüze yakın devletler tarih boyunca ortaya çıkmış ve çıkacak olabilir. Ancak bu devletlerin övülmesi adına ortaya atılan her bilginin doğruluğunu ön kabul ile yola çıkmak evvela kendi ideolojinize zarar verir. Ha bu arada bilgi doğru ise uluslararası hukuka aykırı şeyler yapan bir devlet olduğunu da kabul etmek gerekecektir.
 • blog sözlük'ün bitme nedeni

  Bitmedi kalbimizde yaşıyor. Bizler burada yaşamıyoruz ama istediğimiz zaman gelip buralarda okuyoruz, çiziyoruz yeri geliyor tartışıyoruz. Tabi ki fikir tartışması şeklinde tartışmalar bunlar. Ama değişmeyen bir şey var. Düzenli olarak blog sözlük ile ilgili bittiği, öldüğü, gittiği, canlanamadığı, kanatlanamadığı vs. Şeklinde başlıklar istikrarlı şekilde açılıyor. Kimin ne beklentisi var bilmiyorum ama bu tarz başlıklarda daha önce yazdığım gibi yeni bloglar keşfetmek, bilgilendirici başlıkları görmek benim için yeterli. Evet eskisi kadar çok başlık açılmıyor ama benim bu topraklara gelmemden önceki zamanlara ait başlıklara bakarak tekrar söylüyorum: bitmedi kalbimizde yaşıyor
 • 22 kasım 2020 avm'de yerde yemek yiyen insanlar

  Restoranı kapatalım ama batmasınlar diye paket servis açık kalsın. Kalabalık ortamlar olmasın ama batmasınlar diye avmler açık kalsın. Eee her sistemin açığını arayan, bulduğu boşluğu hunharca kullanmayı seven, yasaklar çiğnenmek içindir prensibi ile hayat sürdüren bir millet de bu manzarayı ortaya koyar ve tedbirlerin hepsini çöpe atar. Derneklerin, vakıfların, stkların bilimum organizasyonu ve seçimlerini engelle ama siyasi partiler kongrelerine devam etsin. Dediğimi yap yaptığımı yapma düstüru ile yola çıkan yöneticiler olarak halkın karşısına çıkarsan, halk da imam osurursa cemaat sıçar parolası ile icraatlarını gerçekleştirir. Sen ekonomik çöküş olmasın diye sayıları saklarsan ve herkesten kendi tedbirini almasını istersen o iş olmaz. Bizim gibi toplumlarda medeni çözümler işe yaramaz aga. Aba altından sopa göstermeden hizaya gelmeyiz ki biz. Askerde bile yemin töreninde organize yürütmek için 1 ay gece gündüz yürüyüş eğitimi veriyorsunuz. Yine de tüm bölük bir olmuyor abicim. O yüzden yasaklara rağmen yerlere oturup yemek yenilen şu tablo, gerçekleri yüzümüze vuran acı bir tablo
 • depremin bize öğrettikleri

  Deprem bize bir şeyler öğretmiyor. Sadece o an orada bulunanlar için yaşamın ne kadar ucuz olduğunu hissettiriyordur. 5 saniye 10 saniye sonrasını görüp göremeyeceğini bilmiyorsun. İçinde olduğun bina yıkılsa sağlam mı kurtulacaksın yoksa ömür boyu yardıma muhtaç mı kalacaksın bilmiyorsun. Ama ölüm ile aranda sadece birkaç parça beton yığını ile birkaç saniye var belki ama bilmiyorsun. Ne olduğunu ne olacağını bilmiyorsun. Hiçbir zaman da bilemeyeceksin. Sadece olan olacak, ölen ölecek. Arkada kalanlar ise bunun edebiyatını yapıp birkaç ay içinde unutacak. Yine hiç kimse bir şey öğrenmeden süreç tamamlanacak. Sonra ülkenin başka bir yerinde aynı senaryo yine oynayacak. Sonunu bildiğin bir filmi tekrar tekrar izliyorsun gibi. Sonucu farklılaştırmak için kimse bir şey yapmayacak. Herkes bir şeyler öğrendiğini iddia edip hiçbir şey öğrenmediğini yaşayarak belki de ölerek kanıtlayacak...
 • oğuz kağan

  Destanı olan oğuz boylarının atası kimine göre tarihi kimine göre hayali bir lider. Gerçek bir kişi olduğu su götürmez bir gerçektir.

  Destanda anlatılan her şeyin gerçek olduğu varsayımı ile yola çıkarsak, her kavme peygamber gönderildiği bilgisi ile birleştirip Türklere gönderilen peygamber olabileceği, destanda anlatılan doğa üstü olaylarında onun peygamberlik mucizeleri olduğunu, kut anlayışının da bu dinin sonraki hükümdarlar dönemlerinde tahrip edilmesi ile oluştuğu sonucuna varabiliriz.

  Destanda anlatılanların abartıldığı varsayımı ile yola çıkarsak, tarihe iz bırakmış bir liderin yaptıkları dilden dile anlatılırken bire bin katılmış olduğu sonucuna varabiliriz.

  Hayali bir kişilik olduğu varsayımı ile yola çıkarsak, bir sonuca varamıyoruz.
 • mete han

  Önce Türk tarihini sonra dünya siyasetini ve tarihini yönlendirecek hamle ve gelişmeleri gerçekleştiren bir liderdir. Oğuz Kağan mıdır değil midir bilmiyorum. Ama okuduklarımıza göre benzerlikleri olduğu aşikardır. Ancak oğuz Kağan destanını okuyup dinlediğimizde sanki çok daha eskileri anlatıyormuş gibi hissettiriyor. Tabi tarih hislerle değil, gerçeklikle yorumlanır. O yüzden bu değerlendirmeyi ehil kişilere bırakmak lazım.
 • göktürk üçlemesi

  Beklentimizin çok büyük olduğu, türklük tarihinden muazzam parçaları anlatacak, bir şeylere öncü olmasını dilediğim bu sebeplerle de geciktikçe sabırsızlandığım, aynı zamanda da heyecanımın arttığı Alper Çağlar imzalı projedir. Üçleme tamamlandıktan sonra muhtemelen yüzüklerin efendisi gibi bir gece ansızın düşüp, sabahın ışıklarını gördürecek bir yolculuğa çıkaracaktır. Böyle düşünmemin ana sebebi Alper çağlar'ın senaryoları hazırlarken özenle seçtiği ve konunun gerçek uzmanları olan danışmanları ile proje tamamlanana kadar defalarca görüşüp en doğru veya en duygusal anlatımı seçtiğini biliyor olmamız. Adam çığır açıyor yerli sinemada ve olmayan bir ırkın hayali kahramanlarına, tarihimizdeki gerçek kahramanlarımız ile kafa tutacak bir öncü projeye girişiyor. Destek vermeyeceğiz de ne yapacağız?
 • avukat

  Olması gereken bir meslek. Nasıl ki siz evinizdeki çeşmeyi kendiniz onarabiliyorken tesisatçılar var, nasıl ki siz evinizi kendiniz boyayabiliyorken boyacılar var, nasıl ki bir futbol maçını kendiniz izleyebiliyorken spikerler var, siz kendinizi savunabiliyorken de avukatlar var olacaktır, olması gerekmektedir. Çünkü siz bir tesisatçı kadar teknik bilgiye ve tecrübeye sahip değilsiniz, siz bir boyacı kadar teknik bilgiye ve tecrübeye sahip değilsiniz, siz bir spiker kadar futbolcular hakkında bilgi sahibi değilsiniz, siz bir avukat kadar hukuki bilgiye ve tecrübeye sahip değilsiniz.

  sokaklar sırf geçerli zannettikleri için noterde yaptıkları sözleşme ile toprak, bina, daire vs aldığını zannedenlerle dolu. sokaklar sırf suç olmadığını zannettiği için bir takım fiiller gerçekleştirip yargılananlarla dolu. sokaklar biz çözeriz deyip de kardeşi ile miras yüzünden kavgalı olanlarla dolu. Avukat dediğiniz kişi sizi sadece mahkemede savunmaz. Sizi mahkemeye gitmeden nasıl miras paylaşabileceğinizi, nasıl dolandırılmadan bir alışveriş yapabileceğinizi, suç olmadığını düşündüğünüz bir eylemden nasıl mahkemeye çıkmadan kurtulabileceğinizi anlatan kişilerdir avukatlar. Evet her yargılamada gerekli değildir. Evet avukat olmadan da kendi işinizi görebilirsiniz. Ama evde yaptığınız musluk gibi 6 ay sonra tekrar damlatmaya, su kaçırmaya başlayabilir. Evde yaptığınız boya gibi fırça izleri belli olabilir ya da 2 ay sonra dökülmeye başlayabilir.

  hiçbir meslek yoktur ki gereksiz veya saçma bir meslek olsun. Gereği varmış ki ortaya çıkmış. saçma olsa neden yüzyıllardır devam eden bir meslek olsun.

  avukatlar aynı zamanda yasama-yürütme-yargı organları tarafından daha mağduriyetiniz ortaya çıkmadan sizin adınıza mücadele eden kişilerdir. Siz bugün yürütme tarafından hedef tahtasına konulmalarının, parçalanmaya çalışılmalarının, gereksiz ve saçma sıfatlarına layık görülmeleri için algı oyunlarına kurban edilmelerinin sebebinin her bir vatandaşı yürütmeye karşı koruma ve her bir vatandaş için yürütmeye karşı yanlışları cesurca konuşabilmeleri olduğunu görmüyor musunuz?

  işlerini hakkıyla yaptıklarında adaletsizliklere karşı en büyük kamuoyunu oluşturacak meslektir. Bu yüzden kıymetlidir.
 • pek bir şey yok