engelleme seçeneklerireklam kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


reklam kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


reklam kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


32· 0· 0· 0· 46 gün önce
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • benzersiz deneyim hediye ve sürprizler

  Son okuduğunuz kitap, son gittiğiniz şehir, son ıslandığınız yağmur, son attığınız adım, bu zamana kadar yaptığınız her farklı şeyin ürünü deneyimlerinizi oluşturur. Kendi doğrunuzu bulmak ve bu hayattan en tatmin edici şekilde zevk alabilmek içinde deneyimleriniz yol gösterir. Yapmanız gereken, hayatınızı olabildiğince spontane yaşamamak, cesaretinizi kaybetmeyip, gittiğiniz yollarda farklı yönler tercih edebilmektir. İş veya okul sonrası tatillerde, her zaman olduğu gibi evde oturup bilgisayar ve telefonla uğraşmak yerine farklı aktiviteler yapmayı tercih ederek, yaşamın zenginliklerini keşfedebilir, zamanın ne kadar değerli olduğunu görebilirsiniz. Bodo, oluşturduğu yepyeni deneyim hediye tarzı ile sizlere bu deneyim ve aktiviteleri sevdiklerinize de hediye edebilme şansı sunuyor. Bazen kendinizi mutlu edebilmekten daha güzel bir şey varsa o da, sevdiklerinizi mutlu etmektir. Çünkü bu hayatta sevdiklerimiz, ailemiz, akrabalarımız, dostlarımız ve yakın çevremiz olmazsa hayat pek de çekici gelmiyor. Hayatımızı güzelleştiren sevdiklerimizle olan ilişkilerimiz dir. Onlara sevgi ve minnetimizi sunmak için yaptığımız en özel şeyler ise, hediye ve sürprizler vermektir. Bodo sevdiklerinize sevginizi gösteren deneyim hediyeler ile yaşamlarına canlılık kazandırmayı amaçlıyor. [https://bodo.com/tr/hediyeler/deneyim/ d bodo.com/tr/hediyeler/deneyim/]


  Deneyim hediye önerileri
  Bodo, sevdiğiniz herkesin, Anne ve Babanızın, kardeşlerinizin, arkadaşlarınızın, eşinizin, çocuklarınızın, dostlarınızın, akrabalarınızın kısaca değer verdiğiniz ve hediyelerle bu değeri sağlamlaştırmak istediğiniz herkes için eşsiz fırsatlar sunuyor. Kadınlar ve erkeklerin en çok ilgilendiği alanlara ve modern yaşamın vazgeçilmez imkanlarına özel olarak hazırlanan kategoriler sizlere hediye seçiminizde de oldukça yardımcı olacak. ‘’Tatil’’, ‘’Aktivite’’, ‘’Uçuşlar’’, ‘’Su Aktiviteleri’’, ‘’Atış Deneyimi’’, ‘’Sürüş Deneyimi’’, ‘’Yeni Deneyimler’’, ‘’Tekno’’, ‘’Adrenalin’’, ‘’Romantik’’ gibi kategoriler, en çok ilginizi çekecek deneyimlerle dolu, gelin, bakalım! Erkeklerin en gözde alanlarından, ‘’Poligonda Silahla Atış’’. Bu deneyim pek çok erkeğin ilgisini çeken silahlar ve atış deneyimini güvenli bir ortamda uygularken, belirli konularda da bilgilendirilmesini sağlıyor. Arkadaşlarıyla bir araya geldiklerinde heyecanla anlatacağı bir deneyim olacak. Yine daha çok erkeklerin en çok ilgilendiği alanlardan olan, hız, adrenalin ve sürüşten oluşan bir deneyimden bahsedelim ancak farkı, bu hızı ve extreme sürüş tekniklerini nasıl kontrol edeceğini, öğreneceği bir eğitim süreci olması, ‘’Kendi Aracınız ile Extreme Sürüş Deneyimi’’. Eğlence ve heyecan dolu Bodo dünyasını hemen incelemelisiniz.

  Deneyim hediye fikirleri
  Yepyeni, capcanlı, kıpır kıpır Bodo deneyim hediye dünyası ile tarzınızı değiştirin! Kızınız, mezun oluyor ve bu onun hayatında en fazla birkaç kez yaşayabileceği bir heyecan, peki mezuniyet hediyesi düşündünüz mü? Böylesine heyecanlı ve gururlu bir günde ona en etkileyici hediyeyi elbette bodo.com sunuyor! ‘’İstanbul üzerinde Küçük Uçak Turu’’. Ona duyduğunuz takdir ve gururun en mükemmel yansıması! Peki, eşinizin doğum gününde yanında olamayacaksanız onu yalnız hissettirmeyecek, dibine kadar eğlenmesini sağlayacak bir, ‘’Kadınlar için Hamam Günü’’ deneyimine ne dersiniz? Ağabeyinizin nişanı için saat, kol düğmesi gibi hediyeler almak yerine anın tadını çıkarıp, stresini atacağı bir, ‘’Özel Yelkenli Yat Gezisi’’ sunabilirsiniz. Yaratıcı sürprizler, etkileyici deneyim hediyeler bodo’nun renkli dünyasında.
 • ıhlamur ağacı

  Ihlamur ağacının aslında dişisi ve erkeği yoktur fakat ıhlamur ağacının çeşitli özelliklerinden dolayı bazılarına dişi, bazılarına ise erkek denilmektedir. Dişi şeklinde tanımlanan ıhlamur ağacının, gençken gövde renginde kırmızılar olmaktadır. Erkek şeklinde nitelenen ıhlamur ağacının gövdesinin ise yeşil bir renge sahip olduğu bilinmektedir. [https://www.bushcraftokulu.com/ihlamur-agaci-tilia/ d ıhlamur ağacı] çiçek açtığı zaman bu tür ıhlamurlara dişi, çiçek açmadığı zaman ise erkek denilmektedir. Çiçek açmayan ıhlamur ağacı türleri, çoğunlukla ormanlık alanlarda bulunmaktadır.
 • sunucu barındırma

  Her geçen gün hem trafik hem de dosya boyutu olarak gelişen internet sitelerinin sunucu bazlı ihtiyaçları artmaktadır. Hâl böyle olunca internet sitesi sahipleri paylaşımlı sunuculardan çok, sadece tek bir kişiye ait olan özel sunucuları satın alarak bu sorunu çözme yolunu tercih ediyor. Her zaman büyümesini hedeflediğiniz ancak bu büyüme devam ederken kesinlikle sunucu bazlı problemlerle karşılaşmak istemiyorsanız bir adet sunucu alıp bu sunucuyu barındırmak için Verigom ile işbirliği yapabilirsiniz. Birçok işletme, şirket ve kişisel proje sahibinin sunucu barındırma konusunda tercih ettiği firmalardan biri olarak sunmuş olduğu anlık destek ve global alt yapısı üstün kaliteli hizmeti ve üstün güvenlik önlemleriyle kendinize avantaj sağlayabilirsiniz.

  Sunucu Barındırma (Co-location) Nedir?

  Sunucu barındırma hizmeti alarak belirli ücretler karşılığında satın almış olduğunuz sunucunun üstün performans sunması için ihtiyacı olan internet bağlantısı, elektrik ihtiyacı ve güvenlik desteğini alabilirsiniz. Bu hizmeti veren firmalar genel olarak sunucuya en iyi internet altyapısını sağlayarak anlık erişim yetkisi tanımlıyor. Tabii ki fiyatlar konusunda da sizlere farklı avantajlar sunduğunu söyleyebiliriz. Bir firmanın [https://www.verigom.com/sunucu-barindirma d sunucu barındırma] (colocation) hizmeti verebilmesi için teslim edilen sunucunun soğutma, güç ve sınırsız internet hattı gibi özelliklere sahip olması gerekiyor.

  Sunucu Barındırma Hizmetini Kimler Almalıdır?

  Herhangi bir girişiminiz var ancak bu girişimin aktifleşmesi için sürekli aktif yayın yapan bir internet sunucusu satın almanız gerekiyor. Bu sunucuyu paylaşımlı olarak tercih ederseniz ne yazık ki projenizde sürekli olarak kesintilerle karşılaşma durumunuzda artış olacaktır. Belirli bir sürenin sonunda projeniz daha fazla büyür ve trafik ihtiyacı artarsa satın aldığınız sunucunun özellikleri ne yazık ki yetmemeye başlayacak ve proje kesintiye uğrayacak. O halde satın aldığınız sunucunun özelliklerinin kesinlikle size uygun olmasına dikkat edin. Sunucu barındırma hizmeti veren firmalarla anlaşmalar yaparak barındırma hizmeti alabilir, alacağınız hizmetteki sunucunun özelliklerini tamamen siz belirleyebilirsiniz.

  Sunucu Barındırma Hizmeti Hangi Projeler İçin Alınır?

  Sunucu barındırma hizmeti özellikle küresel ve ulusal bazda hizmet vermeye devam eden projelerin vazgeçilmezidir. Bunun yanı sıra trafik ihtiyacı yüksek olan, günlük ziyaretçi sayısının artışa geçtiği internet siteleri kesinlikle paylaşımsız sunucularda sunucu barındırma hizmeti alınarak barındırılmalıdır. Bir şirket olduğunuzu düşünün, verilerinizi dijital ortamlarda yedeklemek istiyorsunuz ancak ne yazık ki depolama alanı sorunu sebebiyle verilerinizi yedekleyemiyorsunuz. Bu doğrultuda satın aldığınız paylaşımlı sunucular ne yazık ki ileri ki dönemlerde arttırılabilir olmayacaktır Sunucunuzu kendiniz alıp Verigom ile anlaştığınızda sunucunuzun tüm özelliklerini profesyonel destekle birlikte arttırabilirsiniz.

  Sunucu Barındırma Hizmeti Aldığımda Güvenliğim Nasıl Sağlanıyor?

  Sunucu barındırma hizmeti, hizmeti alan kullanıcının sahip olduğu sunucunun barındırıcı firma tarafından güvenliğini üstlenmesi anlamına da geliyor. Verilerinizi kendi sunucularınızda barındırırken karşılaşacağınız saldırılar ne yazık ki yedeklerinizi tehlikeye atacaktır. [https://www.verigom.com/ d Verigom] barındırdığı sunucularınıza en iyi güvenlik önlemlerini alarak herhangi bir veri kaybıyla karşılaşmanızı engelliyor.

  Sunucu Barındırma Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

  Sunucu barındırma (colocation) hizmeti talep ettiğinizde seçtiğiniz firmaların herhangi birinden fiyat talep ettiğinizde sizden bazı bilgileri talep edecektir. Bu bilgiler ışığında özel fiyatlandırma ve kampanyaları size sunabilirler. Verigom’un sizlere sunucu barındırma fiyatları konusunda bilgi vermesi için [https://verigom.com/sunucu-barindirma d verigom.com/sunucu-barindirma] sayfasını ziyaret edebilirsiniz veya kendilerine canlı destek üzerinden aktarmanız gereken bilgiler aşağıdaki gibidir.

  - Barındırılacak sunucu sayısı,
  - Barındırılacak sunucunun kasa modeli ve boyutu,
  - Sunucunuz için ihtiyacınız olacak IP adresi sayısı,
  - Sunucunun ram,işlemci ve disk bilgisi,
  - Bant trafik genişliği tercihi gibi bilgileri aktarmanız gerekiyor.

  Tüm bu bilgileri aktardıktan sonra veri merkezinde özellikle size uygun alanı uygun fiyat avantajıyla sunarak alacağınız colocation hizmeti hem daha avantajlı hem daha fazla performanslı olmasını sağlayacaktır.
 • havalı tabanca

  Kaliteli Havalı Tabanca Nasıl Seçilir?

  [https://www.kampseti.com/kategori/havali-tabanca d havalı tabanca], spor amaçlı kullanılan ve hava basıncı ile saçma atabilen silahlardır. Farklı çalışma şekilleri bulunan birçok modeli vardır ve sahip olmak için herhangi bir belge ve ruhsat istenmemektedir. Sahip olabilmek için herhangi bir belge istenmemesi, havalı silah türlerine olan talebi artırmaktadır. Ateşli silahlara göre daha az tehlikelidir.
  Spor amaçlı kullanıldığı ve yoğun talep gördüğü için seçim yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği bilinmelidir. Kaliteli modeller her zaman daha güvenilir olacaktır. Her kullanıcı, satın alma işlemi öncesinde modelleri karşılaştırmalı ve kaliteli olanını seçmeye özen göstermelidir.

  Havalı Tabanca Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Havalı tabanca modelleri, atıcılık sporunda kullanılan ve hedefi vurmak için atış eğitimlerinde tercih edilen silah çeşididir. Kapalı alanlarda kullanılabildiği için kaliteli modellerin seçimine dikkat edilmelidir.
  Seçim yaparken şu hususlara dikkat edilmelidir;

  - Havalı tabancanın ağırlığı,
  - Namlu uzunluğu,
  - Havalı tabancanın toplam uzunluğu,
  - Havalı tabancanın namlu çıkışı,
  - Havalı tabancanın çalışma prensibi,
  - Yapım malzemeleri ve menşei

  Bu hususlara dikkat edilerek seçilen modeller, kaliteli ve güvenli modeller olacaktır. Havalı silahları satın alırken, bilinmesi gereken önemli hususlardan biriside tabancanın tetik sistemi ve kalibre ölçüsüdür. Yapacağınız spora ve kendinize uygun olanını seçmeniz daha kolay ve verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

  Kaliteli Havalı Silah Seçimi

  Havalı tabanca çeşitleri, piyasada rahatlıkla satılabilmekte ve çok farklı marka, model türü bulunmaktadır. Fiyatına göre seçim yaparken, öncelikle en kaliteli havalı tabanca modellerinin hangileri olduğunu öğrenmeli, satıcılardan bilgi almalısınız. En kaliteli modeli seçerken, üretici firmalara göre seçim yaparken, kendinize en uygun modeli belirlemelisiniz.

  Yapım malzemelerinin kalitesi, modelin kullanışlı olması, mermi kapasitenin fazla olması, kaliteli havalı tabanca seçiminde öne çıkan hususlardır. Hobi ya da atıcılık sporu için satın alınan havalı tabancalarla birlikte mermi seçimini de doğru yapmak önemlidir. Yapacağınız atıcılık eğitimi ve sporlu ile kullanacağınız tabanca malzemelerinin uyumlu, kaliteli olması gerekiyor.

  Kullanılacak olan mermi kalibrelerinin silah modeline uygun olması ve kaliteli olması güvenli kullanım sağlayacaktır. Havalı silah sektöründe çeşitli modeller üreten üretici firmalar, teknolojinin getirdiği yeniliklerden dolayı sürekli yeni modeller üretmektedir. Kaliteli havalı silah seçiminin nasıl yapılacağını bilmeli ve buna göre seçim yapmalısınız.

  Kaliteli ve Uygun Fiyatla Havalı Tabancalar

  Atıcılık eğitimi alan ve bu sporu yapanlar, havalı tabancalara daha fazla ilgi göstermektedir. Satın almak istediklerinde, üretici firma markası, modelinin yanı sıra havalı tabanca fiyatları hususlarına da dikkat ederler. Piyasada, her bütçeye uygun farklı modeller bulunmaktadır. Kaliteli bir ürüne sahip olmak isteyenler, kendi ayırmış oldukları bütçeye göre en kalitelisini satın almaya çalışırlar.

  Havalı silahların fiyatları, marka, model, kalibre, namlu uzunluğu, mermi kapasitesi ve diğer aparatlarına göre değişmektedir. Kaliteli modelleri tercih etmek her zaman avantaj sağlayacaktır. Çünkü fiyatı düşük olanların çoğunda kullanılan malzemeler, kısa süre sonra bozulma gösterecektir. Parça değişimi için yeniden masraf yapılacak ve ucuza alınan havalı silah yedek parçalarla birlikte daha pahalıya gelmiş olacaktır.

  Havalı Tabanca Ekipmanları

  Havalı tabancalar, basit mantıkla çalışmakta ve hava basıncı ile mermi atışı yapmaktadır. Kaliteli havalı tabanca nasıl seçilir konularını araştıranlar, havalı tabanca ekipmanlarının neler olduğunu bilmelidir. Havalı tabancaların ekipmanları, basınç tüpü ve mermilerdir. Havalı tabancalarda kullanılan tüp sıkıştırılmış havayı kullanır ve mermi haznesinde bulunan saçmanın hedefe ulaşmasını sağlar.

  Bazı modellerde tüpün tekrar hava sıkıştırma işlemi otomatik olarak yapılırken, manuel olarak yapılanlarda vardır. Ancak günümüzde, kaliteli markaların üretmiş olduğu tüm modeller, havalı tabanca tüpü sistemlerini otomatik olarak kullanmaktadır. Diğer ekipman havalı tabanca mermileridir. Havalı tabancaların güvenli kullanılabilmesi için mermiler büyük önem taşımaktadır. Satın alırken, kaliteli ve kullanılan silaha uygun olmasına dikkat edilmelidir.

  En İyi Havalı Tabancalar

  Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde üretimi yapılan çok sayıda havalı tabanca markası bulunmaktadır. En iyi ve kaliteli havalı tabanca markasını bulabilmek için aynı modellerin tüm özelliklerinin karşılaştırılması gerekiyor. Ülkemizde üretimi yapılan ve popüler olarak bilinen kaliteli markalar vardır. Bu markalara ulaşmak çok kolaydır ve tüm ekipmanları ile birlikte istenildiği zaman herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmadan satın alınabilmektedir. Kaliteli havalı tabanca markalarını incelerken, sektörde bulundukları süre ve ürettikleri modellere dikkat etmelisiniz. En iyi havalı tabancalara https://www.kampseti.com sitesinden alabilirsiniz.
 • havadan 100 lira kazanma taktiği

  öncelikle bu bir yatırım tavsiyesi falan değil.
  adını belki de daha önce duymuş olabileceğiniz bitexen sitesinin bir kampanyası.

  adamlar bu kampanyayı başlattığında her üye olup hesabını onaylayana 5 exen coin vereceğiz dediler. o zaman da bu coin 1 lira falan. yani uğraşmaya değmez, 5 lira ediyor ve çekemiyorsun da.

  sonra bir şey oldu ve alım satımlar sebebiyle bu exen coinin fiyatı 20 liranın üzerine çıktı ve kampanyayı da bitirmedi adamlar. ciddi ciddi havadan 100 lira. şaka gibi.

  tam olarak yapılması gerekenler

  - bu linke tıklayarak bitexen sitesine üye olmak.
  (sözlüğe ait refli linktir)

  - sms, kimlik ve ikametgah onayı yapmak.
  (maalesef şu anda tüm bitcoin siteleri bu onayları istiyor)

  - hesabınız onaylanınca 5 exen coin hesabınıza yüklenecek.
  (onay birkaç saat sürüyor)

  - bu exen coini banka hesabınıza çekmek için hesabınıza sadece 1 TL yatırın.
  (daha fazla yatırmanıza gerek yok)

  - exen coini tl'ye çevirin ve iban adresinize çekin.

  ufak bir uğraşla 100 TL'niz oldu.
  bir şey değil :)

  Edit: çiftlik bankla falan ne alakası var? Sizden para isteyen mi var? Popüler söylemleri cümle içinde kullanmak çok mu havalı?
 • bitcoin

  almanın ve satmanın aslında çok kolay olduğu kripto para birimi.

  [https://kelimelerbenim.com/kolay-ve-guvenli-bitcoin-alim-satimi-nasil-yapilir d kolay ve güvenli bitcoin alım satımı nasıl yapılır]
 • kargo kampanyaları

  kargo şirketleri tarafından belli şartlar altında yapılan kampanyalardır.

  [https://kelimelerbenim.com/surekli-guncel-kargo-kampanyalari-ve-kargo-indirimleri d kargo kampanyaları 2020]
 • emzirme döneminin kurtarıcısı

  Hamilelik döneminin ardından anne ile bebek arasında artık yeni bir dönem başlamaktadır. Bebeğin anneyi tanıması ve kokusunu alması doğumdan hemen sonra başlar. Ardından anne tarafından beslenmesi ile anne ile bebek arasındaki bağ daha da güçlenir. Ancak emzirme işlemi ilk dönemlerde alışılması gereken farklı bir süreçtir. Bunun için annelere özel emzirme sutyenleri bulunmaktadır. Bu sutyenlerin kullanımı oldukça kolay olmasıyla birlikte lohusa döneminde [https://www.lohusahamile.com/lohusa-gecelik d lohusa gecelik] ve pijama ürünleri ile kullanım oldukça rahat olacaktır.

  Hamile giyim sektörü içerisinde farklı tasarımlar ve farklı tarzda ürünler sunulmaktadır. Bu ürünler tamamen annelerin yaşantılarını kolaylaştırmak ve sürecin rahat geçmesini sağlamaktır. Özellikle hamilelik sonrası ilk 6 hafta her anne için önemli ve atlatılması zor bir süreç olabilir. Bu nedenle bu süreçte kullanılacak ürünler ve çevresinin vereceği destek oldukça önemlidir.

  Hamilelik sürecinde anneler vücutlarındaki değişimle birlikte emzirme için hazır hale gelmektedirler. [https://www.lohusahamile.com/hamile-giyim d Hamile giyim] sektörü de bu noktada anneye daha da kolaylık sağlamak adına pijama, gecelik ve emzirme sutyeni gibi ürünleri özel olarak tasarlamakta ve kullanıma sunmaktadır. Tüm ürünler annenin ve bebeğin hayatını kolaylaştırmak adına üretilmektedir.

  Lohusa gecelik ilk haftalar da kullanımı daha kolay olan giyim ürünlerinden biridir. Gerekli bakımların yapılması ve bu dönemde kendilerine daha fazla dikkat etmesi gereken anneler için gecelik ürünleri daha kolay hareket sağlar. Aynı zamanda ilk zamanlarda gece emzirmeleri için gecelik ürünleri daha kolay bir hareket alanı sağlar.

  Her ürün için ayrı bir tasarım söz konusu olsa da anneler için tasarlanan lohusa gecelik ürünlerinde annelerin kendini iyi hissetmesi için şıklık ön planda tutulmaktadır. Emzirme döneminin kurtarıcısı olarak anneler için her türlü ürünün konforlu bir şekilde tasarlanması gerekir. Annelere ruhsal açıdan destek olmak için Lohusahamile, tüm ürünlerinde hem şıklığı hem de rahatlığı yakalamak için özel bir çaba sarf etmektedir.

  Gecelik dışında lohusa dönemine özel üretilen [https://www.lohusahamile.com/lohusa-pijama d lohusa pijama] ürünleri, ilk haftaların ardından rahatlıkla giyilebilir. İlk haftalarda gecelik direkt olarak dikişlere temas etmeyeceği için ağrı ya da herhangi bir acı olmayacaktır. Dikişlerin iyileşmeye başlamasıyla birlikte pijama ürünleri tercih edilebilir. Emzirme işlemi sırasında da kolay bir şekilde hareket sağlayacak bu ürünler, esneyen kumaşı sayesinde vücuda yapışmayacaktır.

  Lohusa pijama için günlük yaşamda olduğu gibi şık tasarımlar söz konusudur. Emzirme sutyeni kullanmanız halinde de pijama ile kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Sutyen pijama içerisinde herhangi bir şekilde belli olmadığı gibi herhangi bir sızıntıda da emilme görevi görmektedir.

  Emziren anneler her zaman rahatlık isterler. Bu hem bebek açısından hem de anne açısından koruma alanı gibi alandır. Emzirme sırasında kullanabileceğiniz lohusa pijama ve gecelik ürünleri, sizlere bu dönemde büyük kolaylık sağlayacaktır.
 • eğitim 4.0

  Eğitim 4.0’ın ne anlama geldiğini açıklamak için öncelikle Endüstri 4.0’dan bahsetmek gerekiyor. 4. Sanayi Devrimi olarak da adlandırılan Endüstri 4.0’da üretim aşamasının bütün adımları, tamamen verilere dayalı ve bilimsel yollarla kontrol edilir. Endüstri 4.0 kapsamında sanayi sektöründe dijitalleşme, otomasyon geliştirmeleri ve teknolojinin mümkün olduğunca fazla ve verimli kullanılması esas alınır. Bunlara spesifik bir örnek vermek gerekirse; “Nesnelerin interneti” sayesinde bütün elektronik cihazların birbirine bağlanabilmesi gösterilebilir.

  Kendini hızlı ve başarılı bir şekilde kabul ettiren ve günlük hayatı da kolaylaştıran Endüstri 4.0’ın, eğitim konusunda da büyük faydalar sağlayacağı aşikar.

  Biliyoruz ki, çocuklarımız Z kuşağı olarak kabul görüyor ve dolayısıyla teknoloji kullanımı konusunda bizden daha iyiler. Buna bağlı olarak eğitimin de teknoloji ile iç içe olması kaçınılmaz. İşte bu noktada karşımıza [https://www.mentalup.net/blog/egitim-4-0-nedir-ozellikleri-prensipleri d Eğitim 4.0] çıkıyor.

  Eğitim 4.0 ne demek?
  Geleneksel ve ezber odaklı öğrenme yöntemini bir kenara bırakıp dijital teknolojileri baz alan; aynı zamanda bireyin kendisine deneyimlerinden yola çıkarak kişiye özgü bir eğitim sunan sistem Eğitim 4.0 olarak adlandırılır. Amacı ise Endüstri 4.0’a uygun niteliklerde donanım kazanmış yeni nesiller yetişmesini sağlamaktır. Bu noktada ise temel kıstas; teknoloji, kişiye özel eğitim ve keşfederek, deneyimleyerek öğrenmedir.

  Global çerçevede education 4.0 olarak da bilinen eğitim 4.0’ın yeni nesil öğrenme biçimleri açısından son derece önemlidir. Netice itibariyle eğitim 4.0’ın hem kısa hem de özellikle uzun vadede endüstri 4.0’a büyük oranda katkı sağlayacağı apaçık bir gerçek.

  Dijital teknolojiyi temel alan, büyük oranda kişiselleştirme uygulanmış verilerle ilerleyen; açık kaynak içeriği de kullanarak dijitalleşen dünyada yepyeni bir öğrenme dinamiği sağlayan bir kavram eğitim 4.0.

  Aslında eğitim 4.0’ın temel faydası şu şekilde özetlenebilir: Çocukluk döneminden başlayarak okul sürecine, yetişkinliğe ve yetişkinlik özelinden iş hayatına kadar sürekli olarak öğrenme imkanı sunan bir sistemdir. Böylelikle kişilerin toplum içerisinde güçlü ve ayakları yere basan bir konuma yükselmesini sağlayarak kendini ispat etmesine de olanak tanır.

  Eğitim 4.0’ın özellikleri
  Uygulamayla öğrenmeyi esas alan eğitim 4.0’ın özellikleri kısaca şöyle sıralanabilir:

  - Her yerden her zaman eğitim kavramı üzerinden ilerler.
  - Kişiye özeldir. Kişinin özelliklerine göre şekillenir.
  - Esnektir.
  - Rehberlik eden öğretmen modelini destekler.
  - “Ne?” sorusu yerine “Neden?” sorusunu sorar.
  - Teori yerine uygulamayı esas alır.
  - Modüler ve proje bazlıdır.
  - Sınav yerine değerlendirme kıstasının daha önemli olduğunu savunur.

  Eğitim 4.0’ın faydaları

  Kişiye özel öğrenme deneyimi
  Her bireyin kendi kapasitesine göre öğrenme deneyimi sunar. Her bireye standart eğitim yerine bu yöntemin kullanılması, kişinin daha hızlı ve verimli öğrenmesini sağlar.

  Eğitim 4.0’a uyumlu olarak şekillendirilen [https://www.mentalup.net/egitsel-ve-egitici-oyunlar d MentalUP Eğitici Zeka Oyunları] ile çocuklarınızı yeni çağın dinamiklerine hazır hale getirebilirsiniz. Bu eğitimler ile çocuğun zihinsel becerilerinin gelişimine destek sağlamış olacaksınız. Ayrıca odaklanma ve konsantre olma gibi eğitim 4.0’ın önemli ölçütlerinin de geliştirilmesini sağlayabilirsiniz.

  Seçim yaparak öğrenme özgürlüğü
  Klasik öğrenme yöntemlerinde kullanılan standart araçlar yerine kişiye özel öğrenme materyalleri ve araçları, yöntemleri ile bireysel öğrenme deneyimini tadarlar.

  Projeye dayalı öğrenme deneyimi
  Her geçen gün daha önce adını bile duymadığımız meslekler öğreniyoruz. Bu meslekler yakın gelecekte karşımıza en çok tercih edilen ve ihtiyaç duyulan iş kolları olarak karşımıza çıkıyor. Klasik iş dünyasındaki ofislerde çalışma kavramı yerini yavaş yavaş daha serbest çalışma, evden çalışma gibi kavramlara bırakıyor. Buna bağlı olarak iş dünyasında da köklü bir değişimden söz etmek mümkün. Bireylerin öğrenme ve kavrama süreçlerinin şekillenmesinde bilgi kavramı yerine beceri kavramı daha ön plana alınıyor. İşte, daha okul sıralarında edinilen projeye dayalı öğrenme deneyimi, yakın gelecekte daha sık tercih edilecek olan beceri odaklı çalışma prensibine; organizasyon becerisini geliştirme, takım çalışmasına yatkınlık, zamanı yönetebilme gibi kavramlarla destek veriyor.

  Sahada deneyim imkanı
  Eğitim 4.0 kapsamında öğrencilerin kazanmış olduğu beceri ve yeteneklerin teoriden çıkıp gerçek hayatta kullanılabilmesi de çok önemli. Bundan dolayı öğrencilerin edindiği becerileri deneyimleyebileceği ve daha net anlayabileceği çeşitli ortamlar sunuluyor. Bu ortamlara stajlar, simülasyonlar ve mentörlük programları örneklerini vermek mümkün.

  Verileri yorumlama becerisi
  Eskiden matematik alanında iyi olan öğrenciler genelde “dahi” sınıfında değerlendirilirdi fakat artık o dönemleri geçtik. Neden mi? Neredeyse bütün matematiksel işlemler bilgisayar ile yapılabiliyor da ondan. Artık önemli olan bilgisayarlar ya da çeşitli teknolojik aletler vasıtasıyla edinilen “Büyük veri” ya da bir diğer adıyla “Big data”nın yorumlanabilmesi. Mesela, “Öğrenebilen yapay zeka” sayesinde Big datayı yorumlamak mümkün ancak mutlak surette daha önceki verileri yorumlayabilecek bir insan mantığı gerekiyor. Eğitim 4.0 kapsamında öğrenciler, verileri yorumlayabilme becerisi kazanarak, söz konusu mantık gereksinimini de karşılayabilecek seviyeye geliyor.

  Sınav ve testler artık tarih oldu
  Klasik öğrenme yöntemlerinde sıklıkla kullanılan sınav ve testlerin çok da işe yaramadığını biliyor musunuz? Sınava çalışırken ezberlenen bilgiler sınav bittikten sonra çok çabuk unutuluyor çünkü; amaç öğrenmek değil, ezberlemek. Okulda en çalışkan ya da zeki olarak gösterilen bazı öğrencilerin iş hayatında hezimete uğradıklarına şahit olmuşsunuzdur. Bunda ezber odaklı öğrenme sürecinin etkisi çok büyük. Bundan dolayı da eğitim 4.0’da ezberleme değil, sahada öğrenme ve deneyimleme amaçlanıyor.

  Katılımcı öğrenciyi destekleme
  Öğrencilerin kendi öğrenme deneyimlerinde en verimli yolların belirlenmesini sağlarken sürece katılması büyük önem arz eder. Dolayısıyla eğitim 4.0 bu sürece öğrenin katılarak fikrini beyan etmesini destekler.