engelleme seçenekleriprometheus maximilianus kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


prometheus maximilianus kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


prometheus maximilianus kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


178· 0· 0· 0· 46 gün önce
(bkz: düz dünyacılık)

Komplo teorisyenliğinin üst noktası diyebileceğimiz bir günümüz saçmalığı. Aslında tam anlamıyla günümüz saçmalığı demek de ne kadar doğru bilemiyorum. Zamanında dünyanın yuvarlak olduğunu, güneşin ...devamını oku
(bkz: düz dünyacılık)

Komplo teorisyenliğinin üst noktası diyebileceğimiz bir günümüz saçmalığı. Aslında tam anlamıyla günümüz saçmalığı demek de ne kadar doğru bilemiyorum. Zamanında dünyanın yuvarlak olduğunu, güneşin etrafında döndüğünü iddia eden bilim insanları kilise tarafından işkencelere maruz bırakılmıştı. (bkz: galileo), (bkz: eppur si muove)

Neyse konumuzdan fazla sapmayalım. mevcut sistemden gelen bilgilerin doğruluğuna inanamayan dünya üzerinde yüzbinlerce (evet, yüzbinlerce) insan günümüzde tersi ispatlanmış olmasına rağmen dünyanın düz olduğuna, gökyüzünün kubbe ile kaplı olduğuna ve tüm dünya vatandaşlarının hükümetlerce kandırıldığına inanıyor. Dernekler kuruyor, toplantılar örgütlüyor, ciddi manada bu iddialarına insan toplamaya çalışıyorlar. Bakınız, öyle üç beş kişi değil. Gündelik yaşamını toplumun geri kalanı gibi idame ettiren insanlar.

Bizler bugün elbette bu "düz dünya" iddasının saçmalık olduğunu bilerek bu iddiaya götümüzle gülüyoruz. Peki bu iddianın dünya'da bu kadar taraftar bulmasının nedeni nedir? Aynı soruyu aşı karşıtları için de sorabiliriz... Ben bunun bu hale gelmesine artık insanların büyük bir kısmının bu sistem içerisinde hükümetlerin kendilerine verdikleri eğitime güvenemediklerini, her şeyin altında illa ki bir kandırmaca döndüğüne kendilerini inandırmış olduklarına eminim. Yani mesele aslında kapitalizm. İnsanlarda ciddi bir güven kaybı var. Bu öyle bir paranoya halini alıyor ki açık seçik doğru şeyleri bile inkar eder noktaya geliyorlar. Ciddi bir hastalıktır bu. Milyarlarca kaynağa "bir tık" uzakta olup da cehalet ve yobazlığa kucak açmak insan oğlunun geleceğini de tehlikeye atacak.
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • aşk mektubu

  Seninle ilk karşılaşmamızın üzerinden geçen 380 küsür günün günahlarıyla karşına çıkamadığım için özür dilerim. Burada yazanları sana sesli söyleyecek cesareti kendimde bulamadığımın utancı ve her gün sırtımdaki kambura eklenen bir yükün altında ezilerek yazıyorum bunu sana... Çekik yemyeşil gözlerinde kaybolan ruhumu geri kazanmanın aracı olsun bu mektup. Evet, 380 küsür gün seninle doğan güneşi yine seninle doğan yıldızlarla geçirdim ve senin bundan en ufak bir şekilde haberin yoktu. Utangacım, korkuyorum ve seninle başladığım her gün, insan olmanın aciziyeti ve mükemmelliği ile ve seninle olamamanın pişmanlığıyla yaşamın kendisini test ederek geçti. Büyümedim ben bu süre içerisinde ama çocuk da değildim hani. Şimdi de seni kaybedişimin birinci günü mektubu bu. Geç kalmış olmanın pişmanlığı ve elden kaçan fırsatların ağıtıdır. Bahar günü denize karşı yazılmış bir aşk şarkısının kızıl notaları gibisin. Chopin'in parmaklarında bir sanat eseri, mozart'ın en coşkulu müziği gibisin ama ben sanatçı değilim. Bunun korkusundandır ki gözlerinin ışığın benim yeteneksiz ellerimde sönüp gitmesine izin veremem. Bu bir aşk notu ve aynı zamanda kendi özgürlüğümün manifestosu olsun. Seni çok seviyorum.
 • maymundan geldiğine inanan insan

  Bu başlık can sıkmaya başladı. Tartışmaya falan gerek yok ya. Artık bu konuda tek söyleyeceğim şey şudur:

  "He lan he... Maymundan gelmiyoz, 9000 bin yıl önce hop diye çamurdan çıktık. Yaratılışçı kardeşlerim çok sağolın sayenizde artık maymundan gelmemizin mümkün olduğunu sanmıyorum."

  Lisede 15-16 yaşında arkadaşlarla konuşurken tartışma seviyesi "maymundan mı geldik" konusuydu. Koca koca insanlar, evrim bilimcilerin araştırmalarını göz göre göre saptırıp "işte bak demiştik biz" diyor. Bu dediklerine gerçekten inandıklarını sanmıyorum. Evrim ile alakalı uzun yalanlar atabilmek için az da olsa göz geçirmek lazım. Demek ki kısıtlı olan bilgi birikimlerini de toplumları kandırmak için kullanıyorlar. Demek ki yalancılar.

  Dünya'nın dönüşü nasıl inkar edilemez bir gerçekse evrim yasası da bir o kadar gerçek. Ağlasanız da gerçek, kendi dini değerlerinize hakaret olarak görseniz de bir gerçek.
 • xbox one s

  2499 tl fiyat ile hafta içerisinde almayı düşündüğüm. Yalnız bir sıkıntı var. Türk Telekom ile inatlaştığım için evimde kesinlikle kullanmıyorum ve başka bir internet altyapısı da yok. Yani evimde internet yok. Oyunları bulmam sorun olur mu? Bilen, kullanan, fikir verecek arkadaşlar bir dönüş yaparsa mutlu olurum.
 • pek bir şey yok