engelleme seçenekleriparlakjurnal kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


parlakjurnal kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


parlakjurnal kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • roaccutane

  retinoid türevi (bkz: a vitamini) ilaçlardandır. ağır akne tedavisi dışında kanser tedavisinde de kullanılır. zaten temel mantığı kontrollü hücre ölümünü (bkz: apopitoz) indüklemesi olsa da tam mekanizması çözülememiştir. özellikle yağ bezleri hücrelerinin ölümünü indüklemesi akne tedavisinde önemli rol oynar. ciddi sitotoksik ilaçlardandır, bundan dolayı hekim reçetesi dışında satılmaz. hekim önermedikçe kullanılması akıldışıdır.
 • otobüs yolculuğunu çekilir hale getiren şeyler

  kesinlikle getirilen abur cuburlar ve okunabilir kitaplardır. hatta uzun otobüs yolculuklarında normal zamanda okuyamadığınız kalınlıktaki kitapları alırsınız ve o yol süresince rahat rahat bitirirsiniz. okumaktan gözleriniz yorulur, kapanır ve uyuyakalırsınız. herhalükarda kitap okumak, otobüs yolculuğunu çekilir hale getiriyor.
 • çayın demlenme süresi

  Süresi oldukça değişkendir. damak tadınıza göre değişir fakat asıl olarak çay yapraklarının nemiyle de değişebilmektedir.
  mesela çay yapraklarını ilk olarak yıkıyorsanız demlenme süresi 3-4 kat kısalacaktır.
 • medusa

  Athene’nin kalkanında yahut zırhında bir tasvirinin bulunduğu ve görenleri taşa çeviren bir karakterdir. Hatta güzel tanrıça athene bu yüzden birçok savaştan galip olarak çıkmıştır.
 • siyanoz

  Deriye normal pembeliğini veren subpapiller ağdaki oksihemoglobindir. Fakat oksihemoglobin oksijenini kaybederse indirgenmiş hemoglobine dönüşür ve bu ise deriye mor renk verir.
  Normalde %3 miktarında indirgenmiş hemoglobin vardır fakat bu oran %5’i geçerse deri siyanoze görünmeye başlar.
  (bkz: Oksihemoglobin)
 • pek bir şey yok
 • pek bir şey yok