engelleme seçenekleriokur yazar kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


okur yazar kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


okur yazar kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


24· 0· 0· 0· 629 gün önce
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • in shadow a modern odyssey

  dünya'yı çok farklı algılayan bir delinin elinden çıkmış gibi duran kısa animasyondur. benzersiz müziği eşliğinde sembolik anlamlar taşıyan resimlerle eleştirmedik şey bırakmaz. isminin de çağrıştırdığı gibi karanlığın içinde kısa bir yolculuk gibidir.
  her ne kadar abartılı komplo teorileri içersede izlenmesi gereken muazzam bir animasyondur.
 • mersin

  çok uzun bir sahil kesimine sahip olan ildir. nerdeyse hepsine gitmiş ve bazısında şezlongçuluk yapmış biri olarak top 5 listem şöyledir.
  1.tisan (giriş ücretlidir ve pahalı da bir yerdir. çok kalabalıktır.)
  2.limonlu sahili (gündüz ve gece oldukça kalabalıktır.)
  3.yapraklı (giriş ücretsizdir. fakat şezlonglar pahalıdır. kayalıklıdır ve oldukça ince ve beyaz kumludur.)
  4.susanoğlu (giriş ücretsizdir. oldukça klabalıktır. şezlong fiyatları ortalamadır.)
  5.kummahallesi ( bazen koca sahilde kimse olmaz. kapitalizm henüz uğramamıştır.)

  kızkalesi'ne gitmeyi kimse tavsiye etmeyecektir. her anlamda kesinlikle çöptür.

 • kentsel ısı adası

  şehirlerin onları çevreleyen kırsal alanlara göre daha sıcak olması durumudur. çok sayıda insanın daracık alanlarda yaşamasından dolayı şehirler ısınır. kullandığımız tüm aletler işlevlerini yerine getirirken tüm enerji ısıya dönüşür. asfaltlar gibi koyu yapılar güneş ışığını emer ve sıcaklığı artar. hatta bizlerin bile beden sıcaklığı çevreyi ısıtır. yeterince rüzgarında olmaması sonucu ortaya çıkan ısı taşınamaz ve sıcaklık artar. bu sanki tüm şehrin kocaman bir ısı balonu içinde olması gibidir.
 • kaynama

  su üzerinden açıklamak gerekirse, atmosfer basıncı altında ne kadar ısı enerjisi verilirse verilsin 100 dereceyi sıvı olarak geçemeyeceğinden aldığı ısıyı buhar yoluyla atma durumudur. aynı basınç altında 100 derecedeki su buharı, 100 derecedeki sıvı suya göre daha fazla ısı enerjisine sahiptir ve aralarındaki bu enerji farkı gizli ısıdır. dolayısıyla su 100 derecede sıcaklığını muhafaza etmeye çalışırken, fazla enerjiyi gizli ısı yoluyla atar. kabarcıkların oluşma sebebi ise, aynı basınç altındaki buhar hacminin sıvı suya göre oldukça fazla olmasındandır. tencerede kaynatılan suya taban kısmından ısı girdisi yapıldığı için en yoğun buharlaşma süreci taban kısmındaki su katmanında oluşacağından, tabandaki 1 birim hacimli sıvı su 1000 birim hacimli buhara dönüşür ve yoğunluk farkından yüzeye çıkar. havaya karışır. döngü olarak gerçekleşen bu sürece kaynama denir.
  eğer buhar çıkışı engellenirse(düdüklü temcerelerde olduğu gibi), içeride kalan buhar sıkışacak ve su üzerine etkiyen basıncı arttıracaktır. suyun kaynama sıcaklığı da etken basıncın yükselmesiyle artacağından daha yüksek sıcaklıklara çıkılabilir. dolayısıyla basınç kontrol edilerek kaynama sıcaklığı kontrol edilebilir. normal bir düdüklü tencere 3 bar basınca kadar çıkabilir ve bu da su için yaklaşık 130 derece sıcaklık demektir. tabi tencerenin yapıldığı malzemenin dayanımı ulaşılabilecek basıncı kısıtladığından, enerji çıkışına buhar salma yoluyla izin verilmelidir.
 • discord yayını açıp 10 kişi sınava girmek

  eğitim aksamasın diye uzaktan eğitim ve sınav yapmanın sonucu ortaya çıkan durumdur. sözde eğitim aksamamış gibi gözükse de çoktan aksamıştır bana kalırsa. discord yayını açıp 10 kişi beraber sınav sorularını çözmeseler bile, zaten sınava kendileri yerine rahatça başkaları girebilir. eğer sistemin açıklarını kapatamıyorsanız hiç girişmeyin böyle işlere. öğrencilerin geneli eğitimi okulu bitirmek, dersleri vermek sandığı için suç onlarda değildir. 2 ay erteleyip yaza sarkıtılabilirdi ve böyle durumlar ortaya çıkmazdı.
 • klima

  sanılanın aksine soğuk üretme gibi bir fonksiyonu yoktur(enerjinin korunumu). soğutma yapan klimalar içerideki sıcaklığı dışarı atar çevreyi ısıtırlar ve aslında yazları evlerde kullanılan bu klimalar dışarıyı daha da sıcak yaparlar. mutfaktaki buzdolapları bile kendi içindeki ısıyı dışarı atarken mutfağı ısıtırlar(yani buzdolabının kapağını açıp içeriyi soğutma gibi kurnazlığa girişemezsiniz, içeriyi daha da ısıtacaktır kullandığı elektrikle). klima veya buzdolaplarında kullanılan akışkanın fonksiyonu şudur; düşük basınçlarda ve düşük sıcaklıklarda kolayca buharlaşabilir ve buharlaşırken tüm sıvılar çevreden(soğutulması istenen yer) ısı çekerler. yani bu akışkan ısı çekeceği bölgedeyken buharlaşır. buhar halinden sıvı hale geçerken(basınç uygulayarak başarılabilir) aldığı ısıyı tekrar dışarı(ısıtılan ortam) atması gerekir. klima ve buzdolaplarında bu döngü sürekli olarak devam eder. kışları klima odayı ısıtmak için kullanıldığındaysa aynı sistemle dışarıdan ısı çekip, içeriye alır ve dışarıyı soğutur. çok düşük sıcaklıklardaki ortamların bile ısı enerjisi olduğu için soğuk bir çevreden ısı çekilmesi şaşırtmaması gerekir. kolonya gibi alkol içeren akışkanlar klima akışkanına çok güzel bir örnektir bana kalırsa, elinize döktüğünüzde yaz kış fark etmez ilinizi soğutur. çünkü bulduğu en yakın kaynaktan ısı çekerek buharlaşmak isteyecektir ve en yakın kaynak elinizdir. eliniz çok soğuk bile olsa yinede buharlaşmak için elinizden ısı çekecektir.
 • Esrar

  sokak jargonunda cigara denen bitkidir. genelde sigara ile karıştırılarak kullanılır. yaklaşık 15 dakika sonra etkisini gösterir ve uzun süre azalarak devam eder. kişiden kişiye farklılık göstersede genelde kullanan kendini daha eğlenceli, daha çekici, daha cool, daha özgüvenli hissedecektir. psikolojik olarak bağımlılık yapmasının nedeni de kişinin bu özelliklerini geri kazanmak isteyişidir. ciddi bağımlılar kullanmadıklarında normal aktivitelerini bile yerine getirmek istemeyecektir. tabi korku yaratan paronayalara, halüsinasyon gibi gerçek dışı şeylere neden olabilir, saplantılı ve yanlış düşünce tohumları ekebilir kişinin beynine. bu paranoyalar onları daha agresif daha saldırgan yapar, çevresindeki insanları yavaş yavaş kaybetmesine ve yanlızlaşmasına neden olur. bu yönüyle bakıldığında şizofreniye bile ön ayak olabilir. uzun süre kullanan insanları normal bireylerden kolayca ayırt edebilirsiniz. boş boş bakarlar çevreye, içlerine kapanıklardır, iki lafı bir araya getirip iletişim bile kuramazlar. üniversite öğrencileri arasında yaygın şekilde kullanıldığını gözlemlemişimdir. okuluna gitmeyen, dersleri umursamayan, hatta okulu bitiremeyenleri gördüğümde niçin yasak olduğunu anladığım bitkidir. bunun büyüsüne bir arkadaşım vasıtasıyla benimde 6 ay kapılmışlığım vardır ve o dönemime baktığımda umursamazlığımında yarattığı hatalarımla ciddi psikolojik sıkıntılar yaşamığımı söyleyebilirim. tüm bu kötü yönleriyle bakıldığında ki daha ne örnekler vardır, esrarın yasallaşması fikrini destekleyenlerin kullanımının nasıl kontrol edileceği sorusunuda cevaplaması gerekir.
 • ermeni meselesi

  ermeni asıllı bir türk olarak bir türlü anlamlandıramadığım meseledir. babaannem farkı, üniversitede hocalı katliamına şahitlik etmiş hocamın farklı anlattığıdır. kime kin besleyeceğimi bilemediğimden çözümü kendimi bir dünya vatandaşı olarak görmede bulduğum hadisedir. geçmişi bırakın dediğimdir.
 • martenzit

  carbon çeliklerin yüksek sıcaklıklara çıkarılıp ösenit yapı elde edildikten sonra su verilmesiyle ortaya çıkan sert ve kırılgan yapıdır.yüksek sıcaklıklarda elde edilen ösenit yapının kafes yapısının carbon atom çapından daha büyük olması sonucu carbon atomları ösenit kafeslerinin içine girmekte ve ani soğuma sonucu tekrar dışarı çıkamadan kalmaları durumu kafesin deforme olmasına dolayısıyla yapının sertleşmedine neden olmaktadır. elde edilecek sertlik carbon oranına ve soğuma hızına bağlıdır(carbon atomları kafesten kaçmadan). carbon ve soğuma hızındaki artış sertliğide arttıracaktır. fakat istenildiği kadar arttırılamayacaktır. çünkü soğuma sırasında oluşan termal gradyan artık stresslere ve çatlamalara sebebiyet verebilmektedir. dolayısıyla düşük bir soğuma hızıyla martenzit yapı elde etmek istenecektir ki burada devreye alaşım çelikleri girer. alaşımlar yavaş soğuma ile martenzit elde edilmesini sağlarlar ve ayrıca hızlı soğuma sırasında sade carbonlu çeliklerin iç yapısı sıcak kalacağı ve dolayısıyla sertlik yanlızca yüzeyde hissedileceğinden, alaşım çeliklerinde iç yapılarda sertleşebilir yani uniforma yakın sertlik elde edilebilir.