engelleme seçeneklerimüntze kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


müntze kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


müntze kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


192· 0· 0· 0· 1437 gün önce
bir isim.
edit: sevgilimin ismi.
bir isim.
edit: sevgilimin ismi.
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • mit 1869 giriş soruları

  massachusetts institute of technology'nin 1869 yılında yaptığı giriş sınavı sorularıdır. günümüzde çalışkan bir ortaokul öğrencisinin yapabileceği türde sorulardır. gerçi o dönemki bilgiyle dünya savaşları ve internet çağı sonrası bilgiyi karşılaştırmak pek doğru değil fakat yine de ilginç geliyor.

  video link
 • polonya

  yurtdışına fazlasıyla meraklı olduğum, ingilizce konusunda kendimi hayvan gibi geliştirdiğim ve internet üzerinden çokça yabancı arkadaşımın olduğu lisenin ilk yıllarında bu ülkede okumayı kafaya koymuştum. ailemle de konuştum, "tamam" dediler, "madem sen öyle istiyorsun, biz ne yapıp edip seni gönderir orada okuturuz".

  hayvan gibi araştırma yapıyor, ingilizce kasıyor, polonya'dan insanlarla tanışıyorum vesaire. makine mühendisliği okumak istiyordum orada, gerçekten istediğim, ilgilendiğim bir alandı. önce politechnika lodzska, sonra ise politechnika wroclawska üniversitesinde karar kıldım. mailler atıyor, karşıdan güzel, samimi geri dönüşler alıyor ve hevesim günden güne daha da artıyordu.

  lise üçün sonuna kadar bu isteğim ve ilgim sürdü. daha sonra, lisenin son senesinde üniversite sınavına hazırlanırken aslında kurduğum hayallerin boş toz pembe hayaller olabileceğinin, tek başıma genç yaşımda oralarda fazlasıyla zorluk çekeceğimin, asla ve asla ne oraya ne de buraya dair bir aitlik duygumun olmayacağının ve bazı hayallerin acı gerçeklerden daha güzel olabileceğinin farkına vardım. polonya benim için güzel bir hayaldi, bana çok fazla şey kattı fakat gerçekleşmese de olurdu, tadında bırakmak belki de iyiydi.

  üniversite sınav sonuçlarının ardından, lise hayatım boyunca hayalim olan polonya'dan vazgeçmekle kalmamış, makine mühendisliğinden de vazgeçmiştim. bu iki vazgeçiş, hayatımın akışını ciddi anlamda değiştirdi. peki ne mi tercih ettim, harita mühendisliği.

  üniversiteye geçmiş ve hayallerimi arkamda bırakmışımdır, mutlu ve memnunumdur. bir gün erasmus anlaşmaları sayfasına girer ve koskoca "politechnika wroclawska" üniversitesini görüp bir anda yıkılırsın. sanki sen polonya'dan vazgeçmişsindir de, o senden vazgeçememiştir gibi. fakat tüm bu vazgeçişlere yenisini eklersin ve üçüncü olarak erasmus üzerine düşündüğün zamanlarda üç seçeneğin ikisinin polonya, hatta birinin zamanında istediğin üniversite olduğu yerde gider komşu yunanistan seçeneğinde karar kılarsın.

  bu vazgeçişler belki de yaptığın seçimlerin ne denli doğru olduğuyla yüzleşmekten ve boş hayal deyip geçtiğin hayallerin gerçekten muhteşem şeyler olabileceği ihtimalini görmekten kaçmaktır. öyle ya da böyle her seçim bir vazgeçiştir ama bazen hayat senin bu vazgeçişlerinden o kadar sıkılmıştır ki, vazgeçemeyeceğin bir şey sunar sana: dersini almak zorunda kaldığın polonyalı(leh) üniversite profesörü...
 • first man

  bugün sinemada izlediğim, ryan gosling’in neil armstrong’u oynadığı armstrong’un uzay serüveni süresince yaşadıklarını anlatan bir biyografi filmi.

  uzun zaman sonra sinemada izlediğim en iyi film oldu. interstellar ve 2001’den sonraki en iyi uzay filmi konumuna getirebilecek kadar beğendim. ryan gosling’in oyunculuğu zaten tartışılmaz, çekimler ve müzikler çok çok iyiydi.
 • d&r

  şubeyle internet sitesi arasında fiyat konusunda ciddi farklar olan firma. önlem alınmazsa bu gidişle şubelerinin bir önemi kalmayacak ve tek tek kapatılacak.
 • interpals.net

  2014-2016 yılları arası aktif kullandığım site. bu sitenin ingilizcemi geliştirmekten çok yerli yabancı birçok insan tanımamda katkısı olmuştur. ingilizce öğrenmek için giriyorsanız pek kârlı çıkacağınızı sanmıyorum çünkü muhabbet de çoğu zaman bir yerde tıkanıyor.

  bu siteye dair unutamadığım şeyler arasında türkçü olduğum ve ermenilerden pek hazzetmediğim 2015 yılında bir ermeniyle tanışıp yakın arkadaş olmam ve bakış açımın büyük oranda değişmesi, bir gece aniden gelen norveçli bir arkadaş ve sabaha kadar skype’da saatlerce dünya, insanlık, din, ülke, gelecek hakkında sohbet etmemiz ve en son polonyalı olup yoğun türk hayranlığı bulunan bir kızla çok iyi arkadaş olmamız sonra sevgilim olduğunu öğrenince beni her yerden engellemesi..

  velhasılıkelam bana birçok gerçeği ve dış dünyayı az çok öğretmiş sitedir. ingilizce mi? aslında buraya kayıt olmadan önce çoktan halletmiştim. *