engelleme seçeneklerimonamant kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


monamant kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


monamant kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


blog yazarı 100sempatik (127)
101· 7· 2· 2· bugün
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • korkulan şeyin başa gelmesi

  Yazlıktan döndüğümüzden beri içimde büyük bir deprem olacakmış hissiyle beraber sürekli avizeleri kontrol etme takıntım vardı. 2020 yılının Ocak ayından beri İzmir hep sallanıyordu çünkü. Birkaç astrolog bilmem ne retrosundayız, uçak kazaları, depremler, felaketler olacak hazır olun diyordu. Bunları hiç önemsemesem de bilinç altımdaki o fobi dışarı çıkmıştı bir kere. Dün astrolog Elvan adında bir astrolog twitter hesabından aynen şunları yazdı “İçimde çok acayip bir acı var.. Zamanını dolduranlara toplu ağıt yakılacak gibi... Sanki topraktan barut kokusu gelecek gibi... Bu dolunayı hiç sevmedim. Sen koru...”. Bunu görünce sinirim bozuldu ve kendini takipten çıktım. Bugün hayatıma gayet mutlu ve huzurlu devam ediyordum, ta ki o ana kadar. Bitti, artık eve girebileceğimi düşünmüyorum, ne yapacağımı bilmiyorum. Herkese geçmiş olsun...
 • 30 Ekim 2020 seferihisar samos depremi

  Hayattaki en büyük korkum olan depreme bugün evde yakalandım. İzmir’de hep deprem olurdu, 3.2 gibi küçük depremleri bile her zaman hissedip hayatı kendime zehir ederdim. Bugün yaşadığımız felaket, hayatta yaşadığım herhangi kötü bir şeyden kat kat korkunçtu. Evdeki biblolar, aynalar, çerçeveler ve tabak çanak yere devrilmeye başladığı an kendimi kapı kirişlerinin altında hızlı hızlı nefes almaya çalışırken buldum. Kendimi bir şekilde dışarı attığımda dışarısı insan kaynıyordu. Yaşlı ve zar zor aşağı inmiş insanlar telefon ile sevdiklerine ulaşmaya çalışıyordu, evcil bir köpek sahibini kaybetmişti, bacağıma sürünerek sahibi olup olmadığımı test etti sanırım. Gerçekten felaketti, herkese geçmiş olsun...
 • kitlesel şizofreni

  toplumdaki bireylerin kendilerini diğerleriyle aynı hissetmesi ve farklı yaftasına uğramak için görmediği, duymadığı şeylere kendini inandırması ve bunu nedenini bilmeden sonuna kadar savunmasıdır.
 • sapıklık salgın mı

  2016'da gerçekleştirilen ABD Başkanlık seçimlerinde Rusya'nın üç büyük teknoloji şirketi Facebook, Twitter ve Google vasıtasıyla seçim kampanyasını manipüle ettiği iddia edilmişti. netflix'te yayınlanan the social dilemma belgeselinde de bu konuya değiniliyor. şirketler, hatta ülkeler bu platformlar üzerinden etkileyebileceği kesimlere manipülasyonlarda bulunarak seçimleri dahi etkileyebiliyor. dolayısıyla sosyal medyada kişilerin bilinçaltına sızarak bazı şeyleri yapmaları yönünde kişilerin yönlendirildiğine inanıyorum. sapıklık elbette kişinin içinde olan bir şey de olabilir ama bu kadar artmasında dış etmenlerin de etkisi bulunuyor diye düşünüyorum.
 • the social dilemma

  sosyal medya platformlarının gerçek yüzünü anlatan netflix belgeseli. ¨Eğer ürüne para vermiyorsanız ürün sizsinizdir¨ lafı, esasında biz onları kullanıyormuş gibi gözüksek de bu platformların bizi bir ürün olarak satışa sunduğu gerçeğini gözler önüne sermektedir.