engelleme seçeneklerimehmetortac kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


mehmetortac kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


mehmetortac kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • bugünkü blog yazım

  Kişisel farkındalık: nasıl kendinin farkında olabilirsin?

  Felsefe açısından, öz-farkındalık, kişinin kişiliğinin veya bireyselliğinin deneyimidir. Öz-farkındalık, bireyin karakterini, duygularını, güdülerini ve arzularını bilinçli olarak nasıl bildiği ve anladığıdır. Duygularını ifade etme yeteneği gerektirir. Aynı zamanda, diğer insanların sizi nasıl algıladığını fark edebilmek anlamına da gelir.

  Düşüncelerimizin ve eylemlerimizin çoğu otomatik pilottadır. Bu kötü bir şey değil. Sorun, otomatik pilotta o kadar uzun süre kaldığımızda ortaya çıkıyor ki, otomatik pilotta olduğumuzu unutuyoruz. Alışkanlıklarımızın, rutinlerimizin, dürtülerimizin ve tepkilerimizin farkında olmadığımızda onlar bizi kontrol ederken biz onları kontrol etmeyiz. Ancak öz-farkındalığı olan bir kişi kontrolü uygulayabilir.

  https://mehmetortac.com/kisisel-farkindalik-nasil-kazanilir/
 • cristiano ronaldo

  coca cola'ya karşı yaptığı hareket sadece "su için" mesajından daha büyük anlamlar taşıyor. bu profesyonellikte bir sporcu işin coca cola için nereye varacağını iyi bilir. sponsorluk ilişkiler vb. bir kötü niyet aranabilir.

  ancak vermiş olduğu mesaj son derece güzel :-)
 • renk körlüğü testi

  şu nefret ettiğim objeyi ilk kez gördüğümde 18 yaşımdaydım. bir okul için seçmelere girmiştim. önüme çıkardılar. bunun içinde kaç yazıyor diye sordular. hayatımda bir objeye bu kadar dikkatle baktığımı hatırlamıyorum! bir terslik olduğunu düşündüm ve burada bir şey yok dedim! sayfayı çevirip bir tane daha gösterdiler. orada da bir şey yoktu. ancak benden önceki adayların sayıları söylediklerini duymuştum. duyduğum sayılardan bir tanesini söyledim, suratıma ters bir şekilde baktı ve sayfayı çevirdi. diğer sayfadakini sordu, yine hiçbir şey görmüyordum! o sayfa için de bir sayı söyledim. aynı sayfayı yanımdaki adaya gösterdi. yanlış hatırlamıyorsam "27" demişti. tekrar bana çevirdi, 27 diye cevap verdim. yine suratıma ters ters baktı. arkasını dönüp orada not alan raportöre "renk körü" dedi. hayatımda duyduğum en saçma şeydi. çünkü ben o yaşıma kadar herhangi bir rengi karıştırmamıştım. inanılır gibi değildi. sonrasında birçok göz doktoru, birçok deneme sonucu renk körü olduğuma ikna oldum. 36 yaşımdayım, hala herkes ile aynı renk isimlerini söyleyebiliyorum. meğer bunun çok basit bir nedeni varmış. hepimiz çocukken renkleri öğreniyoruz. bir renge bakıp; "bak bu renk kırmızı" diyorlar. sen de o rengi kırmızı diye ezberliyorsun. haliyle hayatın boyunca hep aynı renge kırmızı diyerek hata yapmıyorsun. haliyle renk körü olduğunu bilmiyorsun. ta ki bu test ile karşılaşıncaya kadar. renk körleri belki de yeşil rengi çocukken kırmızı diye öğreniyor ve ezberliyor. ya da başka bir rengi... siz kırmızı gördüğünüze kırmızı derken biz farklı bir renge kırmızı diyoruz! aslında gözümüzün gördüğü renk dışında bir hata yok. üstelik gördüğünüz rengin gerçekte ne olduğunu hiçbir zaman bilemeyeceğiniz bir durum ortaya çıkıyor. bugüne kadar hayatımda renk körlüğünün birkaç etkisi dışında büyük bir kusur oluşturduğunu görmedim. ama içimdeki bilimsel merak duygusu beni sürekli rahatsız ediyor. kafamda sürekli şu soru dönüyor; "acaba ben hangi rengi kırmızı diye öğrendim, gerçekte hangi rengi görüyorum?"
 • notion.so

  ben uzun zamandır bir uygulamaya bu kadar bağımlı olmamıştım. aslında dünyayı yeniden keşfetmemişler. ben uzun zamandır isyan ederim, neden her iş için ayrı uygulama kullanmak zorunda kalıyorum, parçalandım derim. ama aklıma hiçbir zaman bu şikayetimi çözecek bir uygulama geliştirmek gelmedi. zaten hep bu yüzden kaybediyoruz :-)

  adamlar bildiğiniz evernote, trello ve türevleri gibi birçok uygulamayı alıp bünyelerine toplamışlar. excel'i bile yapmışlar. ya hepsini geçtim, yaz notunu, dönüştür web sitesine, yayınla internette!

  o kadar aşık oldum ki uygulamaya oturdum aşkımı dile getiren yazı bile yazdım.

  şimdi efendim. bir kere evernote kullanıyor ve başka bir program kullanmıyorsanız; yani amacınız sadece düz bir biçimde not almak ve bazı yazıları arşivlemekse keyfinizi hiç bozmayın. bunu samimi bir şekilde söylüyorum. çünkü zaten sizin ihtiyaçlarınıza yönelik evernote yeterli olacaktır. sizi tatmin edecektir. hatta bırakın evernote'u sıradan bir not uygulaması bile yeterli gelecektir.

  ama aynı zamanda proje yönetimi, yapılacaklar listesi yönetimi, okuduğunuz ve okuyacağınız kitaplar listesi, arşivlenecek belgeler vb. birçok ihtiyacınız varsa notion tek başına size ciddi katkı sağlayacaktır. dağılmadan odaklanabileceksiniz.

  en azından bir deneyin derim!
 • gss prim borcu

  annem dişini yaptırmak için güç bela devletin bir hastanesine gidiyor. sıra kendisine geldiğinde yan masada da bir suriyeli'ye aynı zamanda sıra geliyor. annemin yatırması gereken 75 tl olduğunu söylüyorlar. yandaki suriyeli ne kadar yatırması gerektiğini sorduğunda ise kendisine ücretsiz olduğu ifade ediliyor.

  bakın bu bir türkiye cumhuriyeti vatandaşına bu dünyada yapılmış en büyük hakaretlerden bir tanesidir. elbette savaştan kaçıp sana sığınan bir insana ücretsiz olarak bakabilirsin. ancak kendi vatandaşlarının tümüne o sağlık hizmetini tamamen ücretsiz verebiliyorsan! önce kendi vatandaşın, sonra başkası!

  söyleyeceklerim bundan ibaret!