engelleme seçeneklerikozmosta bir isyancı kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


kozmosta bir isyancı kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


kozmosta bir isyancı kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


220· 0· 0· 0· 145 gün önce
yunancada düzenlemek, süslemek, güzelleştirmek anlamına gelir. (bkz: kozmetik) evren, evrenin düzeni ve uyumlu birlikteliğini ifade etmek için kullanılmıştır.

Carl sagan çok sevdiğim kozmos * kitabının ilk cümlesinde bu muazzam yapıyı ...devamını oku
yunancada düzenlemek, süslemek, güzelleştirmek anlamına gelir. (bkz: kozmetik) evren, evrenin düzeni ve uyumlu birlikteliğini ifade etmek için kullanılmıştır.

Carl sagan çok sevdiğim kozmos * kitabının ilk cümlesinde bu muazzam yapıyı şöyle tarif eder: 'olmuş veya olan ya da olacak her şeydir.' aklın sınırı olmadığı gibi aslında kozmosu tasvir edecek kelimelerin de sınırı yoktur. Düzen içinde bir evreni ifade ederken kaosun karşısında olağanüstü bir dinginliktedir. *

Kozmosu düşünürken Platon ve aristo'yu araya sıkıştırmazsam olmaz. Aristo'nun evrenine göre kaos hiçbir zaman var olmamıştır. Ezelden beri evren bir düzen, kozmos halindedir. Fakat platon'a göre evren kozmosa dönüşmeden dengesiz ve düzensiz bir kaos halindeydi. Daha sonra demiurgos evreni düzenli ve uyumlu bir hale getirerek kozmosa dönüştürdü. Tanrı ilk önce evreni yıldızlarla süsledi. Güzelleştirmek/süslemek anlamına gelen kozmos kelimesinin kullanılmasının altında aslında bu duruma hayranlık da yatıyordu.

Carl sagan, kitabında kozmosu muazzam bir güzellikte anlatıyor. seveceğine eminim. Her satırı seni şaşırtacak, heyecanlandıracak.

Bu arada dünya, kozmosta süzülen sadece bir toz tanesidir. Ve hepimiz bu toz tanesinde yaşayan birer isyancılarız. Sevgiler.
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • atychiphobia

  Temelinde özgüven eksikliği yatan fobi. Her insan hayatının birçok bölümünde bu fobiyle boğuşmak zorunda kalabilir. Çünkü insan daima başarılı olmak ister. Fakat daima başarılı olma endişesiyle hayat sürmek fazlasıyla zorlayıcı olabilir. Böylece baskı ve kaygı artarak üzerine dağ gibi yığılır. Al işte gül gibi atikifobimiz oldu.

  Bu malum fobiyi atlatmanın en önemli yolu sorunu belirlemektir. Daha sonra hata yapmaktan korkmaman gerekiyor. * Kontrol altına almak içinse başarısız olmaktan korktuğumuzu kabul edeceğiz. (Yazar burada derin derin nefes alıyor)
 • küfür etkisi yaratan ama küfür olmayan cümleler

  Düşünmeden olayın özüne inemeyeceğiniz zekâ ürünü cümlelerdir. Çünkü küfürsüz bu etkiyi yaratmak bir yetenektir. Biraz daha abartacak olursam sanat diyebilirim. Cümle olarak değil, bütüne baktığım zaman aklıma birçok hiciv geldi. Böyle seviyeli atışmaların olduğu dönemlerde yaşamak isterdim.

  Okurken çok keyif aldığım Nefî'den bir güzel örnek bırakayım. Zamanın Şeyhülislam'ı bir dörtlüğünde kelimeleri güzelce işleyerek nefî'ye kâfir diyor. Nefî'nin cevabı ise muazzam:

  'Bize kâfir demiş müfti efendi
  Dutalım ben ana diyem Müselman
  Varıldıkta yarın divan-ı Hakk’a
  İkimiz de çıkarız anda yalan.'
 • pedofili

  Yetişkin bir kimsenin ergenliğe dahi girmemiş çocukları cinsel açıdan çekici bulma eğilimidir. Tanımı yaparken bile böyle sapkın bir durumun varlığından utanıyorum. Nasıl olur da bir insan gözlerine bakmaya bile kıyamayacağı küçücük bedenleri zihninde o şekilde tezahür edebilir? Aklım almıyor.

  Bir çeşit hastalık diyerek olayı basitleştirmek istemiyorum. Tedavisinin varlığı bile meçhul. Üstelik giderek artıyor. Farkında mısınız? Artık çoğumuzun geçmişinin bir köşesine çöreklenmiş bu pislikler.

  Bu adi işi, bahsedilen ve twitterda gündem olan siteden daha fazla site yapıyormuş. kesin kaynaklara ulaşamadığım için isim veremiyorum. Okudukça başı dönüyor insanın. Çocuklarımızı her zamankinden daha çok korumamız gerekiyor. Dünya o masumlar için gittikçe daha karanlık bir hâl alıyor.
 • sedanter yaşam

  Düzenli fiziksel aktiviteden çok uzak hareketsiz bir yaşam tarzıdır. Düzenli fiziksel aktivitenin yoksunluğundan kasıt günde ortalama 10.000 adım atmamak ya da günde en az 60-75 dakika fiziksel egzersiz yapmamaktır. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırmalara göre son zamanlarda sedanter yaşam tarzına sahip insanlar, dünyanın %60 ile %80 arasında bir yoğunluğa sahiptir. Açıklamada bulunan en korkunç ifade ise sedanter yaşam tarzının ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada olmasıdır.

  Sedanter yaşam süren insanlarda depresyon ve kansere yakalanma riski daha yüksektir. Uyku bozukluğu, bel ve sırt ağrıları görülür. Kan şekerinde yükselme ve buna bağlı olarak şeker hastalığı görülme riski de yüksektir. Kalp ve damarda da birçok hasara yol açar. *

  Özellikle son zamanlarda çoğumuz mevcut koşullar yüzünden söz konusu sedanter yaşam tarzını benimsemiş durumdayız. Uzun vadede bize getireceği büyük rahatsızlıkları göz önünde bulundurarak günün küçük bir kısmını ayırıp fiziksel aktivitemizi bir şekilde düzene koymalıyız. *
 • pdf kitap okumak

  Teknolojinin getirdiği kolaylıktan verimli bir şekilde faydalanmaktır. Birçok kitaba kısa sürede ulaşma imkânı verir. Gözleri yormaması için ışığın ayarlanmasında çeşitli eklentiler mevcut. Ama gel gör ki bu yöntemle okumaya asla alışamadım. Makale, deneme gibi yazıları okuyabiliyorum fakat uzun bir kitabı normalde bitirdiğim hızda ve verimlilikte bitiremiyorum. Yavaştan kitap satış sitelerine doğru yol alıyorum. Ağaçlardan çok utanıyorum, bu vicdan azabıyla yaşamak zor.
 • tavukhakları

  Entrylerini çok severek okuduğum yazardır. Araştırma yapmak için vakit harcamaktan çekinmesem de bazı konuları o konuda uzman olan insanlardan okumak/dinlemek daha verimli oluyor. Tavuk hakları tam da böyle bir uzmandır. insanların sayılara ve formüllere karşı oluşan ön yargılarını kırabileceğine inanıyorum. Dönmezse çok üzülürüm.
 • ağlayan çocuk tablosu

  İtalyan ressam Bruno amadio tarafından 1980'li yıllarda yapılmış ve o sıralar İngiltere'de ünlü olmuş bir tablodur.

  Tablonun dünya çapında ünlü hale gelmesinin en büyük sebebi 1985 yılında yaşanan olaylardır. Ünlü The sun gazetesinde söylenenlere göre O yıl yorkshire'de yanan evlerden bütün eşyalar yanmış bir şekilde çıkmasına rağmen bu tablo sağlam bir şekilde çıkıyormuş. Haberde bizzat itfaiye çalışanlarıyla yapılmış röportajlar bulunmaktadır. Hatta onlar evlerinin yakınlarına bile tabloyu yaklaştırmıyormuş. O süreçte yanan evlerin çoğunda tesadüfen bu tablo bulunuyormuş. Bunu fark eden gazete olayı iyice büyüterek tablonun bir lanet taşıdığını ortaya atmış. Zaten yeterince korkan halk, tablodan geceleri ağlama sesleri geldiğini ve tablonun hareket ettiğini iddia etmiş. Böylece olaylar daha da ilerletilerek söz konusu tabloya sahip olan herkes toplu bir şekilde lanetli gördükleri tabloları yakmışlar.

  Gazete sadece ilgi toplamak için o zamanlar olayı saptırmıştır. Tablonun lanetli olması gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca benim de çok sevdiğim ve beni hayli hüzünlendiren bir tablodur. Böyle güzel bir tablonun lanetle ünlenmesini istemezdim. Basın her dönem halkı buna benzer paranormal olaylarla korkutur. Mesela geçtiğimiz yılların birinde ülkemizde de hiçbir sebep yokken kendi kendine yanan evlerle ilgili haberler çıkmıştı. Sonra ilgi çekmek için ev sahiplerinin yaktığı ortaya çıktı. Basının ortaklığı var mıydı? Şüpheli.
 • kozmosta bir isyancı

  Dün gün bitene kadar birçok güzel insandan iyi dilekli turuncular alan ve bugün bir sene daha yaşlanmış olan yazardır. Size minnettarım, cümlelerinizin gücüyle en güzel doğum günlerimden birini geçirdim. Ah blog sözlüğün değerli yazarları, yıllanmış dostlarımmışçasına seviyorum sizi.