engelleme seçeneklerikozmosta bir isyancı kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


kozmosta bir isyancı kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


kozmosta bir isyancı kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


100fenomen (470)
194· 156· 20· 2· dün
"bütün uyuyanları uyandırmaya bir tek uyanık yeter."
(bkz: malcolm x)
"bütün uyuyanları uyandırmaya bir tek uyanık yeter."
(bkz: malcolm x)
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • blog sözlük itiraf

  son zamanlarda Blog sözlükte boşluğa yazdığımı hissediyorum. Bir inşaatın on üçüncü katından yahut uzunca bir köprünün orta yerinden bağırıyorum, kimse duymuyor. Çünkü insanlar öyle gürültülü, trafik öyle sıkış tıkış ki boşluktan farksız. Sesim sadece yankılanıyor.
 • istanbul'un fethi

  elli dört gün süren ve 18 Nisan, 6, 12 ve 29 Mayısta yapılan dört büyük hücumdan sonra 29 Mayıs 1453 salı günü Fatih sultan mehmet komutanlığında gerçekleşen bugün 567. yıl dönümü olan fetihtir. İstanbul daha önce de osmanlı devleti ve birçok devlet tarafından kuşatılmış fakat başarısız olunmuştur.

  Fetihten önce II. Mehmet Mahmut Paşayı imparatora, taarruz yapılmadan İstanbul’u teslim teklifi için göndermiştir. Kan dökülmeden teslim teklifini reddeden imparator vergiye bağlanarak anlaşmayı istemiştir. Bunun üzerine 12 nisanda toplar işlenmeye başlamıştır. Fethin sonuna doğru da teslim olunması için teklif götürülmüştür. türk tarih kurumunun resmi sitesinde ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

  Fetihten sonra Ayasofya'da endişe içinde bekleyen patriğin yanına gelen II. Mehmet: “Ayağa kalk. Ben Sultan Mehmet sana, arkadaşlarına ve bütün halka söylüyorum ki, bugünden itibaren artık ne hayatınız ve ne de hürriyetiniz hususunda benim gazabımdan korkmayınız” demiştir. Sonra ordusuna dönerek halkın hiçbir şekilde zarar görmemelerini sağlamalarını ve herhangi birinin bu emre itaat etmemesinin ölümle cezalandırılacağını bildirmiştir.

  Başka dinden, dilden, ırktan olanlara özgürlük ve hoşgörü sağlayan Fatih sultan mehmet’i ve bu kutlu zaferi anarken biz, 567 yıl sonra kendimizden farklı olana ne kadar hoşgörülüyüz? Fatih’in adaletine ne kadar yakınız? Ya da şöyle mi sormalıyım: biz bunca yıl boyunca insanlığımızı nerede kaybettik?
 • insülin direnci

  Vücudun insülin hormonuna karşı duyarsızlaşması sonucunda glikozun enerjiye çevrilememesiyle, vücuttaki şeker oranının yükselmesi ve tip 2 diyabete sebep olmasına yol açan dirençtir. Yediğimiz besinlerin özellikle son yıllarda fazla kalorili olması, hareketsizlik, çalışma şekillerinin ofis odaklı olması, fast food vb. Gibi etmenler insülin direnci sendromuna neden olabilmektedir.

  En önemli belirtilerinden biri, yemek yedikten hemen sonra hiç yememiş gibi şekerli gıdalar tüketme isteğinin oluşmasıdır. Çünkü şeker oranının düşürülmesi için vücut insülin salgılayacaktır. Siz yedikçe vücut daha fazla insülin salgılayacak ve kısır döngü oluşacaktır. Kilo almak kontrol edilemez olacaktır.

  Tedavi olarak öncelikle yaşam tarzı değişikliğine gidilir. Fiziksel aktivite artırılarak, dengeli beslenme sağlanır. ilaç tedavisi de uygulanabiliyor. Böyle şikayetleriniz varsa kesinlikle en kısa zamanda bir uzmana başvurmalısınız.
 • iguana

  Tropik iklimde yaşayan yeşilin muazzam tonlarını taşıyan bir kertenkele türüdür. Üç tane göze sahiptir. Üçüncü gözleri kafalarının üstünde orta kısımdadır; bu göz yalnızca karanlığı ve ışığı fark edebilir. Bu güzel canlılar otoburdur; meyve yaprakları, marul gibi yiyeceklerle beslenir. Boyu 3 metreye kadar uzayabilir. Güneşlenmeye bayılırlar, hatta günün 8 saatini güneşin altında geçirirler. Ortalama 20 yıl yaşarlar. buyrun *

  Bir zamanlar bu muazzam canlılara, evlerini açan insanlar hayli artmıştı. Teraryum hazırlamak gerekiyormuş, tuvalet ihtiyaçlarını kedi kumuyla karşılayabilecek kadar akıllı canlılarmış.

  Yılan adasından kaçan şu iguanaya saygılarımı iletiyorum. Birçok gerilim filminden daha iyi iş çıkarmış. *
 • yusufçuk

  Görme duyusu çok gelişmiş eklem bacaklı odonata takımına ait uçan bir böcektir. Harekete duyarlı gözleri, her şeyi ağır çekimde algıladıkları için avlanma konusunda oldukça iyilerdir. Muazzam renkleri vardır ve güzel poz verir. Adını da Yusuf peygamberin güzelliğinden aldığı söyleniyor. (bkz: helikopter böceği) (bkz: dragonfly)

  Bir zamanlar gözümü açtığım her yerde yusufçuk kolyesi görüyordum. Nedeni ise yusufçukların sadakat simgesi olarak görülmesiymiş. Erkek yusufçuklar tek eşlidir. Çünkü çiftleştikten sonra dişi yusufçuk erkek olanın kafasını yiyerek beslenir. Yani dünya üzerinde aldatmayan nadir canlılardan biriymiş. *

  İnsanlara asla zarar vermezler.
 • müsrif

  Savurgan, israf eden, lüzumsuz yere harcayan anlamına gelmektedir.

  Günümüzde idare etmekten çok uzak bir müsriflik hüküm sürüyor. Çağımızın önlenemez hastalıklarından biri olduğunu düşünüyorum.