engelleme seçeneklerikozmosta bir isyancı kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


kozmosta bir isyancı kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


kozmosta bir isyancı kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


100klavye ninjası (884)
220· 10· 1· 1· bugün
yunancada düzenlemek, süslemek, güzelleştirmek anlamına gelir. (bkz: kozmetik) evren, evrenin düzeni ve uyumlu birlikteliğini ifade etmek için kullanılmıştır.

Carl sagan çok sevdiğim kozmos * kitabının ilk cümlesinde bu muazzam yapıyı ...devamını oku
yunancada düzenlemek, süslemek, güzelleştirmek anlamına gelir. (bkz: kozmetik) evren, evrenin düzeni ve uyumlu birlikteliğini ifade etmek için kullanılmıştır.

Carl sagan çok sevdiğim kozmos * kitabının ilk cümlesinde bu muazzam yapıyı şöyle tarif eder: 'olmuş veya olan ya da olacak her şeydir.' aklın sınırı olmadığı gibi aslında kozmosu tasvir edecek kelimelerin de sınırı yoktur. Düzen içinde bir evreni ifade ederken kaosun karşısında olağanüstü bir dinginliktedir. *

Kozmosu düşünürken Platon ve aristo'yu araya sıkıştırmazsam olmaz. Aristo'nun evrenine göre kaos hiçbir zaman var olmamıştır. Ezelden beri evren bir düzen, kozmos halindedir. Fakat platon'a göre evren kozmosa dönüşmeden dengesiz ve düzensiz bir kaos halindeydi. Daha sonra demiurgos evreni düzenli ve uyumlu bir hale getirerek kozmosa dönüştürdü. Tanrı ilk önce evreni yıldızlarla süsledi. Güzelleştirmek/süslemek anlamına gelen kozmos kelimesinin kullanılmasının altında aslında bu duruma hayranlık da yatıyordu.

Carl sagan, kitabında kozmosu muazzam bir güzellikte anlatıyor. seveceğine eminim. Her satırı seni şaşırtacak, heyecanlandıracak.

Bu arada dünya, kozmosta süzülen sadece bir toz tanesidir. Ve hepimiz bu toz tanesinde yaşayan birer isyancılarız. Sevgiler.
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • küfür etkisi yaratan ama küfür olmayan cümleler

  Düşünmeden olayın özüne inemeyeceğiniz zekâ ürünü cümlelerdir. Çünkü küfürsüz bu etkiyi yaratmak bir yetenektir. Biraz daha abartacak olursam sanat diyebilirim. Cümle olarak değil, bütüne baktığım zaman aklıma birçok hiciv geldi. Böyle seviyeli atışmaların olduğu dönemlerde yaşamak isterdim.

  Okurken çok keyif aldığım Nefî'den bir güzel örnek bırakayım. Zamanın Şeyhülislam'ı bir dörtlüğünde kelimeleri güzelce işleyerek nefî'ye kâfir diyor. Nefî'nin cevabı ise muazzam:

  'Bize kâfir demiş müfti efendi
  Dutalım ben ana diyem Müselman
  Varıldıkta yarın divan-ı Hakk’a
  İkimiz de çıkarız anda yalan.'
 • pedofili

  Yetişkin bir kimsenin ergenliğe dahi girmemiş çocukları cinsel açıdan çekici bulma eğilimidir. Tanımı yaparken bile böyle sapkın bir durumun varlığından utanıyorum. Nasıl olur da bir insan gözlerine bakmaya bile kıyamayacağı küçücük bedenleri zihninde o şekilde tezahür edebilir? Aklım almıyor.

  Bir çeşit hastalık diyerek olayı basitleştirmek istemiyorum. Tedavisinin varlığı bile meçhul. Üstelik giderek artıyor. Farkında mısınız? Artık çoğumuzun geçmişinin bir köşesine çöreklenmiş bu pislikler.

  Bu adi işi, bahsedilen ve twitterda gündem olan siteden daha fazla site yapıyormuş. kesin kaynaklara ulaşamadığım için isim veremiyorum. Okudukça başı dönüyor insanın. Çocuklarımızı her zamankinden daha çok korumamız gerekiyor. Dünya o masumlar için gittikçe daha karanlık bir hâl alıyor.
 • sedanter yaşam

  Düzenli fiziksel aktiviteden çok uzak hareketsiz bir yaşam tarzıdır. Düzenli fiziksel aktivitenin yoksunluğundan kasıt günde ortalama 10.000 adım atmamak ya da günde en az 60-75 dakika fiziksel egzersiz yapmamaktır. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırmalara göre son zamanlarda sedanter yaşam tarzına sahip insanlar, dünyanın %60 ile %80 arasında bir yoğunluğa sahiptir. Açıklamada bulunan en korkunç ifade ise sedanter yaşam tarzının ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada olmasıdır.

  Sedanter yaşam süren insanlarda depresyon ve kansere yakalanma riski daha yüksektir. Uyku bozukluğu, bel ve sırt ağrıları görülür. Kan şekerinde yükselme ve buna bağlı olarak şeker hastalığı görülme riski de yüksektir. Kalp ve damarda da birçok hasara yol açar. *

  Özellikle son zamanlarda çoğumuz mevcut koşullar yüzünden söz konusu sedanter yaşam tarzını benimsemiş durumdayız. Uzun vadede bize getireceği büyük rahatsızlıkları göz önünde bulundurarak günün küçük bir kısmını ayırıp fiziksel aktivitemizi bir şekilde düzene koymalıyız. *
 • pdf kitap okumak

  Teknolojinin getirdiği kolaylıktan verimli bir şekilde faydalanmaktır. Birçok kitaba kısa sürede ulaşma imkânı verir. Gözleri yormaması için ışığın ayarlanmasında çeşitli eklentiler mevcut. Ama gel gör ki bu yöntemle okumaya asla alışamadım. Makale, deneme gibi yazıları okuyabiliyorum fakat uzun bir kitabı normalde bitirdiğim hızda ve verimlilikte bitiremiyorum. Yavaştan kitap satış sitelerine doğru yol alıyorum. Ağaçlardan çok utanıyorum, bu vicdan azabıyla yaşamak zor.
 • tavukhakları

  Entrylerini çok severek okuduğum yazardır. Araştırma yapmak için vakit harcamaktan çekinmesem de bazı konuları o konuda uzman olan insanlardan okumak/dinlemek daha verimli oluyor. Tavuk hakları tam da böyle bir uzmandır. insanların sayılara ve formüllere karşı oluşan ön yargılarını kırabileceğine inanıyorum. Dönmezse çok üzülürüm.
 • ağlayan çocuk tablosu

  İtalyan ressam Bruno amadio tarafından 1980'li yıllarda yapılmış ve o sıralar İngiltere'de ünlü olmuş bir tablodur.

  Tablonun dünya çapında ünlü hale gelmesinin en büyük sebebi 1985 yılında yaşanan olaylardır. Ünlü The sun gazetesinde söylenenlere göre O yıl yorkshire'de yanan evlerden bütün eşyalar yanmış bir şekilde çıkmasına rağmen bu tablo sağlam bir şekilde çıkıyormuş. Haberde bizzat itfaiye çalışanlarıyla yapılmış röportajlar bulunmaktadır. Hatta onlar evlerinin yakınlarına bile tabloyu yaklaştırmıyormuş. O süreçte yanan evlerin çoğunda tesadüfen bu tablo bulunuyormuş. Bunu fark eden gazete olayı iyice büyüterek tablonun bir lanet taşıdığını ortaya atmış. Zaten yeterince korkan halk, tablodan geceleri ağlama sesleri geldiğini ve tablonun hareket ettiğini iddia etmiş. Böylece olaylar daha da ilerletilerek söz konusu tabloya sahip olan herkes toplu bir şekilde lanetli gördükleri tabloları yakmışlar.

  Gazete sadece ilgi toplamak için o zamanlar olayı saptırmıştır. Tablonun lanetli olması gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca benim de çok sevdiğim ve beni hayli hüzünlendiren bir tablodur. Böyle güzel bir tablonun lanetle ünlenmesini istemezdim. Basın her dönem halkı buna benzer paranormal olaylarla korkutur. Mesela geçtiğimiz yılların birinde ülkemizde de hiçbir sebep yokken kendi kendine yanan evlerle ilgili haberler çıkmıştı. Sonra ilgi çekmek için ev sahiplerinin yaktığı ortaya çıktı. Basının ortaklığı var mıydı? Şüpheli.
 • gençler neden dine sırt çeviriyor

  Soru içeren başlıklar açılması doğru mu bilmiyorum. Ama eğer bu şekilde sözlüğün formatından şaşılmışsa ben de bir defa olmak şartıyla formata aykırı bir şekilde başlığa cevap niteliği taşıyacak birkaç cümle yazmak istiyorum.

  Bana göre gençlerin dine sırt çevirmesinin en büyük sebebi; dini temsil eden insanların aslında o dinin gerektirdiği bütün kuralları hiçe sayarak yaşamaları ve attıkları tüm adımları ise din olarak göstermeleridir. sosyal öğrenme kuramını ele alırsak bu noktada yanlış modelleme yüzünden kafamızdaki din kavramı zedelenir. Mensup olduğun dinin sana 'yapma' dediği ve nefsini sınadığı birçok konu vardır. emirlerini de yerine getirmek üzere o dini kabul edersin. Dinin 'insanı sev', 'kul hakkı yeme' vs gibi temel emirlerini bile yerine getiremeyen insanlar dini temsil ettikçe bu gençlerin sayısı giderek artacaktır. Sadece islamiyet için değil. Farklı dinleri de reddeden insanlar, o dini kabul eden bağnazlar yüzünden dinleri yok saymaya başlıyor.

  Kutsal kitapları okuyup birçok araştırma yaparak dinleri reddeden insanlar da vardır. Kendi süzgeçlerinden geçirdiklerinde mantıklı bir dala tutunamadıklarından bu yolu seçmişlerdir. İnsan basite alınacak bir varlık değildir. Herkesin seçimlerine daima saygı duyarım. Sırf yanlış modellerden dolayı herhangi bir dine sırt çevrilmesinden yana değilim, araştıralım. İncilere ulaşmak için olabildiğince derine inilmelidir.

  Din meselesine karışmak haddimi aşar. Bu konuda yanlış bir şey söylemekten imtina ederim. Son olarak eminim sizin de fark ettiğiniz bir konuyu belirtmek istiyorum. bu konu ne zaman açılsa insanların şöyle düşünmesine karşıyım: 'dindar olup iyi insan olmanın gerektirdiği niteliklere sahip olmayan ve inançsız olup tam manasıyla iyi insan denilebilecek özelliklere sahip ne insanlar gördüm!' bu tür konularda insanlar daima bunu söyleme gereksinimi duyuyor. Aksi durumun olduğunu söyleyen kimse yok. Çünkü bunu söylemek bir gereksinim değil. Gerçekten dindar olan insanlar dindar olduğunu sürekli dile getirmezler. Çünkü bu yaptıklarının sorumluluğunu taşımak yerine dinin arkasına saklanmak olur.

  Yazdıklarım tamamen benim düşüncelerimdir. Konuya profesyonelce yaklaşacak kadar yeterli bilgim yok, cahilim. Yine de yanlış bir düşüncem varsa ya da haddimi aşmışsam beni uyarabilirsiniz.
 • kozmosta bir isyancı

  Dün gün bitene kadar birçok güzel insandan iyi dilekli turuncular alan ve bugün bir sene daha yaşlanmış olan yazardır. Size minnettarım, cümlelerinizin gücüyle en güzel doğum günlerimden birini geçirdim. Ah blog sözlüğün değerli yazarları, yıllanmış dostlarımmışçasına seviyorum sizi.