engelleme seçeneklerikitapgurmesi kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


kitapgurmesi kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


kitapgurmesi kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


Kişiye has çalışma şeklidir. Şahsen saatlerce masadan kalkmadan çalışabilirim fakat kimisi çabuk sıkılır, dikkati dağılır. Bence kilit nokta ders çalışmayı bir hobiymiş gibi görmek. Benim için lise yıllarından beri çalışmak ...devamını oku
Kişiye has çalışma şeklidir. Şahsen saatlerce masadan kalkmadan çalışabilirim fakat kimisi çabuk sıkılır, dikkati dağılır. Bence kilit nokta ders çalışmayı bir hobiymiş gibi görmek. Benim için lise yıllarından beri çalışmak adeta bir aşktı. Saatlerce kafamı kaldırmaz, anladıkça öğrendikçe keyif alırdım. Sonuç hep başarılıydı. Çalışmayı aşka dönüştürdükten sonra gelelim uyguladığım yöntemlere...

* aynı gün içerisinde kendime çok fazla sorumluluk yüklemem. En ehemmiyetli çalışmalarımı öncelik sırasına göre ayarlar, en fazla üç farklı alanla ilgilenirim.
* mutlaka günlük bir plan defterim vardır. Görselliği seven bilhassa kızlar için süslü püslü defterlere yapılacakları not almak çalışma motivasyonunu inanılmaz artırıyor. Bu defteri bir gece öncesinden doldurur, ertesi gün çalışmalarımı tamamlayamazsam kendime uygun bir ceza veririm. Planı yaparken hayalperest olmam. Çalışabileceğim kadarını yazarım.
* saatlerce masada kalabildiğimi söylemiştim ama yine de ağır konularda yarım saat çalışır 10 dakika mola veririm. Çalışma aralarında ya açar hoş bir müzik dinlerim ya 5-10 dakika dans ederim. İnanılmaz zihni açıyor.
* sosyal bilimlerle ilgilenen biri olarak muhakkak yazarak çalışırım fakat okuduğumu değil okuyup yorumladığım şeyleri...
* sesli çalışmak beni başarıya götüren unsurlardan biri olmuştur. Öğrendiğim şeyleri sesli bir şekilde kendi cümlelerime dökerim.
* tamam ben bu meseleyi öğrendim dedikten sonra aynanın karşısına geçer, birileri beni dinliyormuş gibi kendime konuyu anlatırım. Bazen dinleme görevini aileden birine veririm.
* etrafımdaki insanları uyarırım. Şu şu saatler benim çalışma saatlerim, kimse rahatsız etmeyecek derim ve telefonumun sesini kısarım. Eğer aklım sosyal medyaya takılırsa felaketim olacağını asla aklımdan çıkarmam.
* öğrendiğim konuları post-it lere yazıp evin her köşesine asarım. Öğrenince yenilerini ekler, eskileri kaldırırm. Bunu özellikle dil öğrenirken yapıyorum ve çok faydasını görüyorum. Buzdolabının üstü bile kelimelerle dolu...
*hayalimi ve gerçek olduğunu düşünür kendimi iyice motive ederim.

Şuan aklıma gelenler bunlar. Herkese başarılar ve iyi çalışmalar dilerim.
entry akışı (yeni)
klasik görünüm