engelleme seçeneklerikendini komik zanneden kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


kendini komik zanneden kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


kendini komik zanneden kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


100çıtırdayan kıvılcım (68)
203· 23· 13· 13· dün
beyler olası bir çoronavirüsüne hazır olalım
beyler olası bir çoronavirüsüne hazır olalım
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • moskova

  moskova şehri rusya federasyonu’nun başkenti ve en büyük şehridir. yaklaşık 12 milyonluk nüfusu ve 1081 km² yüz ölçümü vardır. şehir 1755 yılında kurulmuştur. şehir dünyanın en iyi metro sistemine sahiptir. ayrıca 2007 istatistiklerine göre dünyanın en pahalı şehri moskova seçilip, en çok milyarderin yaşadığı şehir olarak bilinmektedir.

  moskovada eğitim
  moskova şehrinde 13 farklı üniversite bulunmaktadır. şehirde bulunan üniversitelerden en yüksek kalitede 6 tanesi yabancı öğrencilerine kapılarını açmıştır. ayrıca moskova şehrinin bir çok üniversitesinde dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için dil kursu programları mevcuttur. programlar kapsamında yabancı öğrenciler için rusça dili eğitimi verilmektedir. rusyanın moskova yada herhangi bir şehrinde rusça dili programları çerçevesinde sizlerde eğitim alabilirsiniz. herhangi bir ön koşul yada yaş sınırı bulunmamaktadır.

  moskova şehrinin iklimimoskova şehri kremlin
  moskova şehrinde ılıman kararsal iklim hakimdir. meteoroloji istasyonu verilere göre yıllın en soğuk oldugu ocak ayında ortalama -7.5 derece olmakla soğuk hava dalgalarıyla birlikte -20 dereceye kadar düşebilmektedir. en sıcak ayı temmuzda ortalama +20 derece olur ve karasal iklim özelligi olarak dört mevsimde rahatlıkla hissedilir.

  coğrafi konum
  moskova şehri oka ve volga nehirleri arsında rusya’nın avrupa merkezinde bulunur. 2006 da verilen son verilere göre 1081 km² yüz ölçümüne sahiptir rusya’nın yüz ölçümü en küçük ve en kalabalık şehiridir. denizden ortalama 160 m. yükseklikte bulunur. 255m yüksekligiyle teplostanskaya yükseltisi şehrin en yüksek noktasıdır. moskovanın 77 tane kardeş şehri bulunmaktadır. türkiye’deki kardeş şehirleri izmir, alanya ve adanadır.

  moskova şehri gezilecek yerleri

  kremlin sarayı:

  moskovanın meşhur kızıl meydanında bulunan kremlin sarayı, rusya tarih sayfalarının bir çok kez kaleme aldığı ünlü çar korkunç ivan’ın emri ile 1155 yılında inşa edilmiştir. eski yıllarda savunma kalesi olarak kullanılan kremlin sarayı, 20 metre yükseliğinde kırmızı renkten oluşur. 2250 metre çevre uzunluğu ile zamanın en görkemli saraylarından olan kremlin sarayının giriş yerlerinde ve 4 köşesinde her biri 72 metre yükseklikte olan kuleler bulunmaktadır. sarayın yanında yer alan, aziz basileios adına yapılan kilise, yine korkunç ivan’ın emri ile inşa edilen saint-basile katedrali her sene binlerce insan tarafından ziyaretçi akınına uğramaktadır. kremlinin ortasında bulunan katedral aynı zamanda korkunç ivan’dan sonra gelen tüm çarların taç takma merasimlerinin yapıldığı yer olarak bilinmektedir. başkentin st.petersburg olduğu yıllarda bile çar ve çariçe buraya gelip taç törenlerine katılmışlardır. rusyanın en orjinal eseri olma ünvanınıda taşıyan aziz vasili kilisenin dünyada eşi benzeri yoktur. çünkü bu kilise 1561 yılında şark şeklinde inşa edilip, kubbeleri islami eserlerin (camilerin) kubbelerine benzerliği ile büyük dikkat çekmektedir. günümüzde rusya federasyonu devlet başkanlığı kremlinde bulunmaktadır.

  arbat caddesi:
  moskova’nın en meşhur caddelerinden biri olan arbat caddesi moskovanın en aktiv caddelerindendir. trafiğe kapalı olan bu cadde her gün binlerce insan tarafından rehavet görmektedir. burada bulunan lüks kafelerde oturabilir. rus mutfağının yanı sıra dünya mutfağından lezzetli yemekleri deneyebilirsiniz.

  moskova metrosu:moskova şehri metrosu
  moskova metrosu stalinin emri ile 1931 yılında inşasına başlanmıştır. dünyanın en iyi metrosu olarak bilinen moskova metrosu gerek projesiyle gerekse iç mimarisiyle görenleri hayrete düşürmektedir. her karesi tarih kokan bu eşsiz metro moskova trafiği için önemli bir rol üstlenmektedir. her biri sanat harikası olarak kabul edilen istasyonlarda günlük yaklaşık 10 milyon kişinin ulaşımı sağlanmaktadır.

  puşkin müzesi:
  1912 yılında sanat sevenlere kapılarını açan puşkin müzesi st.petersburg hermitage’dan sonra rusya’daki en büyük avrupa sanat koleksiyonuna sahipliği ile bilinmektedir. müzede yer alan yunan, mısır ve roma tarihi eserlerinin yanında truva hazinesi eserleri ziyaretçilerin bir hayli ilgilerini çekiyor.

  izmoilova pazarı:
  izmoilova pazarı moskovanın batısında yer almaktadır. genellikle hafta sonları yabancı turistler tarafından büyük rehavet görmektedir. izmoilova pazarında birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz.
 • kaktüs

  akdeniz bölgesinde, özellikle antalya civarında doğal olarak bulunabilen kaktüs bitkisi, botanik biliminde latince cactaceae sınıfında yer alır. doğada kendi kendine yetişenleriyse daha çok amerika kıtasında yaygındır. metrelerce büyüyebilen çeşitleri, çöl ikliminde hayatta kalabilen nadir bitkilerdendir. doğal ortamında bulabildiği çok az miktardaki suyu, en verimli şekilde yakalayabilmek ve özümseyebilmek için dikenlerini kullanmaktadır. özümsediği su yeterli gelmediğinde, dikenleri sayesinde havadaki nemi de kullanabildiğinden hayatta kalabilmektedir.

  zor iklim şartlarında hayatta kalabilmek için oldukça kalın ve tek uzantıların birleşiminden oluşan kökleri, fazla dallanıp budaklanmadan toprağın en derinine iner. bu kökler, suya ulaşma çabasında olduğundan oldukça güçlüdür. genellikle yeşil ve tek renkteki görüntüsü, çoğunlukla dikenlerle kaplıdır. sukkulent özelliklerde olan yani çok az su ve toprak ile hayatta kalabilen türleri, etli, yassı ve küçük yaprakları ile ayırt edilebilmektedir. tüm bu özellikleri ile bakımı en kolay bitkilerden olduğundan, konutlarda ve işyerlerinde de saksılarda veya bahçelerde bakılarak son derece ilginç dekorlar oluşturmaktadır.
 • maksim gorki

  Aleksey Maksimoviç Peşkov (Rusça: Алексей Максимович Пешков), en çok bilinen adı ile Maksim Gorki (Rusça: Максим Горький, 28 Mart 1868 — 18 Haziran 1936), Sovyet Rus yazar, sosyalist gerçekçi yazımın öncüsü politik eylemci.

  Yaşamı

  Maksim Gorki
  Gorki, nakliyecilik yapan babasını 5 yaşındayken kaybeder ve annesi yeniden evlenince doğum yeri olan Nijniy Novgorod'a döner. 11 yaşında tamamen öksüz kalır, anneannesi ve büyük babası tarafından Nijniy Novgorod'da büyütülür. Masalları ile büyüdüğü anneannesinin üzerinde büyük etkisi vardır. Gorki yalnızca birkaç ay okula gidebilir. 8 yaşında çalışmaya başlar, bu sayede Rus işçi sınıfının yaşamını yakından tanır. Bir gemide bulaşıkçılık yaparken okuma merakı sarar. İlk gençlik yıllarını Kazan'da geçiren Gorki, Aralık 1887'de intihar girişiminde bulunur. Sonraki 5 yıl boyunca değişik işlerde çalışarak, daha sonra yazılarında kullanacağı pek çok izlenimi edindiği büyük Rusya turuna çıkar. Gorki'nin daha sonra eserlerinde görülen güçlü betimlemeler ne kadar keskin bir gözlemci olduğunu gösterecektir.

  Yazarlık kariyeri
  1892 yılında Tiflis'te, Kafkasya Gazetesi'nde çalışmaya başladı. Yoksullukla ve acıyla dolu bir hayat sürdüğü için Rusça’da acı anlamına gelen Gorki takma adını kullanmaya başladı. 1895'te Sankt-Peterburg'da yayınlanan bir dergide çıkan Çelkaş adlı öyküsü ile ünlendi. Ardından Yirmi Altı Erkek ve Bir Kız öyküsü yayınlandı.

  Ünü hızla yayıldı. Bu öyküler kadar başarılı olmayan bir dizi roman ve öykü daha yazdı. Gorki'nin 1898 yılında yayınlanan ilk kitabı Hikâye Denemeleri (Очерки и рассказы) çok beğenilir ve yazarlık kariyerinin başlangıcı sayılır. İlk romanı Foma 1899'da basıldı. Bu dönemde sağlam bir olay örgüsü kuramaması ve yaşamın anlamı üzerine uzun felsefik tartışmalara girmesi romanlarının başarısını düşürür. 1906'da yazdığı ve Rus Devrimi'ne adadığı Ana en başarılı romanıdır. 1899-1906 arasında Sankt-Peterburg'da yaşar. Gorki, Çar rejimine açıkça karşı çıkmış ve bu yüzden birçok kez tutuklanmıştır. Çarlık tarafından kontrol ve baskılara maruz kalmıştır. 1901'de "Fırtına Habercisi"nin Türküsü isimli kısa şiiri yüzünden tutuklandı. Kısa sürede serbest kaldı, Kırım'a gitti.

  Gorki birçok devrimci ile tanıştı. Lenin'le tanıştığı 1902 yılından itibaren aralarında yakın bir arkadaşlık oluşmuştur.

  1902 yılında Rusya Edebiyat Akademisi'ne seçilir. Ancak Çar II. Nikolas buna izin vermez. Anton Çehov ve Vladimir Korolenko bu tavrı protesto eder ve Akademiden ayrılır.

  Başarısız olan 1905 Rus Devrimi sırasında Peter ve Paul Kalesi'nde kısa bir süre daha hapis kalır. Gorki Güneşin Çocukları adlı oyununu yazar.

  Ekim Devrimi ve Gorki

  Maksim Gorki
  Gorki 1905'te Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi'ne resmi olarak üye olur ve bolşeviklerle beraber hareket eder.


  Anton Chekhov ile birlikte 1900, Yalta
  İleride 1905 Devrimi'nde önemli bir rol oynayacak olan Bilgi isimli bir yayınevi kurar. 1905 Moskova Ayaklanması'nda da kilit bir rol oynayan Gorki, ayaklanmaya katılan işçiler için gereken malzeme ve erzak temin etmiştir.[2] Ayrıca ayaklanmada kullanılacak askeri teçhizatlar Gorki'nin dairesinde hazırlanmıştır.[2]

  1906'da ABD'ye seyahat eder aynı yıl Rusya'dan ayrılıp İtalya'da Capri Adası'ndaki villasında yaşamaya başlar. 1913'te tekrar Rusya'ya döner ve Rusya'nın I. Dünya Savaşı'na girmesine karşı çıkar. Aralık 1915'te Petrograd'da Letopis adında (Türkçe: Tarihsel Olaylar) bir edebiyat, bilim ve politika dergisi kurar.[3]

  I. Dünya Savaşı sırasında Petrograd'daki dairesi Bolşevik ofisi gibi çalışmaya başlar. Lenin’in devrim fikrini erken bulan Lev Kamenev ve Grigori Zinovyev'in eleştirel yazıları Gorki’nin editörlüğünü yaptığı Novaya Şisn gazetesinde basılır. Lenin, Bolşevik Parti Üyelerine Mektup adlı yazısında Kamenev ve Zinoviyev'in bu gazetede yer alan bir makalesinden bahsetmiş ve Bolşeviklere gönderdiği bu mektubunda bu iki ismin yazdığı yazıları eleştirmiştir.[4] Zira bu iki isim Bolşevik Merkez Komitesinin 16 Ekim günü 10-2 oyla aldığı ayaklanma kararına itiraz etmiş ve Novaya Şisn gazetesine demeç vererek Bolşevik Merkez Komitesinin aldığı kararı ifşa etmişti.[5] Bu olay sonrasında Lenin "Artık onları yoldaş olarak kabul edemem." diyerek Kamenev ve Zinoviyev'in partiden ihraç edilmelerini istemiştir. Fakat Zinoviyev Lenin’e karşı sadakat andını içerek affedilmiş ve Petrograd Sovyeti'nin başkanlığına getirilmiştir. Gorki bu gazete de Bolşeviklerin iktidara el koymasını eleştiren yazılar yayımlamıştır. Nitekim 1918'de Bolşeviklerin Vakitsiz Düşünceleri isimli makalelesini yayınlar.

  Lenin, Gorki ile dostluğuna zarar vermek istememiş bu dönem boyunca kendisini ikna etmeye çalışan uzun mektuplar yazmıştır.

  Lenin'in Gorki'yle 1919'daki yazışmalarında Petrograd’ın boğucu havasının ve çevrenin onu kötü etkilediğini ve bir hava değişikliğine ihtiyacı olduğunu düşündüğünü yazmıştır. Bu mektuplarda olayların Pentograd'dan göründüğü gibi olmadığını gelmek isterse bu tür bir ziyareti planlayabileceklerini yazmış, bu tür fikir ve davranışların hayatı kendisi için zorlaştıracağını söylemiştir.[6]

  Ancak Komünist Enternasyonal Dergisi'nde Gorki'nin yazdığı bazı yazıları yakışıksız bularak 31 Haziran 1920'de Politbüro'ya bu tür makelelerin Komünist Enternasyol’de yayınlanmaması gererektiğini belirten mektubunu göndermiştir.[7]

  Bu yıllar Gorki ile Bolşeviklerin fikir ayrılıkları olarak tanımlanacak tartışmalarla geçmiştir. Zira devrimin hemen yapılması konusunda Lenin’le fikir birliğinde olmayan birçok parti üyesi bulunmaktadır. Ancak Gorki'nin Parti ile ilişkisinde tam anlamı ile bir kopukluk veya destekten bahsetmek mümkün değildir.

  1920'lerde Vladimir Mayakovski ile birlikte Komsomol örgütüne bağlı Pionerskaya Pravda gazetesinin yayınlanması çalışmalarına katılmıştır. Bu gazetede pek çok makalesi yayınlanmıştır.


  Maksim Gorki
  Ağustos 1921'de bir yazar arkadaşı ve Anna Ahmatova'nın kocası Nikolay Gumilyov'un Petrograd Çeka'sı tarafından monarşist görüşleri nedeni ile tutuklandığını öğrenir. Gorki arkadaşının bizzat Lenin tarafından bırakılmasını sağlamak için hemen Moskova'ya gider. Ancak Petrograd'a döndüğünde Gumilyov'un zaten öldüğünü öğrenir. Ekim ayında tüberküloza yakalanır ve İtalya'ya göçer.

  1921-1929 arasındaki yıllarını tekrar İtalya'nın Sorrento kentindeki villasında geçirmiştir. 1929'dan sonra SSCB'ni birçok kez ziyaret etmiştir. Haziran 1929'da Gorki, Solovki esir kampı'nı ziyaret etmiş ve batıda kötü bir üne sahip olan Gulag Kampı hakkında olumlu şeyler yazmıştır. 1932'de Stalin Gorki'yi ülkeye kesin dönüş yapmaya çağırmış ve ülkesinde büyük bir memnuniyetle karşılacağını garantilemiştir.

  Aleksandr Soljenitsin'e göre Gorki kendi ilgileri nedeniyle dönmüştür. Gorki'nin Faşist İtalya'dan geri dönüşü Sovyet zaferinin büyük bir propagandası olur. Gorki'ye Lenin Nişanı verilir ve eskiden milyoner Pavel Ryabuşinskiy'e ait olan ve şimdi Gorki Müzesi olan Moskova'daki malikaneye yerleştirilir. Şehir dışında da bir yazlık ev tahsis edilir. Moskova'nın büyük caddelerinden biri olan Tverskaya Caddesi'ne ve doğduğu şehre adı verilir. 1990'da şehrin adı tekrar Nizhni Novgorod olarak değiştirilecektir.

  1930'larda dünyanın en büyük uçaklarından olan Tupolev ANT-20'ler de Maksim Gorki olarak isimlendirilmişlerdir.

  Ölümü
  Stalinist baskı arttıkça ve özellikle 1934 yılının aralık ayındaki Sergey Kirov' suikastinden sonra Gorki, Moskova'daki evinde bir nevi hapis hayatı yaşamıştır. Son dönem yapıtlarının hemen hepsinde devrim öncesi dönemi ele almıştır. 37 yaşındaki oğlu Maksim Peshkov'un Mayıs 1934'teki ani ölümünü takiben Gorki de, 1936 yılında Haziran ayında öldü. Her ikisinin de ölümü şüphe altındadır. Zehirlendikleri iddia edilmiş, ama bu iddia hiçbir zaman ispatlanamamıştır. Gorki’nin cenaze töreninde tabutu taşıyanlar arasında Stalin ve Molotov da yer alacaklardır.

  1938'de Buharin, Moskova Duruşmalarında Gorki’nin, Yagoda'nın NKVD ajanları tarafından öldürüldüğü itiraf etmiştir.[8]

  Eserleri
  Roman
  Foma (1899, 1983)
  Ana (1906, 1979)
  Halk Düşmanı (1907, Türkçeye "Yararsız Bir Adam" adıyla (1979)
  Matvey Kojemyakin (1910, 1984)
  Klim Samgin'in Hayatı (1936, 1975)
  Artamonovlar (1977)
  Küçük Burjuvalar (1901, 1967)
  Arkadaş
  Fırtınanın Habercisi
  Çocukluğum
  Üçler , (1900)
  Soytarı
  Ekmek İşçileri
  İki Kafadar ve filer
  Düşkünler
  Ekmeğimi Kazanırken
  Benim Üniversitelerim
  İnsanlarımız
  Danko'nun Yüreği
  Muhbir
  Öykü
  Yirmi Altı Erkek ve Bir Kız (1939)
  İtalya Hikayeleri (1911, 1970)
  Yol Arkadaşım
  Bozkırda
  Oyun
  Ayaktakımı Arasında (1941, 1967)
  Sonuncular
  Yazlıkçılar (Yaz Misafirleri)
  Vassa Jeloznova
  Güneşin Çocukları
  Barbarlar
  Küçük Burjuvalar
  Yegor Buliçov ve Digerleri
  Anı/otobiyografi
  Benim Üniversitelerim (1941, 1986)
  Çocukluğum (1947, 1976)
  Ekmeğimi Kazanırken (1949, 1986)
  Tolstoy'dan Anılar (1919, 1967)
  Güncemden Yapraklar (1924, 1984)
  Lenin (1924-1936) "Türkçeye Gorki Lenin'i Anlatıyor" adıyla (1980)

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Maksim_Gorki

  kaynak
 • pek bir şey yok