engelleme seçeneklerikaju seven tosba kullanıcısı size özel mesaj gönderemez.


kaju seven tosba kullanıcısının yazdığı hiçbir entryi görmezsiniz.


kaju seven tosba kullanıcısının açtığı hiçbir başlığı görmezsiniz.
not: bu engelleme türü önerilmez (bkz: #46343)


340· 0· 0· 0· 1414 gün önce
bugün diyete başlıyorum.
bugün diyete başlıyorum.
entry akışı (yeni)
klasik görünüm
 • sözlük yazarlarından aforizmalar

  biraz uzun bir yazı olacak.
  naçizane bir tavsiye: okurken vega'nın iz bırakanlar unutulmaz şarkısını dinleyebilirsiniz...

  cildimiz ısınmış bir fırına veya aynı değere sahip sıcaklıkta bir yere değdiği zaman hafif bir yanma duygusu hisseder ve irkiliriz. bazılarımız o çok çok hafifçe pembeleşen bölgeye soğuk su tutar, bazılarımızsa yalnızca nefesiyle üfleyerek gününe devam eder.

  ilk başta hafif bir yanma hissi ve pembelikle başlayan o bölge, yavaş yavaş koyu bir şekilde kızarmaya hatta soyulmaya başlar. sızısı da vakit geçtikçe artar.

  ilk günün sonlarına doğru canınızı çok yakan o sızı ertesi gün kısmen hafiflemiş olur fakat görürsünüz ki o soyulmuş bölge kahverengiye çalan bir renge bürünmüş.

  üçüncü gün pek ağrı sızı hissetmezsiniz yanık bölgesinde fakat o soyulan kısmın daha da koyulaştığını ve üstünde şeffaf pütürcükler oluşmaya başladığını görürsünüz. gün geçtikçe o yaranın kaybolacağını zannederken, daha belirgin bir hal aldığını fark edersiniz...

  zannedersiniz ki bu yanık yarası hiç geçmeyecek. çünkü gördüğüz o görüntü sizi bu düşüncelere iter, lakin öyle değildir.
  geçer.
  hiç beklemediğiniz bir anda o soyulmuş kısmın yavaş yavaş kapanmaya başladığını görürsünüz. ayrıca orada bulunan koyu kahverengi leke de açılmaya başlamıştır artık.

  zamanla daha iyi olur yanık yaranız. iyileşir, iyileşir. günden güne daha iyi hissettirir.

  fakat tamamen geçmez, cildinizde mutlaka bir iz bırakır.

  ruhumuzu acıtan bazı yaralar da böyledir.

  ilk gün sizi çok sarsmadığını, pek de üzülmediğinizi düşünürsünüz fakat gün geçtikçe o acı içinize daha sert bir şekilde oturmaya başlar. boğazınızdaki o yumru bir türlü yok olmaz.

  gün geçtikçe acı daha da derinleşir sanki, geçmeyecek sanırsınız. belki ölmeyi dahi istersiniz o hissi yaşamamak için.

  sonra bir bakarsınız ki, daha iyi hissetmeye başlamışsınız zamanla. canınız hala yanıyor fakat ilk zamanlarda olduğu gibi acıtmıyor.

  böyle böyle günler geçerken unutacağım sanırsınız, lakin unutamazsınız.

  tıpkı yanık yarasının cildinizde bıraktığı gibi, bu yara da ruhunuzda iz bırakır.
 • neden mutsuzuz

  elimizdekiyle yetinmesini bilmediğimiz için. halbuki şükretsek hem gönlümüz ferahlar hem de yaradan daha çok verir.

  hangimiz sabah gözlerimizi açtığımızda 'Allahım! çok şükür bugün de uyandım, nefes alabiliyorum, sağlıklıyım, sıcak bir yatağım var, karnım doyuyor, beni seven bir ailem var, arkadaşlarım var' diyoruz. aklımıza her geldiğinde şükretsek belki kullandığımız antidepresanlardan bile kurtulabiliriz.

  şükretmeyi unutmayalım.
 • diyetik kurabiye

  diyette olup tatlı kriziyle yanıp tutuşan arkadaşlar için çok hoş bir tarifle karşınızdayım. hadi malzemelerle başlayalım:

  1 su bardağı fındık (miktarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz)
  1 su bardağı ceviz
  1 su bardağını dolduracak kadar hurma
  yarım çay bardağı esmer şeker
  2 yumurta
  2 yemek kaşığı tereyağı

  öncelikle fındık ve cevizi robottan geçirerek un ufak hale getiriyoruz, akabinde üstüne hurmaları ve tereyağını ekliyoruz. aynı şekilde tüm malzemeler un ufak olduğunda bir kaba alıp üzerine 2 yumurta kırıyoruz. yumurtayı yedirirken şekerini ekliyoruz. elimizle güzelce yoğurduktan sonra yağlı kağıdın üzerine dilediğimiz gibi şekiller vererek diziyoruz kurabiyelerimizi.

  fırınlara göre sıcaklık değerleri değişiyor açıkçası, bizim fırında 15 dk 180 derecede, üstüne bir 10 dakika da 200 derecede pişti. altının çıtırlaştığından emin olduğunuzda kurabiyelerinizin piştiğine de emin olabilirsiniz.

  dediğim gibi kuruyemiş miktarlarını kendinize göre de ayarlayabilirsiniz. biz 6 kişiyiz bugünlerde, hatta yakında 7 olacağız üçüncü yeğenimin de bize katılmasıyla -inşallah..- o yüzden ölçüleri bu şekilde kullandım.

  afiyet olsun :)
 • daisybaby

  üstteki yazar arkadaşa cevap olarak;
  belki hesabını bir süreliğine kapatmış olabilir. ben kendi isteğimle kapattığım zaman da aynı şekilde cezalı yazıyordu profilimde.

  umarım kötü bir şey yoktur...

  edit: toşbik toşbiik canım arkadaşım deyişini unutamıyorum bak şimdi :(
 • pek bir şey yok